آیت الله سیدکاظم نورمفیدی در خطبه های نماز عبادی سیاسی روز جمعه شهر گرگان با اشاره به خطبه 181 نهج البلاغه اظهار کرد: حضرت علی (ع) در این خطبه صفات خدای متعال را بیان می کند تا ما بهتر خدا را بشناسیم.

وی افزود: ما وقتی با کسی حرف می زنیم و گفتگو می کنیم در آنِ واحد نمی توانیم حرف دو نفر را بشنویم، ذهن و فکر ما مشغول صحبت های یک نفر می شود و نمی توانیم صحبت های نفر دوم و سوم را بشنویم که چه می گویند، حضرت علی (ع) در این خطبه می فرماید خدای متعال در آنِ واحد ویک لحظه اگر تمام موجودات ارضی و سماعی عالم با خدا راه و نیاز کنند و تقاضایی داشته باشند، حرف تمام این ها را خداوند می شنود و می داند که چه می گویند و چه می خواهند، در واقع مشغول نمی کند اورا یک سوال کننده ای  و تمام موجودات زنده عالم اعم از ملک و جن و انس از خداوند چیزی بخواهند خداوند فراموش نمی کند و جواب همه آن ها را می دهد.

امام جمعه گرگان ادامه داد: ما محدود هستیم و بیش از دو صدا را نمی توانیم بفهمیم اما خداوند جسم نیست که از این طریق ارتباط برقرار کند، تمام ثروتمندان عالم اگر هر چیز مختصری از سرمایه خود را به نیازمندی بدهند چیزی از اموالشان کم می شود، اما اگر همه جن و انس و عالمیان چیزی از خداوند تقاضا کنند و خداوند به همه آن ها ببخشد چیزی از خداوند کم نمی شود.

آیت الله نورمفیدی گفت: در حدیث قدسی آمده است اگر چنانچه جن و انس و آسمانی و زمینی و همه این موجودات از ذات اقدس الهی چیزی از خداوند بخواهند و من به همه این ها اعطا کنم از کرامت و نعمت من چیزی کم نمی آید و خداوند درمثالی می فرماید اگر تمام این خواسته را هم من پاسخ دهم مانند نخی است که وارد دریا کنید به اندازه ای که این نخ تر شود در مقابل نعمت های الهی همین قدر است.

وی افزود: در دعای افتتاح ماه مبارک رمضان هم آمده است که خداوند هر چه را که بدهد چیزی از او کم نمی آید، امیرالمونین هم در جملاتی در رابطه با خداشناسی می فرمایدعالم در محضر خداست و هرجنبنده ای مانند مورچه ای که در شب تاریک بر سنگ سیاه صاف حرکت می کند و صدایی که از پای مورچه برمیخیزد از خدا مخفی نیست و همه عالم در محضر خداست، خدا همه محضر رامی بیند اما با چشم نگاه نمی کند.

امام جمعه گرگان افزود: هر جسمی مکانی را اشغال می کند و محدود است در مکان، اما خدا هیچ مکانی را اشغال نمی کند چرا که مکان مخلوق خداست و معنایی ندارد خدا در مکانی محدود شود.

وی ادامه داد: خدا شبیه و همتا ندارد و هرچه ما می فهمیم امر محدودی است اما خداوند محدود نیست و قرآن هم می فرماید هیچ چیز شبیه خدا نیست و خدا مثل و مانندی ندارد.

امام جمعه گرگان گفت: ما اگر بخواهیم چیزی درست کنیم نیازمند وسیله هستیم و بدون وسیله هیچ چیزی ساخته نمی شود، مصنوعات و مخلوقات ما با وسیله ساخته می شوداما برای خداوند اینگونه نیست، آیا زمانی که خدا جهان را آفرید چیزی وجود داشت؟ در آن زمان ابزاری نبوده بلکه اراده وجودی ذات اقدس الهی جهان را از عدم به وجود آورد، امیرالمومنین در خطبه هایش می فرماید اولین چیزی که خداوند خلق کرد مایعی بود که در اثر طوفان هایی که ایجاد شد و کف هایی درآن به وجود آمد و در نهایت زمین و آسمان پدیدار شد.

نماینده ولی فقیه در گلستان گفت: در قرآن هم آمده زمین و آسمان به هم چسبیده بودند و ما این ها را از هم جدا کردیم، خداوند با حواس ما قابل درک نیست، حتی نیرویی که عقل باشد نمی توان از طریقش به آن معنا به خدا رسید بلکه دل و عقل باید پاک شود و زنجیرها از دست و پای انسان باز شود و عقل انسان از آلودگی به هوای نفس شسته شود ودل تطهیر شود تا بتوانیم خدارا مشاهده می کنیم.

وی افزود: خدا با حواس ظاهری قابل درک نیست، امام حسین (ع) در دعای عرفه می فرماید خدایا کسی که تو را نیافته باشد چه چیزی به دست آورده است و کسی که تو را پیدا کرده باشد چه چیزی را از دست داده است.

امام جمعه گرگان در خطبه دوم نماز جمعه اظهار کرد: در ایام دهه فجر انقلاب قرار داریم و امسال در 22 بهمن و راهپیمایی این روز تا جایی که می توانیم باید این مراسم که تجدید عهد و پشتیبانی از انقلاب است را گسترده تر انجام دهیم.

وی تصریح کرد: آقای ترامپ در سالگرد ریاست جمهوری اش حرف هایی زده و به اغتشاشات ایران اشاره کرده و اعتراف کرده که از این اغتشاش ها حمایت می کنیم تا ملت ایران به آزادی شان برسند و از کسانی که علیه این نظام دیکتاتوری ایستاده اند پشتیبانی می کنیم، بنابراین لازم است ملت ایران قوی تر از هر سال در راهپیمایی شرکت کند.

امام جمعه گرگان با بیان اینکه این ملت حرف و نقد و اعتراض دارند و خود این ها عطیه الهی است، افزود: این ها نشان می دهد مردم شعوراجتماعی و سیاسی دارند و این مسائل را درک می کنند و مشکلاتی دارند اما در عین حال تاریخ گذشته این کشور را فراموش نمی کنند.

وی ادامه داد: این کشور چندین بار خواست از استعمار شرق و غرب نجات پیداکند اما دست هایی می آمد و دوباره مردم را به جای نخست بر می گرداند، این ملت با سرمایه هایی که برای این انقلاب گذاشته اجازه نمی دهد دوباره وضع به صورت سابق برگردد ودر راهپیمایی روز 22 بهمن کوچک و بزرگ و زن و مرد در این راهپیمایی شرکت می کنند و به دنیا نشان می دهیم که در پای شجره انقلاب خواهیم ماند.

نماینده ولی فقیه در گلستان گفت: روز 19 بهمن روز بزرگی در تاریخ انقلاب ماست و شاید خیلی ها به آن توجه نکنند، اما یکی از عواملی که موجب پیروزی انقلاب شد همان ارتش شاهنشاهی و همافران ارتش بودند که در مدرسه علوی نزد امام راحل آمدند و خیلی منظم رژه رفتند و با انقلاب بیعت کردند، در حالی که نظام شاهنشاهی هنوز با پرجا بود و بختیار هم با انقلاب مقابله می کرد.

وی ادامه داد:  زمزمه اینکه ارتش می خواهد علیه انقلاب کودتا کند در میان مردم پخش می شد و فردی از آمریکا آمده بود تا این کودتا را هدایت کند، در ذهن مردم این شایعه پخش شد و نیروهای انقلابی و نسل جوان به فکر این افتادند که آماده درگیری با نیروهای ارتشی شوند و اینجور نتیجه گرفتند که مردم و ارتش در مقابل یکدیگر قرار می گیرند و نقطه اوج انقلاب اینجاست که مردم و ارتش در کنار یکدیگر قرار بگیرند.

امام جمعه گرگان گفت: در چنین شرایطی که از داخل و خارج به دنبال جلوگیری از پیروزی انقلاب بودند، در این روز همافران جوان در محضر امام با ایشان بیعت کردند و این خیلی تاثیر عجیبی گذاشته بود و موجب شد ارتشی که سال ها در سلطه مستشاران آمریکایی بود و فکر می کردند نمی تواند کودتا کند علیه خودشان کودتا کند.

وی افزود: در شامگاه 20 ام بهمن گارد شاهنشاهی به نیروی هوایی حمله کرد و درگیری به وجود آمد اما نتوانستند نتیجه ای بگیرند، در پادگان جوشان تپه که گارد شاهنشاهی هم حضور داشت همان شب تلویزیون ورود امام را نشان میداد و هنرجویان نیروی هوایی شعار الله اکبر سر دادند و این امر موجب شد گارد شاهنشاهی وارد عمل شود اما باز هم مردم وارد عمل شدند و اسلحه را گرفتند و سنگرها بسته شد، همچنین مردم چند کلانتری را اشغال کردند و فرمانده نظامی تهران هم روز 21 بهمن ماه را اعلام حکومت نظامی کرد.

آیت الله نورمفیدی اظهار کرد: این افراد می خواستند تمام همدستان امام را دستگیر کنند و به دنبال چنین کاری بودند، آن شب امام اعلام کرد مردم بریزند در خیابان هاو به حکومت نظامی توجه نکنند، مردم هم به خیابان ها ریختند و کاری اتفاق نیفتاد وانقلاب به پیروزی رسید.

وی افزود: کاری که در تاریخ 19 بهمن همافران ارتش انجام دادند بسیار تاثیرگذار بود و در عرض 24 ساعت منجر به پیروزی انقلاب شد. امیدوارم خداوند همه افرادی که برای نجات کشور از استبدادو استعمار کاری انجام دادند وبسیاری از همافران که بعدا به شهادت رسیدند خداوند از آن ها قبول کند وآن ها را همنشین شهدای کربلا بگرداند.