امام جمعه گرگان با اشاره به اینکه مجلس شورای اسلامی از لحاظ قانون اساسی و در نگاه امام راحل جایگاه ویژه‎ای دارد و در رأس امور است، گفت: مجلس در رأس امور است مشروط به آنکه به وظایف و مسؤولیت‎های خود به درستی عمل کند.

آیت‌الله سیدکاظم نورمفیدی ظهر امروز در خطبه‌های عبادی‌سیاسی نماز جمعه گرگان، بر خرید کالای تولید داخل و استمرار حمایت از کالای ایرانی تأکید و اظهار کرد: تا زمانی که تولید در کشورمان رونق پیدا نکند مشکلات داخلی ما حل نخواهد.

وی تصریح کرد: در ماه مبارک رمضان باید به فکر تقویت ارتباط بین خود و خدا باشیم و نماز می‌تواند در این مسیر بسیار حائز اهمیت باشد.

امام جمعه گرگان  به روز سوم خرداد؛ سالروز آزادسازی خرمشهر اشاره کرد و ادامه داد: در دفاع مقدس مدت‌ها خرمشهر در اسارت نیروهای بعثی قرار گرفت و ۵۷۸ روز در اختیار نیروهای بعث بود.

آیت الله نورمفیدی تاکید کرد: در هشت سال دفاع مقدس ما تنها با رژیم بعث روبه‌رو نبودیم و ۴۰ کشور دیگر نیز به آن کمک می‌کردند و شرایط طوری بود که رژیم بعث تصور نمی‎کرد که روزی خرمشهر از دست آنها خارج شود.

وی افزود: رزمندگان ما با اتکا به اسلام و ایمان به خدا توانستند خرمشهر را از دست رژیم بعثی آزاد کنند.

نماینده ولی فقیه در استان گلستان به شب‌های قدر اشاره کرد و گفت: شب‌هاس قدر یک سنت اسلامی است و مسلمانان شب قدر را محترم می‌شمارند و این شب روز نخست مقدرات انسان است.

آیت الله نورمفیدی تاکید کرد : در این شب‌ها با دلی پاک در مکان‌هایی که دعا و با خداوند استغاثه می‌شود با خداوند راز و نیاز کنیم چراکه این شب می‌تواند در مقدرات سال انسان تاثیر بگذارد.

 

تنها راه ملت ایران مقاومت در برابر دشمن است

 

وی با اشاره به هیاهوهایی چند هفته گذشته و  شایعه جنگ بین ایران و آمریکا، متذکر شد: برای عده‌ای مسلم شده بود که آمریکا حمله خواهد کرد و در منطقه نیز برخی کشورها، آمریکایی‌ها را برای حمله به ایران تحریک و ترغیب می‌کردند.

امام جمعه گرگان خاطرنشان کرد: حتی رئیس جمهور آمریکا از طریق سوئیس به ایران برای مذاکره شماره تلفن داد و با این کار می‎خواستند ایران را در یک مخمصه جنگ و یا مذاکره قرار بدهند لذا این مسأله موجب شد برخی جنگ را محتمل بشمارند‌.

آیت الله نورمفیدی با بیان اینکه مقام معظم رهبری سه راه جنگ، مذاکره و مقاومت را مطرح کردند، افزود: جنگ آمریکا با ایران شدنی است و آمریکایی‎ها به اهداف خود در سوریه و عراق نرسیدند لذا جنگ برای آنها در منطقه منتفی است، معظم‎له همچنین تاکید کردند که آمریکا به دنبال مذاکره است و مذاکره با آمریکا سم است و مذاکره با «ترامپ» سم سهمگین و اعظم است.

نماینده ولی فقیه در استان گلستان با بیان اینکه از مقاومت در 40 سال گذشته زیان ندیدیم، افزود: تنها راه ما در برابر دشمن مقاومت است و آیا باید پس از 40 سال مقاومت در برابر آمریکایی‌ها دست دراز کرده و با آمریکا مذاکره کنیم، این کار بی‌عقلی است.

وی بیان کرد: آمریکا از هیاهویی که به راه انداخته بود عقب‎نشینی کرده و انصارالله یمن به مراکز نفتی عربستان حمله کرد و در امارات نیز چند نفتکش منفجر شد و فرامین مقام معظم رهبری  هم سبب عقب‎نشینی آمریکایی‌ها شد.

آیت الله نورمفیدی افزود: چند روز گذشته وزیر خارج آمریکا بیان کرده که آقای ترامپ به دنبال جنگ نیست و ما به دنبال مذاکره جدید با ایران هستیم این مهم نشان می‌دهد مقاومت و ایستادگی منجر به عقب‌نشینی قلدرها می‌شود.

 

 شفاف‌سازی در امور سرلوحه نمایندگان مجلس باشد

امام جمعه گرگان به هفتم خردادماه روز مجلس شورای اسلامی اشاره کرد و یادآور شد: مجلس شورای اسلامی از لحاظ قانون اساسی و در نگاه امام راحل جایگاه ویژه‎ای دارد و در رأس امور است.

وی نظارت، تحقیق و تفحص و مبارزه با فساد را از وظایف مجلس دانست و اذعان کرد: آیا مجلس آنطور که باید به وظایف خود عمل کرده است؟

 

آیت الله نورمفیدی با اشاره به اصل 44 قانون اساسی گفت: براساس این اصل شرکت‎های دولتی باید به فروش برسد تا با فروش آنها، علاوه‎بر تداوم فعالیت این شرکت‎ها از انحصار دولت خارج شود و با فعالیت بخش خصوصی اشتغال، تولید و کار رونق بگیرد که متأسفانه تاکنون این مهم محقق نشده است.

امام جمعه گرگان با بیان اینکه مجلس شورای اسلامی باید در خصوص اصل 44 قانون اساسی تحقیق و تفحص کند، تأکید کرد: در حقیقت اصل 44 قانون اساسی به نفع کشور و منافع کشور بوده است و بنا بود با فروش شرکت‎های دولتی، بخش خصوصی آن را مدیریت کند و تولید و اشتغال رونق بگیرد اما متأسفانه حتی در فروش این شرکت‎ها، قیمت‎ها واقعی نبوده و مجلس شورای اسلامی باید در این خصوص پاسخگو باشد.

وی با بیان اینکه در انتخابات افرادی که وارد صحنه می‎شوند از ابتدای ورود به عرصه انتخابات تا پایان اتمام دوره نمایندگی مجلس شورای اسلامی باید شفاف‎سازی را در دستور کار قرار دهند، گفت: مجلس در رأس امور است مشروط به آنکه به وظایف و مسؤولیت‎های خود به درستی عمل کند.

امام جمعه گرگان گفت: امروز دیگر آمریکا ابرقدرت دنیا نیست و دلیلی ندارد که ما از آنها بترسیم.

آیت‌الله سیدکاظم نورمفیدی ظهر امروز در خطبه‌های عبادی سیاسی نماز جمعه گرگان، با اشاره به فرامین مقام معظم رهبری در دیدار مسؤولان، علما و نمایندگان مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: فرامین معظم‎له در این دیدار قابل تأمل است و تکرار این سخنان از سوی معظم‎له نشان می دهد کشور، مردم و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران در مقطع تاریخی بسیار حساس قرار گرفته است و همه باید این مقطع را درک کنند.

وی تصریح کرد: آمریکا تمام تلاش خود را به کار گرفته تا با فشار و اذیت مردم ایران و ایجاد مشکل در کشور، به‎تدریج مسؤولان را تسلیم خود کنند و مردم را بر علیه نظام بشورانند.

امام جمعه گرگان با اشاره به اینکه در مقابل فشارهای آمریکا دو راه تسلیم و مقاومت وجود دارد، بیان کرد: دشمن کاری می‎کند که مردم و مسؤولان به شکلی تسلیم شوند.

آیت الله نورمفیدی افزود: برخی تصور می‎کنند آمریکا ابرقدرت است و ما نمی‎توانیم در مقابل آمریکا کاری کنیم و چاره سازش با آنها است اما نگاه مقام معظم رهبری کاملاً با دیدگاه این افراد متفاوت است.

نماینده ولی فقیه در استان گلستان با بیان اینکه امروز دیگر آمریکا ابرقدرت دنیا نیست و دلیلی ندارد که ما از این کشور بترسیم، تأکید کرد: ابرقدرت بودن امروز کنار رفته است چراکه قدرت‎هایی به میدان آمدند که مقابل تصمیمات آمریکا ایستادگی می‎کنند و تصمیم متقابل می‎گیرند.

امام جمعه گرگان تصریح کرد: امروز 41 میلیون گرسنه در آمریکا وجود دارد و 40 درصد از نوزادانی که در این کشور متولد می‎شوند نامشروع هستند، همچنین آمار زندانیان آمریکا بیش از سایر نقاط دنیا است و بیشترین مصرف‎کنندگان مواد مخدر در آمریکا هستند و 31 درصد از کشتارهای جمعی در داخل آمریکا رخ می‎دهد و این مسائل نشان می‎دهد آمریکا در درون خود به مشکلات بسیاری گرفتار است و چنین کشوری چگونه می‎تواند ابرقدرت باشد؟

آیت الله نورمفیدی متذکر شد: مگر برجام مذاکره با «1+5» نبود؟ در حالی که همه این تعهد بین‎المللی را امضاء کردند آمریکا از برجام خارج شد و اروپایی‎ها نیز صرفاً ادعا می‎کنند که به این تعهد پایبند هستند.

وی با بیان اینکه آمریکا برای دستیابی به دو هدف خواستار مذاکره با ایران است، ابراز کرد: آمریکا می‎خواهد ما از نقاط قوت خود اعم از مسائل موشکی و نفوذ منطقه‎ای دست بکشیم و همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند کدام انسان عاقلی حاضر است نشانه‎های قوت خود را کنار بگذارد؟

نماینده ولی فقیه در استان گلستان با بیان اینکه همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند مذاکره برای ما سم است، افزود: ما با کسی مذاکره می‎کنیم که طرف مقابل آدم باشد و انتظاری که آمریکا از ایران دارد به‎معنای برده بودن و ذلیل بودن است و ما به هیچ عنوان زیر بار چنین مذاکره‎ای نخواهیم رفت.

آیت الله نورمفیدی با بیان اینکه آمریکا، عربستان‎سعودی و امارات چهار سال است که در یمن دست به جنایت زدند، اذعان کرد: اخیراً انصارالله یمن با اعزام چند پهباد نقاط حساس عربستان‎سعودی را مورد هدف قرار داده است.

وی با اشاره به منفجر شدن هفت نفت‎کش در الفجیره توضیح داد: الفجیره یکی از بنادر مهم امارات است که اخیراً هفت نفت‎کش در این نقطه منفجر شده و ضرر سنگینی به اماراتی‎ها که در منطقه دست به توطئه زدند وارد شده است.

امام جمعه گرگان تأکید کرد: کشور امارات که در یمن همراه عربستان‎سعودی است و در موقعیت‎های دیگر دست به اقداماتی می‎زند باید بداند که اقدامات این کشور بی‎پاسخ نمی‎ماند.

آیت الله نورمفیدی متذکر شد: عامل همه ناآرامی‎های منطقه آمریکا و عده‎ای افراد رذل و پستی هستند که جز قدرت خود چیز دیگری را نمی‎بینند و تصور می‎کنند برای حفظ قدرت خود باید نوکر آمریکا باشند.

 

*باید مدیران قوی و توانمند پای کار بیایند/ ضرورت رونق تولید در کشور

 

وی بر ضرورت رونق تولید در کشور تأکید کرد و گفت: تا زمانی که تولید در کشورمان رونق پیدا نکند مشکلات داخلی ما حل نخواهد شد، باید مدیریت‎ها اصلاح شود و مدیران قوی و توانمند پای کار بیایند و در بازار کسب‎وکار و جذب سرمایه‎گذار نیز از بروکراسی‎های اداری پرهیز شود.

امام جمعه گرگان با بیان اینکه همه مسؤولان اعم از دولت، مجلس شورای اسلامی و قوه قضاییه باید برای حل مشکلات کشور دست به دست هم بدهند، بیان کرد: نمی‎توان تنها از دولت انتظار داشت بلکه همه مسؤولان و مردم باید دست به دست هم بدهند و به توصیه رهبر معظم انقلاب اسلامی در خصوص رونق تولید جامه عمل بپوشانند.

آیت الله نورمفیدی به خرید کالای تولید داخل و استمرار حمایت از کالای ایرانی و پرهیز از اسراف تأکید کرد و یادآور شد: مسائل اقتصادی خطرناک است و به همین دلیل است که اسلام به مسائلی اعم از پرهیز از اسلام و ... توصیه کرده است

 وی به شایعات فضای مجازی اشاره کرد و گفت: نباید به شایعات دامن بزنیم و مردم در این بخش دقت کنند.

امام جمعه گرگان با توصیه مردم به عدم خرید کالاهای غیر ضروری و زیاده‎روی در خرید برخی کالاها، متذکر شد: گاهی شاهد صف طولانی برای خرید شکر و ... هستیم که مردم باید به اندازه نیاز خود خرید کنند و از زیاده‎روی پرهیز کنند.

آیت الله نورمفیدی تاکید کرد: عده‌ای با ایجاد بازارهای کاذب و دلال‎بازی به دنبال ضربه به کشور، نظام و اقتصاد مردم برای دستیابی به سود هستند.

امام جمعه گرگان با بیان اینکه بی‌فایده بودن مقاومت و تلاش‎های نظام در مقابله با آمریکا از دیگر اقدامات دشمن است، گفت: آنها می‎خواهند به ملت ایران القا کنند که با آمریکا نمی‎توان، جنگید.

آیت‎الله سیدکاظم نورمفیدی ظهر امروز در خطبه‎های عبادی‎سیاسی نماز جمعه گرگان اظهار کرد: تقوا روزه است و مؤمنان در مدت 30 روز، تمرینِ تقوا می‎کنند، بنابراین نتیجه روزه و خود روزه تقوا است و خداوند می‎فرمایند روزه را برای شما واجب کردیم تا تقوا پیدا کنید.  

وی با بیان اینکه مسأله روزه دو بُعد فردی و اجتماعی دارد، اذعان کرد: از لحاظ فردی مردم می‎توانند در صورت داشتن عذر موجه روزه نگیرند اما از لحاظ اجتماعی کسی که از لحاظ شرعی مجاز به روزه‎داری نیست نمی‎تواند علناً در خیابان و در مجامع عمومی روزه‎خواری کند و این نشانه ادب اجتماعی است.

امام جمعه گرگان تأکید کرد: لازم است برخی در ماه مبارک رمضان در خیابان‎ها حریم‎های اسلامی را نشکنند و حرمت اسلام و ماه رمضان را حفظ کنند.

آیت الله نورمفیدی با اشاره به سالروز وفات حضرت ابوطالب عموی پیامبر (ص) و حضرت خدیجه (س) گفت: هر دو بزرگوار در راه دفاع از رسول خدا و پشتیانی پیامبر(ص) تمام توان خود را به کار گرفتند تا پیامبر(ص) را حفظ کنند و راه وی را تقویت کنند، هر دو نیز در ماه رمضان سال دهم بعثت از دنیا رفتند که پیامبر(ص) آن سال را به سال اُم‎الحزن یعنی سال اندوه و غم نامگذاری کردند.

وی تصریح کرد: حضرت خدیجه (س) همه داشته‎های خود را درراه تقویت راه رسول اکرم (ص) به کار بُرد و یاد این بانوی بزرگوار نیز هیچ‎گاه از یاد و خاطر پیامبر (ص) نمی‎رفت.

امام جمعه گرگان با اشاره به هفته هلال‌احمر افزود: فلسفه وجودی مجموعه هلال‌احمر، خدمت به آسیب‎دیدگان اجتماعی در شرایط بحران و سخت اعم از سیل، زلزله، آتش‎سوزی و امثال آن است و نیروهای هلال‌احمر در زمان بحران همه توان خود را برای کمک به نیازمندان به کار می‎گیرند.

نماینده ولی فقیه در گلستان اضافه کرد: امیدواریم همانطور که قرآن تأکید کرده همه ما اهل احسان و کمک به دیگران باشیم، این از صفات بسیار خوب انسان‎هایی است که می‎خواهند درراه بندگی خداوند گام بردارند.

آیت الله نورمفیدی با اشاره به بیانیه شورای عالی امنیت ملی کشورمان در خصوص برجام بیان کرد: آمریکایی‎ها با وجود اینکه رسماً تعهد برجام و قرارداد بین‎المللی را امضاء کردند و بنا شد هر دو طرف به تعهدات خود عمل کنیم، ما به همه تعهدات خود عمل کردیم نکته‎ای که خود آنها نیز به آن اعتراف کردند اما با روی کارآمدن «ترامپ»، آمریکا از برجام خارج شد اما در کنار آمریکا، کشورهای دیگر اروپایی از برجام خارج نشدند.

وی تأکید کرد: آمریکا در برجام پیمان‎شکنی و بدعهدی کرد و زیر قول و وعده خود زد اما ما تقریباً یک سال صبر کردیم که کشورهای اروپایی به‎ویژه فرانسه، آمریکا و انگلیس تکلیف خود را در مسأله برجام مشخص کنند که آیا می‎خواهند در زمین آمریکایی‎ها بازی کنند و یا به تعهدات خود در برجام عمل می‎کنند؟

 

* اروپاییها دائماً در زمین آمریکا بازی میکنند

 

امام جمعه گرگان یادآور شد: در یک سال اخیر اروپایی‎ها دائماً در زمین آمریکا بازی می‎کردند و به نفع آنها گام برمی‎داشتند تا اینکه در هفته گذشته رئیس جمهور به همراه شورای عالی امنیت ملی مهلت 60 روزه به اروپایی‎ها دادند و اعلام کردند در این 60 روز به دو مورد از تعهدات خود عمل نمی‎کنیم.

 

آیت الله نورمفیدی اضافه کرد: یکی از مواد تعهدات برجام آن بود که ایران بیش از 300 کیلوگرم غنی‎سازی اورانیوم نداشته باشد و در مورد آب سنگین نیز بنا بود ایران تا 130 تن آب سنگین برای خود نگه دارد و مابقی را از کشور خارج کند که ایران در بیانیه اخیر اعلام کرد که در 60 روز اخیر به این دو تعهد عمل نمی‎کند.

وی تأکید کرد: اگر اروپایی‎ها سر عقل بیایند و نه مانند آمریکا و یا به‎عنوان عامل و نوکر آمریکا بلکه مانند کشورهای مستقل به تعهدات خود در قبال ایران عمل کنند ما به وعده‎های خود عمل خواهیم کرد اما در صورت عدم تحقق این مهم، به دو مورد از تعهدات دیگر خود نیز عمل نخواهیم کرد و درصد غنی‎سازی اورانیوم خود را افزایش می‎دهیم و راکتور اتمی تعطیل‎شده در اراک را هم مجدد راه‎اندازی می‎کنیم.

امام جمعه گرگان ابراز کرد: بیانیه شورای عالی امنیت ملی اولتیماتوم ایران به کشورهای اروپایی است و ما تاکنون به تعهدات خود عمل کردیم و حال که قرار است آنها ما را بازی دهند راهکارهایی را در نظر می‎گیریم و با آن مقابله خواهیم کرد.

آیت الله نورمفیدی متذکر شد: بدون شک ما مشکلاتی در کشور داریم و مشکلاتی نیز از بیرون برای کشورمان ایجاد شده اما مسأله این است که ما باید در برابر مشکلات تسلیم شویم و یا صبر و مقاومت پیشه کنیم؟ به طور قطع پیروزی از آن ما است و باید مقاومت کنیم.

وی با بیان اینکه ترامپ اخیراً ادعا کرده که ما طرفدار ملت ایران هستیم اما «جان‎کری» نمی‎گذارد، گفت: این سخنان ترامپ کاملاً دروغ است، وی اگر به‎دنبال حمایت از ملت ایران است پس چرا این بازی‎ها را در می‎آورد و زمانی که ملت ایران گرفتار سیل ویرانگر شد اجازه ندادند ایرانیان مقیم خارج از کشور، به سیل‎زدگان کمک کنند.

 

*آمریکا بهدنبال فریب و سوءاستفاده از ملت ایران است

 

امام جمعه گرگان تصریح کرد: آمریکا در این مقطع تاریخی که ایران بسیار تحت فشار است درصدد سوء‎استفاده و فریب ملت ایران هستند و می‎خواهد مردم را به شورش علیه نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران ترغیب کند.

آیت الله نورمفیدی با بیان اینکه در اتاق فکر آمریکا علیه ایران اقداماتی در حال انجام است که بزرگنمایی در تحریم اقتصادی از جمله آن است، خاطرنشان کرد: درست است که ما در تحریم و مشکلات اقتصادی قرار گرفتیم اما دشمن بیش از اندازه تحریم‎ها را بزرگ کرده است.

وی با بیان اینکه بی فایده بودن مقاومت و تلاش‎های نظام در مقابله با آمریکا از دیگر اقدامات دشمن است، ابراز کرد: آنها می‎خواهند به ملت ایران القا کنند که با آمریکا نمی‎توان جنگید.

وی اضافه کرد: چند روز گذشته ارتش اسرائیل در برابر موشک‎های فلسطین سرتعظیم فرود آورد و حاضر شد با میانجی‎گری سازمان ملل و مصر آتش‎بس را بپذیرد، فلسطینی‎ها حدود 700 موشک روی اسرائیل ریختند و اسرائیلی‎ها کشته و مجروح دادند و مجبور شدند آتش‎بس را قبول کنند.

 

*صفهای طولانی کالا نتیجه تحریکات بیرونی است

 

امام جمعه گرگان با تأکید بر اینکه امروز مقاومت در مقابل قدرت‎های سلطه‎گر و قلدرها بی‎نتیجه نمی‎ماند، اذعان کرد: در مساله سوریه می‎گفتند این کشور در چهار ماه نابود می‎شود اما بعد از پنج سال بشاراسد ماند و آمریکا مجبور به خروج از سوریه شد.

آیت الله نورمفیدی به ناامید کردن جوانان از آینده روشن اشاره کرد و افزود: دشمن می‎خواهد جوانان را مأیوس کند که آینده‎ای ندرند این در حالی است که در صورت مقاومت، آینده بسیارخوبی خواهیم داشت البته که مقاومت و ایستادگی گرفتاری‎هایی به همراه دارد.

وی تحریک مردم و اقشار آسیب‎پذیر به ذخیره‎سازی کالا را از دیگر اقدامات دشمن برشمرد و گفت: صف‎های طولانی کالا نتیجه تحریکات بیرونی است و ذخیره‎سازی کالا خود مسأله‎ای است که مردم باید از آن پرهیز کنند.

 

نماینده ولی فقیه در گلستان به شایعه‎پراکنی و دامن زدن به مشکلات اقتصادی توسط دشمن اشاره کرد و افزود: گرچه مشکلات اقتصادی داریم اما در این شرایط باید ایستادگی و صبر کنیم تا به پیروزی برسیم.

 

*ایجاد بازارهای کذب و دروغین توسط سودجویان اقتصادی

 

آیت الله نورمفیدی با اشاره به دستاوردهای انقلاب اسلامی برای ملت ایران توضیح داد: وقتی انسان می‎خواهد با ظلم مبارزه کند طبیعی است که مشکلاتی نیز دامن‎گیرش شود اما آیا انقلاب اسلامی برای ما دستاوردی نداشت که برخی چنین ادعایی را مطرح می‎کنند؟

وی متذکر شد: ایران به مدت 200 سال ایران لقمه لذیذی در دهان آمریکا و انگلیس بود و ما طی این سال‌ها از خود چیزی نداشتیم حتی ارتش ما در اختیار 50 هزار مستشار آمریکایی بود و یک سرباز آمریکایی به ارتشبد ما دستور می‎داد اما امروز و پس از انقلاب اسلامی به عزت دست یافتیم.

امام جمعه گرگان با بیان اینکه متأسفانه امروز دلال‎بازی‎ها و بازارهای دروغین درست کردن رایج شده است، گفت: برخی سودجویان اقتصادی با ایجاد بازارهای کذب و دروغین در این بین به کشور ضربه می‎زنند تا سود بیشتری ببرند.

آیت الله نورمفیدی، بزرگنمایی در اختلافات درون‎گروهی را از دیگر اقدامات دشمن عنوان کرد و یادآور شد: اختلاف‎نظر طبیعی است و در همه دنیا وجود دارد اما دشمن برای جدا کردن مردم از نظام این دسته از اقدامات را در دستور کار قرار داده است.

مقدمه: روحیه انقلابی‌گری این است که بدانیم کشور ما امروز کجاست و دنیا چه دشمنی‌هایی با ما دارد و هم بدانیم در مقطع کنونی تاریخ کشور ما چگونه عمل کنیم، چگونه برنامه بریزیم. این به‌هیچ‌وجه به معنای این نیست که به کارشناسی، مدیریت درست و ... توجه نکنیم.

خطبه اول: آیت الله نورمفیدی در ابتدای خطبه اول، بخش آغازین مناجات شعبانیه حضرت رسول اکرم (ص) را قرائت کرد و درباره آن سخن گفت:

أیُّهَا النّاسُ ، إنَّهُ قَد أقبَلَ إلَیکُم شَهرُ اللّه ِ بِالبَرَکَةِ وَالرَّحمَةِ وَالمَغفِرَةِ، شَهرٌ هُوَ عِندَ اللّه ِ أفضَلُ الشُّهورِ ، وَأیّامُهُ أفضَلُ الأَیّامِ ، ولَیالیهِ أفضَلُ اللَّیالی ، وساعاتُهُ أفضَلُ السّاعاتِ . هُوَ شَهرٌ دُعیتُم فیهِ إلى ضِیافَةِ اللّه ِ، وجُعِلتُم فیهِ مِن أهلِ کَرامَةِ اللّه ِ ، أنفاسُکُم فیهِ تَسبیحٌ ، ونَومُکُم فیهِ عِبادَةٌ ، وعَمَلُکُم فیهِ مَقبولٌ ، ودُعاؤُکُم فیهِ مُستَجابٌ

اى مردم! همانا ماه خدا ، همراه با برکت و رحمت و آمرزش، به شما روى آورده است؛ ماهى که نزد خدا برترینِ ماه هاست و روزهایش برترینِ روزها، شب هایش برترینِ شب ها و ساعاتش برترینِ ساعات است. ماهى است که در آن به میهمانى خدا دعوت شده اید و از شایستگانِ کرامت الهى قرار داده شده اید.  نَفَس هایتان در آن، تسبیح است، خوابتان در آن، عبادت، عملتان در آن، پذیرفته و دعایتان در آن، مورد اجابت است. 

امیرالمونین (ع) فرمودند شاید در آخرین جمعه ماه رمضان بود که پیامبر خطبه‌ای بیان فرمودند و مردم را به آمدن ماه رمضان توجه دادند. مردم بهوش باشید و خود را آماده کنید که ماه خدا دارد می‌آید ماهی که از همه ماه‌ها برتر است. تنها ماهی که از میان این دوازده ماه در قران آمده است، رمضان است.

شَهْرُ رَمَضَانَ الَّذِي أُنْزِلَ فِيهِ الْقُرْآنُ هُدًى لِلنَّاسِ وَبَيِّنَاتٍ مِنَ الْهُدَى وَالْفُرْقَانِ ...(بقره/185):

ماه رمضان ماهی است که قرآن در آن نازل شده برای هدایت بشر و برای راهنمایی و امتیاز حق از باطل.

ماه رمضان ماهی است که قران در آن نازل شده است. از این آیه استفاده می‌شود که رابطه محکمی بین قرآن و این ماه وجود دارد. کدام قرآن؟ قرآنی که برای هدایت بشر آمده است، کتاب هدایت است؛ وَبَيِّنَاتٍ مِنَ الْهُدَى وَالْفُرْقَانِ؛ و بعد بلافاصله می‌فرماید:

... فَمَنْ شَهِدَ مِنْكُمُ الشَّهْرَ فَلْيَصُمْهُ...(بقره/185):

 ... پس هر که دریابد ماه رمضان را باید آن را روزه بدارد.

یعنی روزه هم تقریباً به یک معنا به‌خاطر نزول قرآن است، شکرگزاری بندگان خدا در برابر این نعمت قرآن است. فاء تفریع در (فَمَنْ شَهِدَ) بیانگر این است که روزه برای این است که قرآن را خداوند در ماه رمضان برای ما انسان‌ها نازل کرده است. پس هر که در این ماه در شهر خود است باید روزه بگیرد. تنها ماهی که در قرآن نامش آمده ماه مبارک رمضان است. پیامبر هم فرمود؛ آماده شوید دارد ماه رمضان می‌آید با دست پُر هم می‌آید؛ بِالبَرَکَةِ وَالرَّحمَةِ وَالمَغفِرَةِ؛ با برکت و رحمت و آمرزش می‌آید. رسول خدا می‌فرماید: وَأیّامُهُ أفضَلُ الأَیّامِ ، ولَیالیهِ أفضَلُ اللَّیالی، وساعاتُهُ أفضَلُ السّاعاتِ ؛ روزهایش بهترین روزهای سال و شب‌هایش بهترین شب‌های سال است و ساعت‌هایش بهترین ساعات است.

هُوَ شَهرٌ دُعیتُم فیهِ إلى ضِیافَةِ اللّه ِ؛ مردم شما مهمان خدایید. میزبان خداست و میهمان شمایید و نه مهمان معمولی، بلکه مهمانی عزیزید. خدایی که رازق و خالق و رب ماست و همه چیز ما در ید قدرت اوست، بندگان خود را در ماه مبارک رمضان گرامی می‌‌دارد. آماده شوید برای این میهمانی. این چه مهمانی‌ای است که میزبان گرسنگی می‌دهد، میهمانی‌ها که همه با خوراک و نوشیدنی همراه است. ممکن است کسانی در این نکته بمانند. میهمانی و گرسنگی و میهمانی و تشنگی؟! بله، برای این که در محفل انس خدا و در محضر ربوبی، شکم‌پرستان و هواپرستان راهی و جایی ندارند. جای شهوت‌پرستان هوس‌پرستان نیست. جای کسانی است که با هوای نفس خود مخالفت می‌کنند. روزه یعنی مخالفت با خواسته‌های نفسانی، مهمش اینجاست. شما بعد از اذان صبح دست از خوردن و نوشیدن می‌کشید و دست به آن نمی‌برید، چون خدا خواسته است. این مخالفت با هوای نفس است و کسی که مخالفت با هوای نفس می‌کند نزد خداوند منزلت پیدا می‌کند. گرسنگی هم از نظر جسمانی و هم معنوی بسیار ارزشمند است. رسول اکرم (ص) فرموده است:

أجيعوا أكبادكم، واعروا أجسادكم، لعل قلوبكم ترى اللـه عز وجل:

به شکم‌هایتان گرسنگی بدهید و به بدن‌هایتان سختی بدهید، باشد که دل‌هایتان خداوند عزیز و بزرگ را مشاهده کند.

شکم‌پرستی نکنید، به خودتان گرسنگی بدهید شاید دلهایتان خدا را ببیند. اینها نکات مهم و ظریف و دقیقی در معارف اسلامی در رابطه ما با خداست. خداوند دعوت به میهمانی کرده تا با مخالفت با هوای نفس، خود را به او نزدیک کنیم. در روایات آمده است که روزه کامل و حقیقی آن است که گوش و چشم و زبان هم از گناه امساک کند. دل را هم از حقد و کینه و بدبینی و بدگویی و بدخواهی از دیگران حفظ کنیم، چرا که اینها نمی‌گذارد در میهمانی خداوند حضور پیدا کنیم.

امیدوارم آنچه لازم بود درباره ماه مبارک رمضان و این کلام رسول خدا به محضر شما عزیزان رسانده باشم.

رسول خدا (ص) فرمود: ماذا تستقبلون و ماذا یستقبلکم» مردم می‌دانید به چه روی آورده‌اید و چه به شما روی کرده است؟! یکی پرسید: رسول خدا آیا دشمنی در راه است یا وحی نازل شده است؟ پیامبر فرمود: نه دارد ماه رمضان می‌آید. خداوندا به ما توفیق بده در فرصتی که ما داده‌ای، همین ماه مبارک رمضان، چشم و گوش و زبان و دل ما را از آنچه که نمی‌پسندی بتوانیم حفظ کنیم و انشاء الله ماه مبارک رمضان مبارکی نصیب ما بگردان. رمضانیان می‌فهمند رمضان یعنی چه. میرزا جواد آقا ملکی تبریزی، یک سال شب‌زنده‌داری کرد و نخوابید و عبادت کرد برای اینکه شب قدر را درک کند. چرا که

لَيْلَةُ الْقَدْرِ خَيْرٌ مِنْ أَلْفِ شَهْرٍ(قدر/3):

شب قدر از هزار ماه ارجمندتر است.

ارزش شب قدر از هزار ماه بیشتر است. آنها می‌فهمند رمضان و شب قدر یعنی چه؟ یکسال نخوابید تا شب قدر را درک کند. خود مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) به من فرمودند که بعد از ماه رمضان وقتی محضر امام (ره) می‌رسیدیم. دقیقاً در چهره‌شان معلوم بود که امام بعد ماه رمضان با امام قبل از رمضان فرق کرده است. چون قدر رمضان را می‌دانست. خداوند انشاء‌الله این توفیق را به همه عنایت بفرماید.

 

 

خطبه دوم: آیت الله نورمفیدی در خطبه دوم گفت: هفته گذشته به مناسبت شهادت استاد بزرگوارمان استاد مطهری، روز و هفته معلم بود. معلمان کشور در روز معلم محضر رهبر معظم انقلاب رسیدند و معظم‌له در آن محفل مورد توجه قرار دادند که اجمالاً به نکاتی از آن اشاره می‌کنم. در مورد سند 2030 مطالبی فرمودند. ریشه این سند هم به سازمان یونسکو برمی‌گردد که زیر سلطه قدرت‌های عالم‌اند. یکی از مسائلی که در آنجا مطرح است، برابری جنسیتی و دوم تربیت جهانی بشر که جمله دربسته‌ای است و منظورشان روشن نیست. مقام معظم رهبری فرمودند که اینها هم مثل خیلی از سازمان‌های بین‌المللی، به دنبال به کرسی نشاندن مقاصد سلطه‌گران عالم هستند، به دنبال این‌اند که در جوامع بشری، انسان‌هایی تربیت بشوند که به سبک زندگی غربی و با فرهنگ غربی و لیبرالیسم غربی تربیت شوند و این درست نقطه مقابل آن چیزی است که ما تمام وجودمان به آن اعتقاد داریم. ما مسلمانیم، پیرو قرآنیم پیرو رسول خاتمیم؛ زندگی ما و سبک زندگی ما خودش راه خاصی دارد، مبتنی بر توحید و معاد و نبوت و امامت و فضائل اخلاقی است. اگر دقت کنیم در معارف اسلامی خود، حتی نگاه قاضی به دو نفری که مراجعه کردند، باید مساوی باشد. امیرالمومنین (ع) می‌فرماید اگر تمام دنیا و ثروت و قدرت آن را در اختیار من قرار دهند تا یک دانه جو را از دهان مورچه‌ای به ظلم بیرون کشم، این کار را نمی‌کنم. این خیلی به ما درس می‌دهد. سبک زندگی ما بر چنین پایه‌هایی استوار است. ما چطور می‌توانیم، اجازه بدهیم که فرزندان ما به سبک جهانی، یعنی آن‌طور که آنان می‌خواهند، تربیت شوند. این اصلاً برای ما قابل‌قبول نیست. برای هیچ کشور اسلامی هم نباید قابل‌قبول باشد. ما با دنیا حرف داریم. حالا خودمان چقدر عمل می‌کنیم به‌جای خودش اما به‌هرحال ما برای گفتن خیلی حرف داریم. نکته‌ای که ایشان مورد تنبه قرار دادن همین مسئله سند 2030 بود. ایشان موضع قوی و محکمی در این زمینه داشتند. نکته بعدی که ایشان مورد توجه قرار دادن، این بود که کسانی که می‌خواهند در این کشور، روحیه انقلابی‌گری را تضعیف کنند، خدا از آنان درنمی‌گذرد. ناچارم درباره آن توضیح بدهم که روحیه انقلابی‌گری یعنی چه؟ ممکن است برخی تعبیرهای نامناسبی از آن داشته باشند. روحیه انقلابی‌گری این است که بدانیم اکنون کشور ما کجاست، به کجا رسیده است. هم بدانیم کشور ما امروز کجاست و دنیا چه دشمنی‌هایی با ما دارد و هم بدانیم در مقطع کنونی تاریخ کشور ما چگونه عمل کنیم، چگونه برنامه بریزیم. این به‌هیچ‌وجه به معنای این نیست که به کارشناسی، مدیریت درست و ... توجه نکنیم. اینهمه رهبر معظم انقلاب دراند بر مسائل علم دانش تأکید می‌کنند. معنای انقلابی‌گری این نیست که به دانش و مدیریت صحیح و درست پشت کنیم و هرطور دلمان خواست عمل کنیم، بی‌مبنا و بی‌بنیان. باید بدانیم که چگونه باید عمل کنیم که این کشور از تهاجم دشمن محفوظ بماند و ما یک کشور پیشرفته و مترقی را به آیندگان تحویل بدهیم. انقلابی‌گری بی‌حساب کار کردن نیست. هر جور که احساسات ما می‌گوید عمل کردن، نیست.

مسئله دیگری که باید اشاره کنم این است که هفته گذشته، رژیم عربستان، 37 نفر از مخالفان خود را سر زد. اکثریت اینها از پیروان اهل بیت عصمت و طهارت بودند. چند وقت پیش هم کودک 6 ساله‌ای در تاکسی می‌نشیند، مادر کودک هم صلوات می‌فرستد و راننده ملعون وهابی، ماشین را نگاه می‌دارد و می‌رود شیشه مغازه‌ای را می‌شکند و با شیشه شکسته سر این کودک را در مقابل چشمان مادرش می‌برد. این آل سعودی است که امروز مورد حمایت آمریکا و خیلی از قلدرهای جهانی است. شب و روز در یمن آدم می‌کشد و در اختیارش امکانات نظامی قرار می‌دهند تا طبق گزارش خود سازمان ملل، در هر دوازده دقیقه، یک کودک یمنی یا در اثر حوادث نظامی یا به‌خاطر حواشی این جنگ از بین می‌رود. اگر این جنگ تا 2020 ادامه پیدا کند، پیش‌بینی کرده‌اند که یک‌میلیون و 800هزار نفر از مردم یمن کشته خواهد شد و 657میلیارد دلار به این کشور مسلمان بیچاره لطمه وارد خواهد شد. کی دارد در دنیا این کارها را می‌کند. همان که اگر یک قاتل در ایران اعدام شود، سر و صدای دفاع حقوق بشر آنان گوش فلک را کر می‌کند. این‌جور دارند جنایت می‌کنند و بیچاره مردم عربستان، برای اینکه ترامپ گفته است اینها مانند گاو شیرده هستند تا وقتی که شیر دارند آنها را می‌دوشیم و وقتی شیرشان تمام شد، سرشان را می‌بریم. تحقیر و توهین از این بیشتر می‌شود. خاک‌برسرها به‌جایی که جواب بدهند، محمد بن‌سلمان گفته که ما دو دوستیم، دوست گاهی حرف‌های خوب می‌زند و گاهی حرف‌های بد. همین اخیراً 500 میلیون دلار آمریکایی‌ها، عربستان را دوشیدند. دنیا اینها را می‌بیند و خم به ابرو نمی‌آورد اما کسانی را که برای استقلال و حیثیت‌شان می‌جنگند به‌عنوان تروریست اعلام می‌کنند. بد روزگاری داریم. انشاء‌الله هرچه زودتر، بشریت و همه انسان‌ها را خداوند متعال با ظهور حضرت ولی‌عصر (عج) نجات بدهد. خدایا ریشه ظلم و جنایت را از جامعه بشری برکن و به‌جای آن درخت پُربرکت عدالت و حق‌خواهی را برای بشریت، باطراوت و شاداب و خُرّم بگردان.

خداوندا به همه ما در ماه رمضان، توفیق عبادت، مناجات، سحرخیزی و تهجد عنایت بفرما.

آیت الله نورمفیدی، در پایان، خود و دیگران را به رعایت تقوای الهی دعوت کردند.

 

امام جمعه گرگان با بیان اینکه اگر بنا باشد دشمن دست ایران را برای صادرات نفت ببندد ما هم توان مقابله داریم، گفت: همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند آمریکایی‎هایی مطمئن باشند این سیاست آنها به نتیجه نخواهد رسید.

آیت‎الله سید کاظم نورمفیدی در خطبه‎های نمازجمعه این هفته گرگان، با گرامیداشت روز کارگر اظهار کرد: کارگران در پیشرفت و اقتصاد کشور نقش اساسی دارند و کار و کارگری از دیدگاه اسلام مقدس و عبادت است.

وی با بیان اینکه امام راحل فرمودند خداوند دائماً مشغول ربوبیت این عالم است، افزود: باید گفت همه اعم از استاد دانشگاه، دانشجو، کشاورز، کسبه و ... کارگر هستند، گاهی اوقات انسان با هدف شخصی کار می‎کند اما گاهی اوقات انسان در کنار منافع شخصی، نگاه مثبت و با هدف پیشرفت و توسعه کشور کار می‎کند که این نگاه باید گسترش یابد.

امام جمعه گرگان با بیان اینکه اگر کشورهای دنیا از جمله ژاپن به رشد و توسعه دست یافتند به‎دلیل انگیزه و هدف‎گذاری در کار بوده و مردم این کشور تنها به سود و منافع شخصی فکر نکردند، ابراز کرد: در کنار منافع شخصی باید هدف بزرگتر یعنی پیشرفت و خدمت به توسعه کشور و خدمت به مردم مدنظر باشد و این همان شاخصه‎ای است که در نظام مقدس اسلامی از همه افراد در هر جایگاه شغلی انتظار است.

 

هدف شوراها خدمت به مردم و کشور باشد

 

آیت الله نورمفیدی با گرامیداشت نهم اردیبهشت‎ماه روز شوراهای اسلامی شهر و روستا بیان کرد: یکی از بهترین مواد قانون اساسی ما تأسیس شوراهای اسلامی شهر و روستاها است.

وی ادامه داد: اگر هم مردم و هم اعضای شوراها با هدف و مبنا خدمت به مردم و کشور وارد عرصه شوند بسیار خوب است اما اگر مبنای ورود به عرصه شوراهای اسلامی شهر و روستا منافع شخصی و رسیدن به خواسته‎های شخصی باشد این مسأله، امر بسیار مبارک قانون اساسی را خراب و مردم را بی‎رغبت می‎کند.

نماینده ولی فقیه در گلستان متذکر شد: امیدوارم عملکرد شوراهای اسلامی شهر و روستا همان عملکرد مورد نظر قانونگذاران باشد تا کشورمان پیشرفت کند چراکه کشور با شعار و حرف رشد نمی‎کند.

 

رفتار و گفتار معلم باید انسانساز باشد

 

آیت الله نورمفیدی با اشاره به سالروز شهادت استاد شهید مطهری و روز معلم تصریح کرد: از اقدامات مهم شهید مطهری معرفی به‎روز اسلام بود که کار بسیار ارزشمند است چراکه بسیاری از افراد عالم و دانشمند هستند اما قادر نیستند علم خود را به‎روز کنند.

وی تأکید کرد: معلمان باید روش و راه استاد مطهری را مبنای کار خود قرار دهند، معلم نباید تنها مسائل علمی را در کلاس درس بیان کند بلکه معلم و استاد باید با گفتار و رفتار خود انسان بسازد و به همین علت است که امام راحل فرمودند معلمی شغل انبیاء است.

 

نقش پُررنگ سربازان گمنام برای تأمین امنیت کشور

 

امام جمعه گرگان با اشاره به اینکه هفته گذشته ولادت امام زمان(عج) و روز سربازان گمنام بود، گفت: به تعبیر امام راحل سربازان گمنام امنیت کشور را بر عهده دارند و ایجاد امنیت کار بسیار سختی است و جای دارد از سربازان گمنام امام زمان(عج) که برای ایجاد امنیت تلاش و جانفشانی می‎کنند قدردانی کنیم.

آیت الله نورمفیدی اضافه کرد: در حالی که گروه‎های تروریستی مانند داعش برخی از کشورهای منطقه را به ناامنی کشاندند اما سربازان گمنام با چشمانی باز و هوشیار از کشورمان مراقبت کردند و این گروه‎های تروریستی را قبل از انجام عملیات رسوا کرده و به مجازات رساندند.

وی متذکر شد: نعمت امنیت از نعمت‎های مجهول است که ممکن است همه افراد لمس نکنند اما افرادی برای ایجاد این نعمت ارزشمند که از بزرگترین نعمات الهی است تلاش می‎کنند.

 

صفر شدن صادرات نفت ایران بازارهای نفتی را آشفته میکند

 

امام جمعه گرگان با اشاره به روز 10 اردیبهشت‎ماه روز خلیج فارس توضیح داد: خلیج فارس به‎دلیل وجود تنگه هرمز منطقه بسیار حساسی از لحاظ اقتصادی، سیاسی و ... است، تنگه هرمز یکی از مهم‎ترین تنگه‎ها است که در این منطقه قرار گرفته و خلیج فارس را به دریای عمان وصل می‎کند.

آیت الله نورمفیدی یادآور شد: در سال 2016، 18 و نیم میلیون بشکه نفت روزانه از این تنگه عبور می‎کرد که شامل 30 درصد نفت ترانزیت‎شده در دریاها بود و بیشترین نفت کشف‎شده در دنیا در منطقه خلیج فارس است لذا همیشه قدرت‎ها درصدد این بودند که خلیج فارس و تنگه هرمز را در اختیار خود بگیرند.

وی با بیان اینکه دو سوم خزائن نفتی در خلیج فارس قرار دارد که این منطقه در اشراف جمهوری اسلامی ایران است، خاطرنشان کرد: سپاه پاسداران انقلاب اسلامی کاملاً به خلیج فارس و تنگه هرمز اشراف دارند و این مهم مانور قدرت برای جمهوری اسلامی ایران محسوب می‎شود.

وی با بیان اینکه مردم آمریکا باید فکری به حال رئیس جمهور خود کنند که بدون هیچ فکر و مبنایی تصمیم می‎گیرد، تأکید کرد: چگونه ترامپ جولان را در اختیار اسرائیل قرار می‎دهد و این اقدامات نشان می‎دهد وی دیوانه است و مایه خجالت مردم آمریکا است.

امام جمعه گرگان با بیان رئیس جمهور آمریکا و کاخ سفید اخیراً اعلام کردند که درصدد هستند صادرات نفت ایران را به صفر برسانند، اذعان کرد: قبلاً هم اوباما به‎دنبال این مسأله بود اما موفق نشد، اگر بنا باشد دشمن دست ایران را برای صادرات نفت ببندد ما هم توان مقابله داریم چراکه تنگه هرمز در اختیار ما است و 30 درصد نفت دنیا از این منطقه عبور می‎کند و اگر در این منطقه اتفاقی بیفتد کل دنیا به‎هم می‎ریزد.

آیت الله نورمفیدی گفت: در بازارهای جهانی نفت مسائل اقتصادی و سیاسی ایفای نقش می‎کند که مسائل اقتصادی اگر عرضه زیاد و تقاضا کم شود قیمت نفت کاهش می‎یابد و اگر عرضه کم و تقاضا زیاد باشد قیمت افزایش می‎یابد و اگر ترامپ صادرات نفت ایران را به صفر برساند در تأمین نفت با مشکل مواجه می‎شوند و کمبود نفت به‎وجود می‎آید و به اذعان برخی کارشناسان در این صورت قیمت نفت تا 250 دلار هم می‎رسد که برای آمریکا پرهزینه است.

وی با بیان اینکه با صفر رساندن صادرات نفت ایران، اوضاع بازارهای نفتی آشفته می‎شود و آمریکا قادر به حل آن نخواهد بود، افزود: در حوزه سیاسی نیز برخی از کشور را دچار مشکل می‎کند و  هفت کشور اعم از چین، ژاپن، ترکیه و ... که از تحریم نفتی ایران معاف بودند معافیت آنها برداشته شد و مشمول این تحریم شدند.

نماینده ولی فقیه در گلستان اضافه کرد: برخی از کشورها مانند چین که به نفت فراوان احتیاج دارد با مشکل مواجه شده و باید از کشورهای در اختیار آمریکا نفت خریداری کند و این به معنای آن است که چین پیچ انرژی خود را در اختیار آمریکا قرار دهد و به طور قطع چنین کاری نمی‎کند.

آیت الله نورمفیدی خاطرنشان کرد: همه شیوخ عربستان سعودی از مزدوران آمریکا هستند و اگر آمریکا اجازه ندهد به کشوری مانند چین نفت نمی‎فروشند، یادآور شد: همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند آمریکایی‎هایی مطمئن باشند این سیاست آنها به نتیجه نخواهد رسید.

وی ابراز کرد: دیگر آن روزها که هر چه آمریکایی‎ها می‎گفتند عملی می‎شد گذشت و امروز قدرت‎ها و محاسبات بسیاری در دنیا وجود دارد و اینطور نیست که هر چه آنها اراده کنند عملیاتی شود.

امام جمعه گرگان به شکست مفتضحانه آمریکا در طبس اشاره کرد و گفت: شن لشکر خداوند شد و آمریکا شکست خورد.