آیت الله سیدکاظم نورمفیدی در خطبه های نماز جمعه عبادی سیاسی شهر گرگان ظهار کرد: امشب نه تنها در تاریخ اسلام بلکه در تاریخ بشریت شب بزرگی است، چراکه شب بعثت خاتم انبیاست، پیامبر اکرم (ص) در محل همیشگی خود مشغول راز و نیاز و عبادت بود که فرشته وحی بر رسول خدا نازل شد و آیات سوره علق را بر پیامبر تلاوت کرد و شروع رسالت ایشان را اعلام کرد.

وی افزود: بعثت یعنی برانگیخته شدن، یعنی انتخاب یک فرد شایسته و کامل برای اینکه پیام خدا را به انسان ابلاغ کند و مردم را بر اساس آن پیام بسازد واین معنای بعثت و شأن انبیاست.

امام جمعه گرگان گفت: به قرآن مراجعه کنید و شأن بعثت انبیارا از قرآن که متن سالم و دست نخورده آسمانی است استفاده کنید، در قرآن چهار هدف برای بعثت همه انبیا از جمله حضرت محمد (ص) بیان می کند که اولین هدف بعثت نجات بشریت از بت پرستی به هر شکل ونمونه ای و دعوت به توحید ودعوت به خدا و جدا کردن مردم از هرچه به غیر از خداست.

وی افزود: هدف دوم رفع اختلاف بین جامعه و انسان هاست، بعثت پیامبر برای حل اختلافات بین مردم بود.

امام جمعه گرگان اظهار کرد: در ابتدای خلقت بشر مردم همه امت واحده بودند، درزندگی اولیه مردم هر کسی به دنبال تامین نیازهای خود بود، مزاحمتی نبود هر کسی به حق خودش قانع بود زیاده طلبی به وجود نیامده بود تا اینکه روحیه زیاده طلبی اختلاف را به وجود می آورد، خدا انبیا را همراه کتاب فرستاد تا انبیا بین مردم حکم به حق کنند و دعوا به وجودنیاید.

وی ادامه داد: سومین هدف بعثت پیامبران برقراری عدالت است که یکی از اهداف مهم انبیاست، در قران آمده است انبیا آمده اند نه فقط با زور شمشیر عدالت را برقرار کنند بلکه آمده اند کاری کنند مردم از درون، خودشان قیام به برقراری عدالت کنند.

امام جمعه گرگان تصریح کرد: چهارمین هدف بعثت انبیا مسئله اخلاق است، پیامبر فرمود من مبعوث شدم برای اینکه مکارم اخلاقی را تفهیم کنم نه فقط اخلاق خوب را بلکه مکارم اخلاق خوب.

وی تصریح کرد:  بین اخلاق خوب و مکارم اخلاق خوب تفاوت هایی وجود دارد؛ احسان نسبت به دیگران و خدمت کردن به مخلوقات و دستگیری از نیازمندان کارهای خوبی است اما این اخلاق خوب است، کرامت اخلاقی یعنی اینکه فردی که یک روز تورا از نعمتی محروم کرد اما تو این کار را با او نکنی  و او را عفوکنی.

امام جمعه گرگان اظهار کرد: پیامبر فرمود من مبعوث شدم این کار را انجام دهم و مردم همه باید از پیامبر الگو برداری کنید.

وی افزود: در روایات داریم خدا حاتم طایی را در آتش نمی سوزاند چرا که دارای خصلت و فضائل اخلاقی بوده است.

آیت الله نورمفیدی گفت: شاید بگویید امروز علم پیشرفت کرده و بعثت مربوط به گذشته بوده است، اما باید گفت امروز بشریت به بعثت پیامبران بیشتر نیاز دارد؛ چراکه در زمان جاهلیت مدرن هستیم، اگر آن روز آن مدل جاهلیت ها وجود داشت امروز جاهلیت مدرن به وجود آمده است شاید دختر را زنده به گور نمی کنند اما برنامه هایی انجام می دهند که خود دختر زنده بگور شود.

وی تصریح کرد: در گذشته قدرتمندان و روسای قبایل حاکم بودند و برای اینکه در راس کار بودند جنایت انجام می دادند، امروزه دولت ها تشکیل یافته ترجنایت می کنند، امروز در دنیا به جای اینکه اخلاق و معنویت حاکم باشد قلدری و دیکتاتوری حاکم است.

امام جمعه گرگان گفت:  امروز نیاز بشر به مسئله بعثت بیشتر از گذشته است و اگر راه و هدف انبیا وارد زندگی بشریت نشود روز به روزوضعیت بدتر می شود.

امام جمعه گرگان در خطبه های دوم گفت: هفته آینده روزچهارشنبه روز ارتش جمهوری اسلامی است؛ ارتش در گذشته از دو قشر تفکیک شده بود در زمان شاهنشاهی ، عده ای از امرای ارتش که وابسته به رژیم بودند در مقابل بدنه ارتش بود که نیروهای رده های پایین تر از همین مردم بودند، اما این جور نبود که دلشان از وضعی که حاکم بود راضی باشند.

وی تصریح کرد: در دوران نهضت وقتی امام راحل به عنوان رهبر انقلاب تکلیف کردند پادگان ها را خالی کنید ارتشی ها این کار را کردند و به دنبالش کارهایی انجام دادند، حضور نزد امام راحل در تاریخ 19 بهمن ماه کار بزرگی بود و به مردم امید داد.

امام جمعه گرگان اظهار کرد: مردم از ارتش وحشت داشتند اما وقتی که دیدند همافران ارتش در مقابل امام رژه رفتند در دل مردم امید ایجاد شد و وقتی امام فرمود به مردم بپیوندید بدنه ارتش به مردم پیوست و در پیروزی تاثیر گذار بود که باید از آن ها برای این حرکت تشکر کرد.

وی تصریح کرد: در اوایل انقلاب مشکلاتی پیدا کردیم چریک ها به این منطقه آمدند تا فعالیت هایی انجام دهند و شعار خودمختاری سر میدادند هنوز نیروهای دفاعی دیگر در کشور شکل نگرفته بود، وقتی ارتش برای تقابل  باتوطئه ها وارد شد، مطالبی را عنوان کردند که همان ارتش شاهنشاهی حالا در مقابل مردم ایستاده است که شعار عجیبی بود، حتی گفته می شد که ارتش باید منحل شود و ارتش خلقی تاسیس شود، شهید قرنی رئیس ستاد ارتش درآن زمان بود و نامه استعفای خود را به محضر امام تقدیم کرد.

امام جمعه گرگان گفت: در آن اوضاع عده ای از فرماندهان ارتش نزد امام رفتند و تقاضا کردند کاری کنید مارا از این وضع نجات دهید پیشنهاد کردند فرماندهی کل را خودتان بر عهده بگیرید امام پیام دادند برای اینکه مردم را به توطئه توجه نکنند توصیه کردندمردم با ارتش همراه شوند وروز 29 فروردین به نام روز ارتش نامگذاری شد.

 آیت الله نورمفیدی اظهار کرد: مقام معظم رهبری در رابطه با فضاهای مجازی و حمایت از پیام رسان های داخلی و سامان دهی پیام رسان های خارجی حدود یک سال است که تاکید بسیار دارند.

وی افزود: متاسفانه عده ای هستند که از فضای مجازی و پیام رسان هایی مانند تلگرام سواستفاده می کنند  و با زیر پا گذاشتن اخلاق، دین و فضیلت به نوامیس مردم توهین می کنند و مردم را متهم میکنند؛ متاسفانه این افترا و تهمت ها به نوامیس مردم موجب از هم پاشیده شدن خانواده ها می شود.

وی افزود: رئیس کل بانک مرکزی در مجلس شورای اسلامی در رابطه با نرخ ارز که به یکباره و غیرعادی رشد مضاعفی داشت گفت یکی از عواملی که موجب اختلال بازار ارز در کشور و موجب خروج میلیاردها دلار از کشور شده است فضای مجازی و تلگرام است.

امام جمعه گرگان خطاب به افرادی که با دروغ، تهمت، افترا و جوسازی در دل مردم را خالی می کنند، گفت: اگر دین ندارید لااقل آزاده باشید، اگراز روز قیامت و آخرت نمی ترسید مرد باشید و خودتان را بعد از افترا زدن به دیگران پنهان نکنید، اگر واقعا راست می گویید مرد و مردانه بیایید حرف خود را بزنید.

 

وی تصریح کرد: جزای کسی که به نوامیس مردم افترا بزند 80 ضربه تازیانه خواهد بود و من از قضات و دادگستری استان تقاضا می کنم با این قضیه جدی برخورد کنند، چرا که اگر یکبار با این گونه افراد با جدیت برخورد شود بساط این گونه افترا و تهمت زنی ها برچیده می شود.

امام جمعه گرگان گفت: اگر دادگستری با این افراد خطاکار با جدیت برخورد نکند این افراد روز به روز تعدادشان بیشتر می شود و با کارهای خود مردم را نسبت به انقلاب، نظام و دین دلسرد می کنند.

وی با بیان اینکه تهمت و افترا به نوامیس مردم مسئله ای نیست که بتوان در مقابل آن سکوت کرد، افزود:  طبق گفته مقام معظم رهبری نفوذ به حریم شخصی افراد حرام شرعی است و نوامیس مردم را متهم کردن بدتر از ورود به حریم شخصی بوده و از جمله از گناهانی است که توبه هم ندارد.

امام جمعه گرگان گفت: زمانی که به فردی در فضای مجازی تهمتی زده می شود ممکن است مردم با دیدن آن تهمت تصور کند چنین چیزی واقعیت داشته باشد و این کار موجب می شود آبروی فرد ازبین برود.

آیت الله نورمفیدی تاکید کرد: افرادی که در فضای مجازی به این قبیل کارها دست می زنند نه تنها دین ندارند بلکه وجدان و مردانگی هم ندارند و امیدوارم با جدیت تمام با آن ها برخورد شود.