آیت الله سیدکاظم نورمفیدی در خطبه های نماز جمعه عبادی سیاسی شهر گرگان با اشاره به خطبه 181 نهج البلاغه اظهار کرد: اگر بخواهیم موجودات و مخلوقات خدای متعال را تقسیم بندی کنیم، به چهار دسته تقسیم می شوند؛ جمادات، نباتات،حیوانات و انسان که البته مراتب وجودی همه این ها با هم متفاوت است.

وی افزود: به عنوان مثال یک جماد یا یک سنگ چقدر ازوجود و هستی بهره مند است؟ باید گفت کمترین بهره از هستی و وجود را جمادات دارند چراکه یک جماد یا سنگ اگر هزار سال هم یک جا بیفتد نه تکان میخورد و نه تغییری می کند، مگر اینکه عوامل خارجی  روی آن تاثیر بگذارند.

امام جمعه گرگان اظهار کرد: نباتات و گیاهان یک مرحله از جمادات بالاتر هستند و وجود و هستی آن ها از جمادات بالاتر است چرا که از رشد و نمو بهره مند هستند و میوه میدهند اما احساس ندارند و حرکت نمی کنند.

آیت الله نورمفیدی ادامه داد: حیوانات از نباتات و جمادات وجود بالاتری دارند یعنی احساس دارند و حرکت دارند اما مرحله بالاتر از این ها انسان است که دارای عقل و قوه درک و تحلیل هستند.

وی تصریح کرد: مثلا گنجشک قدرت درک و تجزیه تحلیل ندارد و خطرات دام را تشخیص نمیدهد اما انسان بهره وجودی اش از سایر موجودات بالاتر است و حتی از ملائکه هم مرتبه وجودی بالاتری دارد تا جایی که خداوند فرشتگان را مامور می کند تا در برابر انسان تعظیم کنند.

امام جمعه گرگان با بیان اینکه خدا به آدم علم اسماء داده که فرشتگان درکی از آن ندارند، اظهار کرد: مراتب وجودی و مراتب هستی موجودات متفاوت است مثلا وجود سنگ که جماد است بخشی از آن نور وما بقی تاریکی است.

وی ادامه داد: این شعاع وجود وهستی که به همه موجودات داده میشود نوروجود و نورخداست که از کالبد موجودات دمیده می شود تا جایی که امیرالمومنین می فرماید جایی که موجودات نور کم دارند، نیستی و ظلمت است.

آیت الله نورمفیدی گفت: حضرت علی (ع) می فرماید خدا با نورخودش که همان نور وجود است هر ظلمتی را از بین میبرد و هر کجا اگر این نورنباشد عدم و نیستی است.

وی ادامه داد: خداوند به انسان بالاترین هستی را بخشید و با نور خودش هر ظلمتی را از بین می برد، همه موجودات در ابتدا ظلمانی بودند و هر چه شد از نور ذات الهی بود.

امام جمعه گرگان اظهار کرد: خداوند با ظلمت خودش یعنی محدودیت که به سنگ و نباتات و حیوانات داده آنها را محدود کرده است اما خداوند به انسان چیزهایی عطا کرده که نمی توان برایش حد قائل شد.

وی افزود: حضرت علی (ع) در مناجات شعبانیه جمله ای داشتند که امام  خیلی آن را تکرار می کردند و آن این است که خدایا به من نعمتی بده که چیزی نتواند دست و پای عقل مرا ببندد و از همه چیزبتوانم خودم را جدا کنم و فقط وابسته تو باشم، نهایت کمال انسان اینجاست.

آیت الله نورمفیدی اظهار کرد: به نظر من وبه تعبیر اسلام تعریف انسان به موجود نامحدودی گفته می شود اما هر چقدرهم که خداوند به او ببخشد باز هم در برابر خدا محدود است.

وی تصریح کرد: وقتی سوال مطرح می شود که انسان چیست و باید به کجا برسد؟ پاسخ چیست؟ آیا باید جیبش راپر کند و صندلی تصاحب کند؟ این کار را فراعنه هم انجام می دادنداما قدر ومنزلت انسان به این نیست، بلکه باید دعا کنیم و مهمترین خواسته مان این باشد که خدایا ما را به خودت برسان.

امام جمعه گرگان در خطبه دوم اظهار کرد: هفته قبل پنجاه و چهارمین کنفرانس امنیت مونیخ در آلمان تشکیل شد، این اجتماع، غیر دولتی است و با حضور شخصیت های مختلف جهانی مسائلی را که مرتبط با امنیت جهانی است بررسی می کند.

وی تصریح کرد: در کنفرانس اخیر نخست وزیر اسرائیل آمده ودرجلسه ای که بحث آن امنیت جهانی است نه دروغ پردازی؛ کارها و بازی های سیاسی راه انداخته و علیه ایران حرف هایی زده که ایران امنیت جهانی و اروپا را به خطر انداخته و منطقه خاورمیانه را با مشکلاتی رو به رو کرده است.

امام جمعه گرگان گفت: نتانیاهو تکه آهنی را نشان داده که ما پهپاد ایرانی را ساقط کردیم، البته چند سال پیش نظیر این کار را در سازمان ملل انجام داد ونقاشی نشان داد که باعث مضحکه شد، در مونیخ هم گفت که ایران به اسرائیل حمله کرده که وزیر امور خارجه کشورمان اقای ظریف مدبرانه و منطقی به این صحبت ها اعتنا نکرد و گفت اینجا جای این حرف ها و این صحبت های بی منطق نیست و با این جمله از این موضوع رد می شوند چون در حدی نبود جواب دهد.

وی تصریح کرد: این موضوع باعث شد از داخل خود اسرائیل هم نسبت به این ماجرا حرف هایی زده شود، حتی رهبر معظم انقلاب از این حرکت اقای ظریف پشتیبانی و تشکر کردند.

آیت الله نورمفیدی ادامه داد: روزهای گذشته حادثه ای در تهران رخ داد که بنا نداشتم مطرح کنم اما متاسفانه امروزه تا اتفاقی رخ میدهد فضاهای مجازی شروع به دروغ  پخش کردن می کنند تا ذهن مردم را خراب کنند که ایران امنیت ندارد.

وی در توضیح ماجرا گفت: ماجرا ازاین قراراست که دو نفر متهم توسط نیروی انتظامی دستگیر می شوند که این امر موضوعی عادی و معمولی است و حتی در شهر ما هم وجود دارد، به دنبال دستگیری این دو نفر عده ای ازکسانی که خود را منتصب به فرقه دراویش می دانستند جمع شدند و به نیروی انتظامی رفتند و با حالت تهدید آمیزاعلام کردند اگر تا نیم ساعت دیگر این افراد را آزاد نکنید ما چنین و چنان می کنیم، نیروی انتظامی فکر میکرد موضوع جدی نیست اما این افراد به خیابان ریختند و تعدادی از نیروهای انتظامی را به شهادت رساندند.

امام جمعه گرگان گفت: نیروی انتظامی هم جدی وارد قضیه می شود و دراین گیرو دار عده ای شروع به تحریک دراویش کل کشور می کنند و مردم را تحریک می کنند، البته رهبر فرقه دراویش پیام می دهد که این افراد جدا از ما هستند و این ها را رد می کنند.

وی ادامه داد: ممکن است از این حوادث در کشور رخ دهد اما مردم اگاه باشند این فرقه تبری جسته از این کار وگفته به ما ربطی ندارد و عده ای که به این نام این کار را انجام دادند نباید به پای همه نوشت.

آیت الله نورمفیدی گفت: این مسئله برای همه هشدار است و ممکن است روزی نسبت به مسائل اهل سنت این اتفاق رخ دهد و همین را بهانه کنند، اما آنهایی که نشسته اند ازکوچکترین چیزها بزرگ نمایی کنند کور خوانده اند، امروزایران کشوری قوی اومستقل است ونیروهای امنیتی بسیارهوشیار و قوی عمل می کنند.

وی افزود: برای کشوری که 8 سال در برابر تمام قدرت های جهانی ایستاد این مسائل چیزهای کوچکی است، چراکه در آن سال ها ایران تک و تنها بود و در آن روزهای بسیار سخت امکانات خود را تامین می کرد اما امروز کشورما به جایی رسیده که منجر به ترس بزرگترین ارتش منطقه یعنی اسرائیل شده است.

امام جمعه گرگان اظهار کرد: رهبری دردیدار با مردم آذربایجان فرموردند نقد و انتقاد موضوعی است که منافاتی با اصل نظام ندارد و اگرکسی نقد دارد نقد مربوط به مشکلات است.

وی گفت: قمه کشیدن وعربده کشی دون از شأن کشور ماست چرا که بعضی ها میخواهند این کشور را ناامن به دنیا معرفی کنند، البته نیروی انتظامی در این زمینه با نرمی برخورد کرد اما زمانی که دیدند شلوغ کردند وارد عمل شد و از بسیج و نیروی انتظامی تشکرمیکنیم و برای شهدا علودرجات را طلب می کنیم.