به گزارش روابط عمومی دفتر نماینده ولی فقیه دراستان وامام جمعه گرگان ،حضرت آیت الله نورمفیدی روز جمعه 6 بهمن 96 دستور داده که نرده‌های ردیف‌های جلویی مصلی که حائل بین مردم و مسئولین بودند برداشته شود.این نرده‌ها مانعی برای مردم برای حضور در صف‌های جلویی بوده و همچنین صف مسئولین را از مردم جدا می‌کردند و اغلب مسئولین در نماز جمعه با ورود به قسمت جلویی نرده‌ها، از مردم جدا می‌شدند که با این اقدام امام جمعه گرگان، مسئولین در کنار مردم خواهند بود.

آیت الله سیدکاظم نورمفیدی در نمازعبادی سیاسی جمعه شهرگرگان با اشاره به خطبه 181 نهج البلاغه اظهار کرد: همان طور که هفته های قبل گفته شد درابتدای این خطبه امیرالمومنین مارا با صفات کمال و جمال و جلال خداوند آشنا می کند چراکه ما هرچه خدا را بیشتر بشناسیم به خدا نزدیک تر می شویم و هرچه به خدا بیشتر بشناسیم خیر دنیا و آخرت را در آن دنیا به دست می آوریم، پس لازم است در این جملات امیرالمومنین دقت کنیم.

وی افزود: حضرت علی (ع) در این خطبه به مطالب دقیق فلسفی اشاره می کند که هم من باید در بیانش روشنتر بیان کنم هم شما خوب گوش دهید تا نتیجه خوبی از آن بگیرید.

امام جمعه گرگان ادامه داد: خدای متعال وجودی است که قبل از همه آنچه را که ما در عالم هستی مشاهده می کنیم، وجود داشته است و وجود همه موجودات ناشی از اوست، درواقع همه چیز از وجود حق متعال صادر شده است اما این سوال مطرح می شود که وجود خود خدا از کجا آمده است؟

وی افزود: این سوال مطرح می شود که قبل از آن عدم بوده، نیستی بوده ؟ از نیستی که نمی شود وجودی پیدا شود، پس وجود خدای متعال وجودی است که از خودش بوده است، وجود عین ذات اقدس الهی است، برای ما وجود عارض شده است به قول اهل معقول وجود بر ماهیت ما عارض شده است اما در مورد خدای متعال اینگونه نیست که نبوده و بود شده باشد، پس خدای متعال موجودی است که هستی و وجود او از هیچی پیدا نشده است، وجود او قبل از همه موجودات است، خودش قبل ندارد که وجودش از جایی دیگر ناشی شده باشد ، حمد و ستایش مال خدایی است که موجود است قبل از اینکه کرسی و عرشی باشد.

وی اظهار کرد: قبل از اینکه کرسی و عرشی باشد، آسمان و زمینی باشد، جنی باشد، هیچی نبود چراکه وجود همه این ها از او ناشی شده ، خدا بوده و وجودش از خود اوست، بنابراین وجود حق قبل ندارد، منشا ندارد، از جایی دیگر پیدا نشده اما همه آنچه بعد از ذات اقدس الهی وجود پیدا کرده از وجود او ناشی شده است.

امام جمعه گرگان گفت:  ما انسان ها یک قدرت وهمیه و یک قدرت فهم و عقل داریم، وهم همان وسیله و قدرتی است که خداوند در وجود ما قرار داده برای درک جزئیات، یعنی مسائل جزئی را با قدرت وهم تشخیص می دهیم، مثل سخاوتمند بودن و شجاع بودن و ... .

وی تصریح کرد: اما قدرت درک و خرد قدرتی است که درک کلیات می کند به عنوان مثال اینکه بررسی میکند انسان چگونه موجودی است و قدرت عقلانی انسان را بررسی می کند، اینکه چه آثاری دارد و چه صفاتی دارد و بعد از بررسی متوجه می شود این آثار در تمام انسان ها وجود دارد و به نتیجه کلی می رسد پس انسان موجود جانداری است که درک کلیات می کند، آیا خدا را می شود با قدرت وهمیه شناخت؟

آیت الله نورمفیدی ادامه داد: خدا جسم و ماده نیست که قدرت وهم بتواند آن را درک کند ، عقل هم همینطور است و کلیات را درک می کند اما چیزهایی را که در ذائقه درک عقل قرار گیرد نمی تواند به ذات اقدس الهی شناخت پیدا کند، امام باقر می فرمایند آنچه را که شما با قدرت وهمیه خود یا با قدرت عقلیه خود دقت کنید و چیزی را در ذهن خود ترسیم کنید مخلوقی است که خودتان خلق کرده اید، آیا خدا می تواند مخلوق ذهن ما باشد؟ 

وی با بیان اینکه خدای متعال جدا از این حوزه است که بخواهد تحت قوه وهمیه یا عقلیه ما دربیاید، افزود: برای روشن شدن قلب روش های دیگری وجود دارد و آن تزکیه نفس است و راه سیر و سلوک است که عرفا و سالکان به حق، پیموده اند و یک عمر دلشان را به غیر از خدا خارج کرده اند، هیچ چیزی حاکم بر دلشان نشد و تنها یک حقیقت حاکم بر دل شدو اختیار دل را گرفت و آن هم خداست.

امام جمعه گرگان گفت: این افراد نورانیتی پیدا می کنند، چشم دلشان روشن می شود که قابل توضیح نیست و انسان نمی تواند شرح دهد و زمانی که از حضرت امیرالمومنین سوال کردند یا علی این خدایی که عبادت می کنی میبینی و عبادت می کنی؟ حضرت فرمود اگر نبینم که عبادتش نمی کنم اما نه با این چشم بلکه با چشم دلم او را می بینم.

وی تصریح کرد: امیدوارم خداوند توفیق این را به همه عنایت کند تا بتوانیم خانه دل را از غیر او خالی کنیم آن وقت خدا را مشاهده می کنیم.

امام جمعه گرگان در خطبه دوم نماز جمعه اظهار کرد: نامه ای که هفته قبل رئیس دفتر مقاومت فلسطین به مقام معظم رهبری فرستاده درآن به مطالبی اشاره کرده و همچنین از مقام معظم رهبری و مردم ایران تشکر کرده است، برای حمایت از مقاومت فلسطین،  ظاهرا تنها کشوری که از فلسطین اشغالی حمایت می کند ایران است و در این نامه اشاره شده که ما در مقابل طاغوت زمان یعنی ترامپ ایستاده ایم و به نفاق منطقه اشاره کرده که در برخی از کشورهای اسلامی که حرف از دفاع فلسطین میزنند اما در باطن از اسرائیل حمایت می کنند و هدفشان از بین بردن مقاومت فلسطین هستند.

 

 

 

آیت الله نورمفیدی با بیان اینکه افرادی می گویند به فلسطین و سوریه چکار داریم و باید آنها را به حال خودشان بگذاریم و به فکر کشور خودمان باشیم، افزود: این افراد معتقدند ما باید  مشکلات داخلی خودمان را حل کنیم  و به اصطلاح شعار این جمع نه غزه نه لبنان جانم فدای ایران است. شاید، این شعار برای خیلی ها جاذب باشد اما اگر این نگاه و این شعار به صورت سطحی نگاه کنیم بله همین امر است و این شعار هم شعار قشنگی است اما اگر بخواهیم در این قضیه عمیق باشیم این طور نباید صحبت کنیم و فکر کنیم.

امام جمعه گرگان در رابطه با چرایی این موضوع گفت: اگرعمیق به این موضوع نگاه کنیم اینگونه شعار نمی دهیم چراکه اولا می دانیم از نظر روایات اسلامی پیامبر بزرگ اسلام فرمودند اگر کسی صدای مظلومی را بشنود و بتواند از او دفاع کند و این کار را انجام ندهد مسلمان نیست، چه یک فرد مظلوم باشد چه یک کشوری مظلوم واقع شود و وقتی که فریاد کمکش بلندشد وظیفه داریم آنچه را که می توانیم به کمکش بشتابیم.

 وی با بیان اینکه هر کجا که توانستیم باید کمک کنیم و این وظیفه انسانی ماست، افزود: مسئله را به عنوان اینکه منافع کشور خودرا در آن در نظربگیریم، ببینیم. ما یک انقلاب کردیم و نظام شاهنشاهی را کنار گزاشتیم و نظام جمهوری اسلامی را بر سر کار آوردیم، همه شما می دانید دشمنان ما چه برنامه هایی داشتند و این ها از همان ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی به دنبال این بودند که یک ایران  ضعیف و در اختیار درست شود و بله قربان گوی آن هاباشد.

امام جمعه گرگان تصریح کرد: حضرت امام شخصیتی بود که زیر باراین وضعیت نرفت و نظام اسلامی ورهبر انقلاب هم امروز همان صلابتی که امام در این رابطه داشتند، ایشان هم دارند، دشمنان وقتی دیدندآن چیزی که می خواستند نشد جنگ هشت ساله ای را شروع کردند که همه کشورها مانند امریکا، انگلیس، آلمان و قارون های منطقه به صدام کمک کردند، برای اینکه ایران یک کشور مستقل و قدرتمند نشوداما اینگونه نشد.

وی با اشاره به اتفاقاتی که در منطقه طی سال های گذشته رخ داده است، اظهار کرد: در منطقه مسائلی برای کشورهای لبنان و سوریه و فلسطین به وجود آمد، در سوریه یک مشکل داخلی بود که بهانه ای شد که داعشی ها وارد سوریه شود، در لبنان و در تجاوزهایی که از سوی اسرائیل به این کشور شد اسرائیلی ها به دنبال لبنانی ضعیف و بدون حزب الله بودند که این امر منتهی به جنگ 33 روزه شد، جنگی که عجیب بود و 33 روز نیروی کوچک حزب الله در مقابل ارتش شکست ناپذیر اسرائیل ایستادگی کرد و اسرائیل بالاخره ناچار شد عقب نشینی کند.

وی ادامه داد: در فلسطین هم فراز و نشیب های زیادی رخ داده و دولت فلسطینی که ایجاد کرده اند هم با آمریکاست و هم با اسرائیل، و این امر باعث شده که قدرت دیگری را انتفاضه در فلسطین به وجود بیاوردو باعث شد مردم غزه که همه چیز را به رویشان بستند 22 روز در مقابل ارتش اسرائیل ایستادگی و مقاومت کنند تا این اسرائیل بود که آتش بس را انتخاب کرد.

آیت الله نورمفیدی ادامه داد: ایران در مسائل این کشورها ورود پیدا کرد به سوریه و فلسطین کمک کرد و اگر ایران به کشورها کمک نکرده بود بی پشتوانه می شدند. اما اگر ایران وارد نمی شد چه اتفاقی در منطقه رخ می داد؟ اگر ایران وارد نمی شد یقینا آمریکایی ها و اسرائیلی ها منطقه را در اختیار می گرفتند، قدرت مقاومت شکسته می شد، نیروهای تکفیری وارد ایران می شدند و باید درداخل کشور با آن ها مبارزه می کردیم.

وی با بیان اینکه پیشرفت ایران برای ما یک اصل و اساس است، ادامه داد: اگر ایرانی ضعیف درست می شد آیا روح شهدای ما این وضعیت را می پسندیدند؟ آن وقت به ما نمیگفتند ما این همه خون دادیم و شما با ایران چه کردید؟ بنابراین قضیه را با این دید نگاه کنیم که کمک به کشورهای دیگر هم یک وظیفه دینی است و هم منافع ما ایجاب می کرد ورود پیدا کنیم.

امام جمعه گرگان گفت: ناراحتی کشورهای غربی  و صحبت های ترامپ در رابطه با تحریم و مباحثی که در رابطه با کناره گیری از برجام مطرح می کند آبروی خود را در دنیا از بین می برد چراکه آمریکا تنها امضا کننده این تعهد نامه نبوده و 6 کشور دیگر این تعهدنامه را امضا کردند واروپایی ها به دست و پا افتاده اند که این مسئله را به نحوی درست کنند.

آیت الله نورمفیدی افزود: در آینده قرار است وزیر امور خوارجه و رئیس جمهور فرانسه به ایران سفر کنند تا در این رابطه صحبت هایی داشته باشند که قطعا رهبرانقلاب و نیروهای که دلشان برای انقلاب می سوزدزیر بار این حرف ها نمی روند.

وی افزود: چهارشنبه آینده 13 جمادی الاولی وفات و ارتحال فاطمه زهرا (س) است که به محضر مبارک حضرت ولی عصر تسلیت می گویم، روز پنجشنبه 12 بهمن ماه هم که سالروز ورود حضرت امام به کشوراست و این امر در حالی رخ داد که کشورهای زیادی تلاش می کردند این اتفاق رخ ندهد.

امام جمعه گرگان گفت: در کنفرانس گوادلوپ که با حضور روسای جمهور چهار کشور آمریکا، فرانسه ، آلمان و انگلیس برگزار شد مباحثی مطرح شد که امام به ایران نیاید.

وی افزود: در این جلسه کارترنامه ای به دست رئیس جمهور فرانسه  داد که به امام راحل برسانند که مصلحت این است که از بختیار پشتیبانی کنید تا از کودتای ارتشی ها جلوگیری شود و این پیام به دست امام رسید، امام فرمود اگر می گویید از دولتی پشتیبانی کنم که این همه جنایت مرتکب شده است در واقع از همان رژیم شاهنشاهی حمایت کرده ام اگر کودتا رخ دهد زیر سر خود آمریکایی هاست که به هیچ وجه درست نیست و به نفع خودشان نیست.

امام جمعه گرگان ادامه داد: در آن زمان تصمیم داشتند امام را ترور کنند، هواپیمای امام را منفجر کنند، حتی می خواستند امام را به جزیره ای دور افتاده ببرند وقتی آدمی این ها را مطالعه کند مانند جریان حضرت موسی که می خواستند او را بکشند اما اراده الهی او را حفظ کرد در جریان انقلاب ما هم اتفاقاتی رخ داده است که جز مشیت الهی توضیحی برایش وجود ندارد.

وی  افزود: کشور ما شرایط دشواری دارد، مشکلاتی دارد اما مسئله مهم این است که کشور به کدام سو می رود.