آیت الله سیدکاظم نورمفیدی در دیدار رئیس حوزه هنری با ایشان اظهار کرد: وقتی می خواهیم به هنرمان رنگ و لعاب دینی دهیم ممکن است نتیجه ای حاصل شود که مدنظر نیست، گاهی وقت ها در برخی از فیلم ها میبینم فیلم داستانی دارد و برای اینکه نشان دهند هنرمان دینی است صحنه نماز خواندن را در فیلم  نشان می دهند بدون اینکه محتوای فیلم مربوط به بحث نماز باشد که این کار فایده ندارد، اگر می خواهیم دینمان را در قالب هنر عرضه کنیم باید به شعرها و شعرای ما نگاهی شود.

وی تصریح کرد: حافظ و مولوی و فردوسی و ... شاعر هستند اما برخی شاعران شعرهایی می گویند که ربطی به دین و دیانت ندارد و موجب انحراف می شود و اینکه بتوانیم دین را در قالب هنر بگنجانیم مسئله مهمی است.

آیت الله نورمفیدی افزود:  در گذشت فیلمی ساخته شد با عنوان «پهلوانان نمی میرند» که در این فیلم فتوت و جوان مردی که یک حقیقت دینی است به نمایش گذاشته شد که به نظر من تاثیرگذار بود.

امام جمعه گرگان گفت: برای اینکه بتوانیم موضوعی مانند توحید را در قالب هنر پیاده کنیم باید اتاق فکری وجود داشته باشد تا ابتدا بفهمند توحید چیست، آیا توحید تنها شعار «لااله الا الله» است ؟ اگر قرار باشد تنها به معنی توجه شود که راحت می شود آن را وارد شعر کرد امااگر حقیقت توحید اسلام یعنی وابستگی به ذات اقدس الهی و تعلق و دل دادن به او یعنی دل دادن به چیزی که هیچ شکستی در آن وجود ندارد را در قالب هنر نشان دهید کار زیادی می خواهد که نه تنها استان گلستان و نه در کل کشور این چنین کاری انجام نشده است.

وی افزود: در دیداری که در گذشته با داریوش ارجمند داشتم وی گفت من برای بازی در سریال مختار دعوت شدم اما قبول نکردم چون اعتقادی نداشتم، این فرد زمانی نقش مالک اشتر را درک کرده وبه او اعتقاد پیدا می کند نقش آن را در سریالی قبول می کند و این موضوع نشان می دهد اعتقاد داشتن مسئله مهمی است.

آیت الله نورمفیدی گفت: اگر می خواهیم دین را در قالب هنر نشان دهیم باید ارزش اسلامی و قرآنی را به معنای دقیق کلمه نه جاهلانه در هنر نشان دهیم که فرق زیادی دارد.

وی تصریح کرد: ما اگربخواهیم دین را اینگونه معرفی کنیم مورد تمسخر واقع می شویم پس باید برای این کار ارزش های اخلاقی را مورد توجه قرار دهیم وآیات قرآنی را دررابطه با موضوعات مختلف جمع آوری کنیم.

آیت الله نورمفیدی تصریح کرد: به عنوان مثال در رابطه با صبر هرآنچه را که قرآن در رابطه با صبر عنوان کرده است جمع آوری کنید روایاتی که ائمه ما در رابطه با صبر و ارزش های صبر گفته اند جمع آوری شود و در اتاق فکری واردشود بر اساس موادی که قرآن و روایات به ما داده اند برای صبر فیلمی بسازیم.

 امام جمعه گرگان گفت: یک هنر زمانی دینی می شود  که مربوط به ارزش های دینی ما باشد و  در قالب هنر خود را نشان می دهد، اگر چنین کاری انجام دهید مورد توجه قرار خواهید گرفت.

وی با بیان اینکه طبق گفته رهبرمعظم انقلاب جای مهندسی فرهنگی در جامعه خالی است، افزود: مباحث فرهنگی ما نیاز به مهندسی دارد همانطور که مسائل اقتصادی را مهندسی می کنیم و توانستیم بامهندسی قیمت ارز را کنترل کنیم.

امام جمعه گرگان اظهار کرد: ما بودجه فرهنگی زیادی را مصرف می کنیم اما ماحصلی ندارد و برنامه های فرهنگی مانند جزائر از هم جداست چراکه هر دستگاهی برای خود عمل می کند که نتیجه خاصی ندارد.

آیت الله نورمفیدی ادامه داد: در منظوم کردن واقعه کربلا به شعر باید به این نکته توجه شود آنچه که در خطبه سید الشهدا مطرح شده است در قالب شعر و هنر پرورانده شود.

وی افزود: مولوی وقتی می خواهد حقیقتی را بیان کند اول از مثال آغاز می کند مثالی میزند و بعد وارد اصل مطلب می شود و آن را می پروراند تا جاذبه ایجاد می شود، چراکه لسان شعر جاذبه ای دارد که زبان نثر آن را ندارد.

امام جمعه گرگان گفت: جمله سیدالشهدا «مگر نمیبینید که به حق عمل نمی شود و اقبال به سوی باطل هست» در ترجمه چندین کلمه بیشتر نیست و زمانی که بخواهیم این جمله را بپرورانیم باید به شرایط اجتماعی که حق مورد اعتنا نیست و باطل اینگونه است توجه کنیم و دراین زمینه شعربسراییم گرچه من شاعر نیستم اما این ظرفیت و قدرت را برای هنر می بینم.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید