به گزارش روابط عمومی دفتر نماینده ولی‌فقیه در استان گلستان و امام‌جمعه گرگان، آیت‌الله سید کاظم نورمفیدی در خطبه‌های نماز جمعه عبادی سیاسی گرگان اظهار کرد: روزی در مسجد کوفه خواهرزاده حضرت علی (ع) (با اشاره به جعده بن هبیره) جایگاهی را آماده کرد تا حضرت علی (ع) سخنرانی خود را روی آن ایراد کند. حضرت علی (ع) درحالی‌که لباس پشمینه‌ای به تن داشت و شمشیر با لیف خرما به خود بسته بود و کفشی هم از لیف خرما به پا داشت، سخنرانی خود را همان‌گونه که خطبه‌های نهج‌البلاغه را با حمد و سپاس ذات اقدس الهی آغازمی شود آغاز کرد و گفت دل‌ها با یاد خدا و توجه به صفات حسنی خداوند شستشو داده می‌شود. ایشان تاکید کرد دل‌ها با یاد خدا صاف می شود و تاریکی‌ها و کدورت‌ها از بین می رود.

وی افزود: ابتدای خطبه با حمد و ثنای خداوند شروع می‌شود. حمد و ستایش خاص آن خدایی است که بازگشت آفرینش به‌سوی اوست و این حقیقتی است که قرآن مجید در آیات بسیاری به آن متذکر است که همه‌چیز به خدا بازمی‌گردد، همه آفرینش مخصوصاً انسان‌ها شروعش به دست خداست و به‌سوی او بازمی‌گردد.

آیت‌الله نور مفیدی اظهار کرد: نهایت آفرینش و خلقت به‌سوی خداست و ما مقصدی جز او نداریم، بشریت عاقبتی و منتهی جز رسیدن به بارگاه اقدس الهی ندارد بنابراین این عاقبت را نباید فراموش کنیم چراکه فراموشی عاقبت یعنی فراموشی مبدأ.

وی ادامه داد: افرادی که عاقبت و آخرت را فراموش می‌کنند در مورد مبدأ و خداشناسی با مشکل روبه‌رو می‌شوند. در روایات داریم عاقل‌ترین انسان‌ها افرادی هستند که بیشتر به یاد مرگ هستند چراکه زندگی محدود است.

امام‌جمعه گرگان گفت: امیرالمؤمنین می‌فرماید خدا را برای احسان بزرگش برای چیزی که عامل سعادت انسان در همه‌جا و همه‌وقت است حمد می‌کنم. احسان و لطف بزرگ خداوند بر بندگانش در پست و مقام خلاصه نمی‌شود بلکه این احسان و لطف در دلبستگی عمیق انسان به خداست و ایمانی است که خداوند در دل‌های بندگانش قرار می‌دهد.

آیت‌الله نور مفیدی اظهار کرد: خداوند هرگاه بخواهد نعمتی را به پیامبر ارزانی کند آنچه را که به پیامبر یادآوری می‌کند نعمت بندگی است، خداوند بنده‌اش را چون بنده بود او را از مسجدالحرام به مسجدالاقصی و از آنجا به اسمان سیر داد، ما در تشهد نماز اول به بندگی او اشاره می‌کنیم و بعد به رسالت اش اشاره می‌کنیم پس بزرگ‌ترین نعمت خداوند بر انسان مقام بندگی است.

نماینده ولی‌فقیه در استان گلستان با بابیان اینکه بزرگ‌ترین احسان خداوند در حق بندگانش این است که آن را به مقام بندگی خود برساند، اظهار کرد: هر بندگی جز بندگی خداوند ذلت به همراه دارد و تنها بندگی خداوند است که با خود عزت به همراه دارد.

حضرت علی در خطبه‌هایش می‌فرماید خدایا این عزت برای من که تو رب من باشی و این افتخار برای من کفایت می‌کند که من بنده تو باشم. خداوند دلیل و برهان زیادی برای انسان‌ها قرار داده است در هر چیزی که بنگرید دلیل و راهنمای خداوند برای ماست و او را نشان می‌دهد حتی برگ سبزی که بر درختان خودنمایی می‌کند دفتری است که عظمت ذات اقدس الهی را نشان می‌دهد.

وی تصریح کرد: احسان خداوند نسبت به بندگانش دارای رشد بوده و افزایش به همراه دارد یعنی اگر بنده‌ای یک‌قدم به‌سوی خداوند بردارد خداوند ده قدم به سویش برمی‌دارد، اگر یک عمل صالح انجام دهید خداوند 10 پاداش برایتان در نظر می‌گیرد. خدا را شکر می‌کنم بر نعمت بزرگ خدا که ایمان و خضوع و بندگی و در برابر اوست و شکر می‌کنم خدا را که انقدر خود را در برابر من نشان داده است و نمی‌توان با دیدن قرآن راه را گم کرد.

امام‌جمعه گرگان گفت: اگر بااین‌همه راهنما که برای انسان‌ها گذاشته‌اند انسان مسیر را گم کند ایراد از ماست چراکه عالم پر از علامت و نشانه‌های خداوند است. فضل خداوند ساکن نیست و در حال رشد است امیدوارم خداوند به همه ما توفیق دهد که این کلمات نورانی حضرت علی را درک کنیم.

امام‌جمعه گرگان گفت: هفته گذشته در تاریخ یک آبان ماه سال روز ارتحال شهادت گونه فرزند امام راحل (حاج‌آقا مصطفی) بودیم، فردی که در حوزه‌های علمیه ازنظر علمی ممتاز بود و با سن کم گام‌های بزرگی در حوزه معرفت دینی برداشته بود و در اصول، فلسفه، تفسیر و هم ازنظر مراتب سلوکی به مقامات عالیه نائل شده بود مخصوصاً دورانی که در نجف بودند.

وی تصریح کرد: امام خمینی (ره) هیچ‌گاه اهل مبالغه و گزاف نبود و از کسی تعریف نمی‌کرد اما در مورد فرزندش تعبیر کردند مصطفی امید آینده اسلام بود.

نماینده ولی‌فقیه در گلستان گفت: علت مرگ ایشان مشخص نشد نزدیکی‌های سحر بامداد یک آبان سال 56 ایشان سالم بود و صبح از دنیا رفتند.

وی گفت: برخورد امام راحل با فوت فرزندش برخورد عجیبی بود و دریکی از یادداشت‌های خود این‌چنین نوشتند، یکشنبه 9 ذی‌القعده مصطفی نور چشمم و میوه دلم به جوار رحمت حق رهسپار شد خدایا او را بیامرز و در بهشت ساکن گردان.

امام‌جمعه گرگان گفت: یکی از علت‌هایی که این مرگ مرموز را به وجود آوردند برای شکستن امام بود چراکه دشمنان از علاقه امام به فرزندش خبر داشتند، اما امام در تشیع جنازه همان مقداری که شرکت می‌کرد شرکت کرد و گفت مرگ مصطفی از الطاف خفیه بود، برخی چیزها در ظاهر مصیبت است اما لطف خداست و مرگ حاج‌آقا مصطفی باعث شد انقلاب سرعت بگیرد و درنهایت به 22 بهمن منتهی شود.

وی ادامه داد: خداوند دو نوع لطف دارد لطف جلی و لطف خفی، اولی را همه متوجه می‌شوند اما لطف خفی را هرکسی متوجه نمی‌شود.

آیت‌الله نور مفیدی با اشاره به موضوعات روز جهان و برجام اظهار کرد: اروپایی‌ها به‌ظاهر مخالفت خود را با سخنان ترامپ در رابطه با برجام اعلام و پایبندی خود را به برجام مطرح می‌کردند اما در باطن مطلب صحبت‌های آمریکایی را تکرار می‌کنند و مسائل دیگری وجود دارد.

امام‌جمعه گرگان بابیان اینکه آمریکایی‌ها با ایران دو مشکل‌دارند، افزود: قدرت منطقه‌ای ایران موجب ناراحتی آمریکا و کشورهای غربی است چراکه فعالیت‌های ایران در سوریه و عراق اجازه موفقیت به داعش نداد و اگر ایران نبود معلوم نبود وضعیت این دو کشور به کجا می‌رسید، اما حضور ایران موجب شد سرمایه‌گذاری‌های عربستان برای برهم زدن جو سوریه از بین برود و عمال آمریکایی‌ها در این کشورها شکست خوردند و ایران به‌گونه‌ای عمل کرد که بساط داعش را جمع کردند.

آیت‌الله نور مفیدی تصریح کرد: پیشرفت قدرت دفاعی ایران هم یکی دیگر از موضوعاتی است که کشورهای غربی را ناراحت می‌کند و آن‌ها توقع دارند ایران نتواند از خودش حمایت کند. روزگاری موشک‌بارانی که صدام نسبت به شهرهای ایران داشت و ایران نتوانست پاسخی بدهد اما امروز قدرت موشکی ایران در حد بالایی قرار دارد که بالاتر از صدام هم نمی‌تواند کاری کنند.

وی گفت: برای شکستن قدرت ایران در منطقه وزیر امور خارجه امریکا به عربستان سفرکرده است و به دنبال این هستند که بین عربستان و عراق روابط خوبی برقرار کنند و می‌خواهند عربستان برای بازسازی عراق وارد این کشور شود و از طریق بازسازی نفوذ پیدا کنند و درنتیجه بین ایران و عراق فاصله بیفتند. همچنین با توجه به تیرگی روابطی که بین کشورهای عربی به وجود آمده این تیرگی را از بین ببرند تا قدرت منطقه‌ای ایران کمتر شود.

امام‌جمعه گرگان گفت: مرجعت و حضور آیت‌الله سیستانی یک قدرت شرعی و دینی در عراق است و او قطعاً نمی‌گذارد بین ایران و مردم عراق فاصله بیفتد. سالیانه ایرانی‌های زیادی به عراق مسافرت می‌کنند و عراقی‌ها هم به ایران سفر می‌کنند و بین دو کشور ارتباط عمیقی وجود دارد و این ارتباط عمیق چیزی نیست که دشمنان بتوانند فاصله ایجاد کنند. در اربعین به‌جز جنبه‌های عشق و محبت می‌بینیم زائرانی که به زیارت امام حسین می‌روند تعدادشان از زائران خانه خدا بیشتر است و این افراد کور هستند و نمی‌توانند این موارد را ببیند.

وی افزود: به قول امیرالمؤمنین افرادی که خودبزرگ بین می‌شوند چشمانشان کور می‌شود و نمی‌توانند حقایق را ببینند.

امام‌جمعه گرگان افزود: قدرت شرعی و دینی در عراق قطعاً اجازه چنین کاری را نخواهد داد چراکه رابطه بین ایران و عراق رابطه عمیقی است و چیزی نیست که عربستان بخواهد با بازسازی عراق آن را از بین ببرد.

آیت‌الله نور مفیدی گفت: مردم با حضور در اربعین این قدرت مردمی را به ظهور و بروز می‌رسانند، خیلی‌ها می‌خواستند پیوند قلبی مردم با امام حسین (ع) را از بین ببرند همان‌طور که صدام نتوانست دیگران هم نمی‌توانند این کار را انجام دهند.

وی بابیان اینکه قدرت منطقه‌ای ایران و قدرت دفاعی در ایران موجب ناراحتی کشورهای غربی است، افزود: قدرت دفاعی ایران به حدی رسیده است که کسی جرئت نمی‌کند به آن نزدیک شود. داشتن قدرت دفاعی و بالا بردن توان دفاعی حق طبیعی هر انسان و کشوری است که کسی نتواند به آن‌ها آسیبی برساند و باید به‌حداعلای خود برسیم تاکسی جرئت نکند علیه ایران کاری انجام دهد، بالا بردن قدرت دفاعی چیزی است که خداوند هم در قرآن به این امر اشاره می‌کند.

آیت‌الله نور مفیدی با اشاره به‌روز ۱۳ آبان و شهادت محمدحسین فهمیده گفت: کشوری که دارای چنین نوجوانانی باشد، نوجوانی که همه فرمانده هان مانع حضورش در خط مقدم بودند اما خود را از همه موانع عبور داد و تانک را منفجر کرد، امروز دشمنان در تلاش‌اند که جوانان ما را از مسیر انقلاب منحرف کنند و جوانان ما باید ببینند به کجا حرکت می‌کنند.

امام‌جمعه گرگان گفت: رهبر ما جوان 13 ساله‌ای است که به این شکل فداکاری و ایثار می‌کند. دشمنان می‌خواهند جوانان ما را از ما بگیرند، وقتی چنین الگوهایی در کشور داریم جوانانمان دست خود را به‌سوی چه کسی دراز می‌کنند؟ جوانانی مانند حسین فهمیده برای همه جوانان عالم سرمشق هستند.