به گزارش روابط عمومی دفتر نماینده ولی فقیه در استان گلستان و امام جمعه گرگان، آیت الله سید کاظم نورمفیدی در خطبه های نماز جمعه شهرستان گرگان، با قرائت خطبه های نهج البلاغه اظهار کرد: امیرالمومنین (ع) در بیانات خود به حمد و ستایش خدا اشاره می کند و می فرمایند حمید و ستایش باید بتواند حق حمد و شکر را به جای بیاورد.

وی با طرح این سوال که چطور می شود حق شکر نعمت های خدا را آنطور که باید به جا آورد افزود: در حالی که پیامبر (ص) می فرمایند «من نمی توانم آنطور که باید و شاید خداوند را ستایش کنم. خداوند تنها کسی که بتواند حمد و ستایش خدا را به جا بیاورد فقط خودت هستی و نه غیر تو»، پس بشر چطور می تواند ستایش خدا را آنطور که باید انجام دهد؟ قطعا نمی تواند و در توان ما نیست همه نعمت های خدا را شاکر باشیم.

امام جمعه گرگان، به تفسیر منظور امیرالمومنین از این سخنان پرداخت و گفت: منظور حضرت این است که هر کس در حد شناخت و معرفت خود خدا را شکر و ستایش کند. شاید درست باشید که نمی توانیم حق شکر را به جا بیاوریم اما اگر بنده ای باشیم که از روی معرفت و شناخت درست، شکر نعمت های الهی را به جا بیاوریم، در همین حد هم حق شکر را به جا آورده ایم.

وی در ادامه روایتی درباره حضرت موسی نقل کرد و ادامه داد: خدای متعال خطاب به موسی می فرمایند «ای موسی آنطور که حق به جا آوردنِ شُکر است، من را شاکر باش» و موسی عرض می کند، «خدایا من چگونه می توانم حق شکر را ادا کنم در حالتی که همین شکری که به جا می آوردم نعمت تو است.» و خداوند خطاب به موسی گفت «همینقدر که درک کردی شکری که می کنی نعمت من است، حق شکر را به جا آورده ای».

آیت الله نورمفیدی تصریح کرد: لذا هر وقت خدا را شکر می گوییم، این خود نعمت است زیرا خداوند توفیق شکر گذاری را به ما داده است. به قول سعدی هر نفسی که به جا آوریم دو شکر واجب است زیر وقتی هوا را تنفس می کنیم باعث حیات است و وقتی نفس را بیرون می دهیم انسان را آرام می کند.

وی با تاکید بر این که یکی از برنامه های تکلیفی بندگان این است که بتوانیم شکر نعمت های خدا را آنطور که باید انجام دهیم، بیان کرد: بنابراین برای شکر نعمت خدا روش اول این است که به اندازه ظرفیت و معرفت خودمان شکر بگوییم یا در غیر این صورت همین که بفهمیم وقتی خدا نعمتی به ما می دهد شکر بگوییم کافی است.

نماینده ولی فقیه در استان گلستان تصریح کرد: خیلی ها گرچه غرق نعمت هستند ولی نمی فهمند که این ها نعمت خدا است. این که انسان بفهمد این نعمت الهی است که به او عطا شده خیلی مهم است.

وی با تاکید بر این که همه آنچه در اطراف ما قرار دارد، نعمت های الهی است گفت: این نعمت های الهی است که ما را برپا نگه داشته است.

آیت الله نورمفیدی سلامتی را بزرگترین نعمت خدا دانست و ادامه داد: در بعضی از پژوهش ها نقل کرده اند، دلیل بخشی از سرطان هایی که انسان ها به آن مبتلا می شود، مسواک نزدن است. دندان نعمت بزرگی است و باید قدر آن را دانست. امروز دنیا در حالی متوجه شده اند که مسواک زدن در سلامتی انسان موثر است که در کلام رسول خدا آمده، «اگر مشقت اُمت نبود، مسواک را واجب می کردم.»

وی اضافه کرد: در روایات داریم عرضی مسواک بزنیم و این نشان دهنده اهمیت مسواک زدن است.

امام جمعه گرگان با تاکید بر این که سلامتی نعمتی است که باید شاکر آن باشیم و مراقب بود با بعضی کارها به آن لطمه نزنیم، اظهار کرد: امنیت هم نعمت بزرگ خدااست و همه نعمت های بزرگ و کوچک را باید شاکر باشیم.

وی با قرائت روایتی از امام علی که می فرمایند «من شُکری را به درگاه الهی به جا می آورم که حق خدا را انجام داده باشم»، شکر را ابزار نزدیک شدن به خدا دانست و گفت: شکر هم ثواب دنیوی و هم اخروی دارد و موجب زیادی نعمت خدا می شود. در مقابل کفران نعمت باعث کاهش می شود.

آیت الله نورمفیدی در خطبه های دوم نماز جمعه با یادآوری مناسبت های روز 13 آبان و تاکید بر این که این روز در تاریخ کشور بسیار مهم است، اظهار کرد: سه حادثه بزرگ در روز 13 آبان ثبت شده است که نخستین آن در سال 1343 و بعد بیانات امام (ره) که راجع به کاپیتولاسیون داشتند رخ داد.

وی با بیان این که دولت قانون مصونیت مستشاران نظامی آمریکا را به تصویب رسانده بود، افزود: آن روزها قم بودم و از نزدیک شاهد بودم که امام بعد شنیدن این خبر بسیار برافروخته شده بود. ایشان روز چهارم آبان 1343 طی یک سخنرانی هر چه توانستند علیه نظام شاهنشاهی و کاری که انجام شده بود روشنگری کردند.

نماینده ولی فقیه در استان گلستان گفت: بر اساس آن قانون چناچه بزرگترین شخصیت این مملکت کاری انجام می داد که به یک آمریکایی توهین می شد، می توانستند در محاکم ایران اقامه دعوا کنند اما اگر یک گروهبان آمریکایی بزرگ مملکت را زیر بگیرد و او بمیرد کسی نمی تواند علیه او شکایت کند.

وی ادامه داد: بعد از سخنرانی امام (ره)، سحرگاه به منزل ایشان ریختند و او را به فرودگاه بردند و سپس به ترکیه بعد هم به عراق تبعید کردند تا ایشان به مدت 14 سال در تبعید باشند.

امام جمعه گرگان درباره دومین رخداد 13 آبان گفت: 13 آبان سال 57 هم دانش آموزان مدارس را تعطیل کردند و به سمت دانشگاه رفتند تا به دانشجویان دانشگاه تهران بپیوندند.

وی اضافه کرد: آن ها تظاهراتی داخل دانشگاه علیه نظام شاهنشاهی انجام دادند. ماموران هم اول گاز اشک آور شلیک کردند و بعد همه به رگبار بستند. در آن روز 56 نفر را شهید کردند و عده ای هم مجروح شدند.

امام جمعه گرگان تسخیر لانه جاسوسی آمریکا در سال 58 را سومین رخداد روز 13 آبان اعلام و تصریح کرد: آنجا سفارت خانه نبود بلکه لانه جاسوسی بود تا علیه انقلابی که تازه پا گرفته بود توطئه کنند.

وی افزود: وقتی که شاه از مملکت فرار کرد و آمریکا آن را پذیرفت، جوانان پیرو خط امام برای این که اعتراض خود را نشان دهند به سفارت خانه ریختند. وقتی دانشجویان به سفارت خانه حمله کردند آن ها هم اسناد را نابود کردند ولی دانشجویان جلوی آن ها را گرفتند و بعد مشخص شد که چه برنامه هایی برای ایران داشتند.

آیت الله نورمفیدی با بیان این که تسخیر سفارت آمریکا و جاسوسی های انجام شده باعث آبرو ریزی آمریکا در سراسر جهان شد، تصریح کرد: آمریکا سفارت خانه را به جاسوس خانه تبدیل کرد و حتی بعد با دیدن این همه طوفان و قیام مردمی به رهبری حضرت امام، از خواب غلفت بیدار نشد. به همین مناسبت به احترام دانش آموزان و دانشجویانی که وارد این عرصه شدند، 13 آبان را روز دانش آموز و روز مبارزه با استکبار نام گذاری شده است.

وی با تاکید بر این که انقلاب اسلامی نمی تواند مبارزه با استکبار را متوقف کند، گفت: ما نمی توانیم مقابل این دشمنی های آمریکا علیه ملت ایران که از ابتدای انقلاب وجود داشته، عقب نشینی کنیم زیرا سرمایه های مادی و معنوی بسیاری را برای رسیدن به استقلال حقیقی از دست داده ایم.

امام جمعه گرگان یکی از محورهای انقلاب را مبارزه به استکبار دانست و با بیان این که استکبار از شیطنت خود دست بردار نیست، افزود: خاصیت شیطان گمراه کردن است. بنابر این این روز در تاریخ کشور بسیار بزرگ است و انشالله این روز هیچ وقت از بین نرود زیرا ملت ایران نفرت خود را از آمریکا و استکبار جهانی نشان داد.

وی با بیان این که کشور با مشکلاتی همچون مسائل اقتصادی روبه رو است، اظهار کرد: امیدواریم مشکلات با کمک همه قوا حل شود. امروز بی خود نیست که فریاد ترامپ علیه ایران بلند است. ترامپ علیه ایران نعره می کشد و کارهایی می کند که جایگاه خود را در دنیا از دست داده است.

نماینده مردم گلستان در مجلس خبرگان رهبری تصریح کرد: این ها همه نشانه این است که ایران که روزی لقمه لذیذی برای آمریکا و جزیره ثبات برای آن ها بود ولی اکنون به این جا رسیده است. آمریکا در درجه اول برای تاثیرگذاری ایران در منطقه و جایگاه ایران و دیگری به خاطر قدرت نظامی ایران نگران است.

وی با تاکید بر این که حق هر کشوری است که قدرت دفاعی خود را قوی کند، گفت: باید از نظر دفاعی قوی شد تا دشمن هر وقت دلش خواست کاری نکند. باید قدرت دفاعی ما از این که هست بیشتر شود و تا هر جا که می توانیم خود را تقویت کنیم تا خودمان را مقابل قلدری ها حفظ کنیم.

وی سپس به توضیح درباره اهمیت اربعین پرداخت و گفت: روز پنجشنبه اربعین و چهلم شهادت امام حسین است. زیارت حضرت سیدالشهدا از چیزهایی است که در این ایام بسیار ثواب دارد.

آیت الله نورمفیدی به بیان روایات درباره اهمیت زیارت امام حسین پرداخت و گفت: فردی روزی محضر حضرت صادق آمد و حضرت پرسید کجا زندگی می کنید و آیا به زیارت امام حسین می روید؟ آن مرد عرض کرد من شناخته شده هستم و اگر آنجا بروم من را اذیت می کنند. حضرت فرمود وقتی به یاد سیدالشهدا می افتید چه می کنید گفت در چنین شرایطی چندی روزی حالم درست نیست. سپس حضرت دستور می دهد هر وقت به یاد جدم حسین افتادید سلام دهید.

وی اضافه کرد: این ارتباط دل آدم را نورانی و زندگی انسان را با نشاط می کند و در آخرت حتما برای انسان موثر است. در روایات داریم زیارت امام حسین و پیاده روی برای زیارت ایشان ثواب دارد و بر همین اساس هر قدمی که بر می دارید و با هر بلند کردم قدم و گذاشتن روی زمین، خداوند ثواب یک شهید را به انسان عطا می کند.

امام جمعه گرگان با اشاره به حضور گسترده اقشار مختلف جامعه بخصوص جوانان در پیاده روی اربعین، گفت: حضور گسترده این یک بعد قضیه است و جنبه دیگر آن هم تاثیرات زیارت اربعین در دنیا است. رسانه های غربی یک حادثه کوچک در انگلیس را بزرگ می کنند و مانور می دهند اما در این قضیه، ضعیف از کنارش رد می شوند؛ چون حادثه بزرگ است و نمی توانند نادیده بگیرند از کنار آن رد می شوند.

وی بیان کرد: بعضی ها هم در رسانه ها مطرح می کنند که شیعیان می خواهند  کربلا را در مقابل مکه قرار دهند و آنجا را کم رنگ کنند؛ هدف آن ها هم این است که مسلمانان را علیه شیعیان تحریک کنند.

آیت الله نورمفیدی گفت: بعضی از رسانه های غربی نتوانستند این عظمت را نادیده بگیرند. یکی از این رسانه های واشنگتن پست و یک نشریه آمریکایی است. این رسانه سه سال قبل در این رابطه نوشته است اگر می خواهید اسلام حقیقی را بشناسید به زیارت اربعین بروید زیرا مراسم ارزش ها و الگوها است و اگر می خواهید داعش را بشناسید به اربعین بروید تا خصوصیات دشمنان داعش را بشناسید. زلزله ای درکشور هائیتی آمد و آمریکا فقط چهار میلیون وعده غذایی داد اما در اربعین 200 میلیون وعده غذایی داده شد.

وی تصریح کرد: زیارت اربعین علاوه بر این که زیارت سیدالشهدا است، بخصوص با پای پیاده، تاثیرات جهانی هم دارد. یک غربی وقتی این صحنه را از تلویزیون دید، تصمیم گرفت سال بعد به کربلا برود و وقتی آمد و صحنه را دید، تغییر دین داد.

وی خاطرنشان کرد: از بزرگان نقل شده است تمام انقلاب هایی که بعد از حادثه کربلا در تاریخ اسلام اتفاق افتاد نقطه شروعش قبر سیدالشهدا بوده است. به آنجا می رفتند و به آرمان های امام حسین پیمان می بستند و نهضت و انقلاب خود را علیه ابن عباس از آنجا شروع می کردند چون می دیدند قبر امام حسین هم الهام بخش است. به همین خاطر دستور دادند قبر را تخریب کنند و به آب ببند.

امام جمعه گرگان در پایان ابراز امیدواریم کرد این حضور میلیونی یکی از مقدمات حضور حضرت ولی عصر (عج) باشد.