امروز در هر کجای جهان، خونی ریخته می‌شود، ناموسی هتک می‌شود، انسانی دربه‌در می‌شود و یا خرابی و ویرانی‌ای به‌وجود می‌آید، زیر سر آمریکاست.

خطبه اول:

امام جمعه گرگان در ادامه سلسله گفتارهای خود درباره نهج البلاغه امیرالمومنان (ع)، بخش‌هایی از خطبه 183 را قرائت و به معنا و شرح آن پرداخت:

‏الْحَمْدُ لِلَّهِ الْمَعْرُوفِ مِنْ غَيْرِ رُؤْيَةٍ وَ الْخَالِقِ مِنْ غَيْرِ مَنْصَبَةٍ؛ خَلَقَ الْخَلَائِقَ بِقُدْرَتِهِ وَ اسْتَعْبَدَ الْأَرْبَابَ بِعِزَّتِهِ وَ سَادَ الْعُظَمَاءَ بِجُودِهِ؛ وَ هُوَ الَّذِي أَسْكَنَ الدُّنْيَا خَلْقَهُ وَ بَعَثَ إِلَى الْجِنِّ وَ الْإِنْسِ رُسُلَهُ، لِيَكْشِفُوا لَهُمْ عَنْ غِطَائِهَا وَ لِيُحَذِّرُوهُمْ مِنْ ضَرَّائِهَا وَ لِيَضْرِبُوا لَهُمْ أَمْثَالَهَا وَ لِيُبَصِّرُوهُمْ عُيُوبَهَا وَ لِيَهْجُمُوا عَلَيْهِمْ بِمُعْتَبَرٍ مِنْ تَصَرُّفِ مَصَاحِّهَا وَ أَسْقَامِهَا وَ حَلَالِهَا وَ حَرَامِهَا وَ مَا أَعَدَّ اللَّهُ لِلْمُطِيعِينَ مِنْهُمْ وَ الْعُصَاةِ مِنْ جَنَّةٍ وَ نَارٍ وَ كَرَامَةٍ وَ هَوَانٍ. أَحْمَدُهُ إِلَى نَفْسِهِ كَمَا اسْتَحْمَدَ إِلَى خَلْقِهِ وَ جَعَلَ لِكُلِّ شَيْءٍ قَدْراً وَ لِكُلِّ قَدْرٍ أَجَلًا وَ لِكُلِّ أَجَلٍ كِتَاباً

ستايش خداوندى را سزاست كه شناخته شد بى آن كه ديده شود، و آفريد بى آن كه دچار رنج و زحمتى گردد، با قدرت خود پديده ها را آفريد، و با عزّت خود گردنكشان را بنده خويش ساخت، و با بخشش خود بر همه بزرگان برترى يافت.

او خدايى است كه دنيا را مسكن مخلوقات برگزيد، و پيامبران خود را به هدايت جن و انس فرستاد، تا دنيا را آنگونه كه هست بشناسانند، و از زيان هاى دنيا بر حذر دارند، و با مطرح كردن مثل ها، عيوب دنيا پرستى را نشان دهند، و آنچه را كه مايه عبرت است تذكّر دهند، از تندرستى ها و بيمارى ها، از حلال و حرام، و آنچه را كه خداوند براى بندگان اطاعت كننده و نافرمان، از بهشت و جهنّم آماده كرده، كه وسيله كرامت يا سقوط و پستى است باز گو نمايند.

خدا را ستايش مى كنم چنانكه خود از بندگان خواسته است، و براى هر چيزى اندازه اى قرار داده و براى هر اندازه اى مدّتى معيّن كرده، و هر مدّتى را حسابى مقرّر داشته است.

امام علی (ع) در ابتدای این خطبه مانند همه خطبه‌های دیگرش، ابتدا حمد و ستایش خداوند متعال را به‌جا می‌آورد. هرجای عالم را که مشاهده کنیم مصنوعات و مخلوقات الهی را به زیبایی می‌بینیم که از شدت بسیاری قابل شمارش نیست. خداوند در قرآن می‌فرماید: وَ لَوْ أَنَ‌ مَا فِي‌ الْأَرْضِ‌ مِنْ‌ شَجَرَةٍ أَقْلاَمٌ‌ وَ الْبَحْرُ يَمُدُّهُ‌ مِنْ‌ بَعْدِهِ‌ سَبْعَةُ أَبْحُرٍ مَا نَفِدَتْ‌ کَلِمَاتُ‌ اللَّهِ‌ إِنَ‌ اللَّهَ‌ عَزِيزٌ حَکِيمٌ‌ (آیه 27 سوره لقمان) : و اگر همه درختان روی زمین قلم شود، و دریا برای آن مرکّب گردد، و هفت دریاچه به آن افزوده شود، اینها همه تمام می‌شود ولی کلمات خدا پایان نمی‌گیرد؛ خداوند عزیز و حکیم است.

یک مخترع، یکی، دو اختراع انجام می‌دهد یا بیست اختراع، اصلاً گیریم یکصد اختراع، بالاخره از این که بیشتر نمی‌تواند. تمام عالم را اختراعات خداوند متعال است. به حرکت زمین نگاه کنید. یک حرکت وضعی دارد که شب و روز را به‌وجود می‌آورد و یک حرکت انتقالی که چهار فصل و سال را. همین شب و روز از بهترین نعمت‌های ذات اقدس الهی است. اگر شب نبود، انسان چگونه استراحت و تجدید قوا می‌کرد؟ و اگر روز نبود، فعالیت‌های انسان چه می‌شد؟ کار و کسب آدمی چه می‌شد؟ حمد و ستایش مخصوص خداوندی است که شناخته شده است بی‌آنکه او را ببینیم، چرا که سراسر دنیا آفرینش اوست که به قول فلاسفه «نظام احسن» است. نظام احسن است به این دلیل که هیچ خطائی در کار آن نیست و با این‌همه شلوغی هیچ تصادفی در آن به‌وجود نمی‌آید. خداوند اینهمه را آفریده و هدایت می‌کند بی‌آنکه رنج و تعبی متحمل شود و آفرینش او با قدرتش انجام می‌شود. وقتی اراده الهی بر خلق چیزی تعلق می‌گیرد آن چیز به‌وجود می‌آید و با امر «کن»، بی‌درنگ وجود می‌یابد.

دلی که به کلمات امیرالمومنین روشن شود، بی‌شک موقع مرگ هم روشن‌تر می‌شود. علی(ع) می فرماید: «من یمت یرنی؛ هر که بمیرد، مرا می‌بیند.» حالا چه مومن چه کافر. امام علی(ع) به حارث هَمْدانی می‌فرماید؛ مَن أحَبَّنی وجَدَنی عندَ مَماتِهِ بحَیثُ یحِبُّ، و مَن أبغَضَنی وجَدَنی عندَ مَماتِهِ بحَیثُ یکرَهُ : هر که مرا دوست داشته باشد، در هنگام مرگش مرا آن گونه که خوشایند اوست بیابد و هرکه مرا دشمن داشته باشد، به هنگام مرگش مرا بدان گونه که ناراحت شود بیابد.

انشاء الله که چشم دل همه ما در هنگام مرگ به روی روشن امیرالمومنین (ع) روشن و منور شود.

 

خطبه دوم:

در خطبه دوم امام جمعه محترم گرگان، سوم خرداد حماسه آزادسازی خرمشهر را گرامی داشت و از 114 شهید این حماسه از استان گلستان یاد کرد و برای ارواح طیبه این شهیدان علو درجات و همنشینی با پیامبر اکرم (ص) و امام حسین (ع) را مسئلت کرد.

وی دهم ماه مبارک رمضان، درگذشت حضرت خدیجه (س) را تسلیت عرض کرد و گفت: ایمان و یاری این بانوی بزرگوار در آن روزهای سخت ابتدای بعثت، بسیار به پیامبر (ص) مخصوصاً از نظر مالی کمک کرد. علاقه رسول اکرم (ص) به وی به‌قدری بود که حتی سال‌ها بعد هرگاه به یاد ایشان می‌افتاد، محزون می‌شد. در نیمه ماه مبارک رمضان میلاد کریم اهل بیت، امام حسن مجتبی (ع) است. وقتی به پیامبر اکرم (ص) مژده ولادت امام را دادند، به دیدنش آمد و از امام علی (ع) پرسید چه نامی بر او گذاشته است. امام پاسخ داد در این امر بر پیامبر پیشی نمی‌گیرد و پیامبر هم فرمود؛ من هم در این امر بر خداوند پیشی نمی‌گیرم. جبرئیل (ع) نازل شد و سلام خداوند را رساند و گفت: علی (ع) برای پیامبر به منزله هارون برای موسی (ع) است و گفت: نام فرزند را «شبّر» بگذار که نام فرزند هارون بود. و چون زبان آنان عربی بود، «حسن»، معادل عربی این نام عبری را بر امام مجتبی (ع) نهادند. حسن (ع) و حسین (ع) این دو نور دیده پیامبر، هر وقت، رسول اکرم (ص) در موقعیت حساسی واقع می‌شدند، وارد می‌شدند و یاری می‌دادند در روز مباهله هم پیامبر این دو را با خود به میدان آورد.

دوشنبه گذشته، وزیر امور خارجه جدید امریکا سخنرانی وقیحانه‌ای درباره ایران داشته است. اولاً باید گفت، دوران این قلدرمآبی‌ها گذشته است و لحن قلدرانه و چاقوکشانه دیگر در جهان سیاست جایی ندارد. محور سخنان او این بود که برجام و مذاکرات هسته‌ای ایران و 1+5 به‌خاطر نواقص مرگبارش، جهان را به خطر انداخته است. معنی این حرف این است که ایران در مذاکره با 5 غول صنعتی جهان بر سر آنها کلاه گذاشته است و آنها نفهمیده‌اند! این حرف‌ها نشان می‌دهد که عقلشان را از دست داده‌اند. امام علی (ع) هم در این زمینه بیان دقیقی دادرند که «دیکتاتوری، عقل آدم را زائل می‌کند.»

این وزیر امورخارجه آمریکا گفته است که به دنبال تحریم‌های بیشتر و شدیدتر علیه ایران هستیم و تنها مانع، تغییر مسیر ایران خواهد بود. من به این فرد می‌گویم شما چه کاره‌ای که علیه کشوری مثل ایران این حرف را می‌زنی؟

12 پیش‌شرط داده برای شروع مذاکرات برجام 2 که همه‌اش هم باید است.

ایران باید از حمایت گروه‌های تروریستی خاورمیانه دست بردارد.

حزب الله لبنان، فلسطینی‌ها، گروه‌های جهاد اسلامی و ... همه اینها که برای دفاع از خودشان جان خود را به خطر انداخته‌اند تروریست‌اند اما داعش و گروه‌های تکفیری تروریست نیستند.

ایران باید به برنامه موشکی بالستیک خود پایان دهد.

عجبا! یعنی دست روی دست بگذاریم و از جای خود تکان نخوریم و هیچ پیشرفت نظامی، علمی و ... نداشته باشیم!

ایران، باید از تهدید همسایگان خود که بسیاری از آنان متحدان ما هستند دست بردارد.

ایران باید به آژانس، گزارش کاملی از برنامه‌های هسته‌ای خود را ارائه کند و از ادامه برنامه هسته‌ای خود دست بردارد.

آقای وزیر امور خارجه آمریکا! مردم ایران و جهان باید به شما بگویند نه شما.

ما باید بگوییم که تو چه‌کاره‌ای که در سراسر دنیا دخالت سیاسی، جاسوسی و ... می‌کنی؟ ما باید بگوییم از افغانستان و از یمن بیرون برو.

آمریکا باید پاسخ بدهد که از 28 مرداد 32 تا کنون با ایران چه کرده است. ما باید بپرسیم، چرا سال‌های سال مردم ویتنام را از هوا و زمین مورد تجاوز قرار داد؟ ما باید بپرسیم چرا هواپیمای مسافربری ایران را در آسمان خلیج فارس با موشک زد و 290 بیگناه را به شهادت رساند؟

امروز در هر کجای جهان، خونی ریخته می‌شود، ناموسی هتک می‌شود، انسانی دربه‌در می‌شود و یا خرابی و ویرانی‌ای به‌وجود می‌آید، زیر سر آمریکاست.

امروز دنیا مثل دهکده‌ای است و هر اتفاقی در هر کجای آن بیفتد خبر به همه جای آن می‌رسد، دیگر نمی‌شود با این روش پیش رفت و فریب داد و تهمت زد و دروغ گفت. آمریکا قلدری می‌کند و جمله رهبر معظم انقلاب، کاملاً بجاست که فرموده‌اند: جوابی که باید به اینها داد «مسالمت» نیست. قلدرها فقط زبان زور را می‌فهمند پس باید با زبان خودشان با آنان سخن بگوییم.

احساس می‌کنند که روز افول اسرائیل نزدیک است و جبهه مقاومت در لبنان و عراق و همه جا قدرت گرفته است و آمریکا را شدیداً ترسانده است.

آیت الله نورمفیدی در پایان، خود و دیگران را به رعایت تقوای الهی دعوت کردند.