آیت الله سیدکاظم نورمفیدی در دیدار با مجموعه دادگستری استان گلستان با ایشان اظهار کرد: قوه قضاییه چه از نظر روابط بین المللی، جوامع امروز و چه از نظر مبانی دینی ما به طور کلی جایگاه ویژه ووالایی دارد.

وی افزود:  قوه قضاییه امور را بر اساس حق و عدالت تنظیم می کند و چیزی است که همه جوامع به آن نیاز دارند.

امام جمعه گرگان در رابطه با شأن و جایگاه قضاوت اظهار کرد: در آیه 105 سوره نسا مطلبی آمده است که در مورد شأن نزول این آیه مفسرین داستان های گوناگونی نقل می کنند، بعضی از مفسرین اتفاق نظر دارند که از فردی سرقتی انجام شده بود صاحب مال نزد رسول خدا آمد و شکایت کرد، وقتی دزد از ماجرا با خبر شد مال دزدیده شده را درخانه یک یهودی انداخت و عده ای از نزدیکانش را تحریک کرد که محضر رسول خدا شهادت دهند که فرد یهودی مال را دزدیده است، آن ها هم آمدند و شهادت دادند، پیامبراکرم (ص)هم بر اساس شهادت شهود حکم می کند و یهودی را محکوم می کند، آنگاه این آیه نازل شد که ما این کتاب را بر اساس حق و حقیقت برای تو فرستادیم تا اینکه بین مردم به آنچه به تو حکم می کند عمل کنی، طرفدار خائنان نباش، استغفار کن.

وی تصریح کرد: قطعا اینجا پیامبر گناهی انجام نداده اند و اگر هم چیزی اتفاق افتاده است ترک اولا بوده، یعنی بهتر بوده رعایت شود که رعایت نکرده است، بنابراین در مورد شهود باید بررسی بیشتری اتفاق بیفتد شاید از واجبات نباشد اما قاعده اش این بود پیامبراکرم (ص)دقت بیشتری انجام دهد.

امام جمعه گرگان گفت: خدا در این آیه به پیغمبر می گوید استغفار کن، مسئله قضاوت و حق الناس است این نشان می دهد مسئله قضاوت مسئله مهمی است ودر مسئله قضاوت باید دقت هایی انجام شود.

وی ادامه داد: حق واقعی چیزی است که شاید جز خدا کسی به آن نرسد، اگر انسان به دنبال حق باشد و بخواهد حق را پیدا کند بایدتلاش کند و اصلا هوای نفس را در مقام حکم دخالت ندهد، اینکه واقعا به دنبال حق باشیم باید بدون اینکه یک ذره هوای نفس را دخالت دهیم  این کار را انجام دهیم.

آیت الله نورمفیدی اظهار کرد: اگر هوای نفس در حکم دادن دخالت داشته باشد قطعا باعث گمراهی است و این امر می تواند نکته خوبی باشد تا قضات دغدغه شان این باشد که به حق برسند؛ حال حق با هر کسی که می خواهد باشد.

امام جمعه گرگان با بیان اینکه در اوایل انقلاب به عنوان قاضی خدمت می کرده، افزود: من در کار قضاوت راحت نبودم اما برخی ها راحت بودند به راحتی به حکم اعدام می رسیدند اما برای من سخت بود و بنابراین کناره گیری کردم.

وی اظهار کرد: آن چیزی که در این آیه مشخص است این بوده که به دنبال این باشید که حق را بفهمید و در رسیدن به حق مراقب باشید هوای نفس وارد نشود و پیش خدای متعال خیلی استغفار کنید.

امام جمعه گرگان بیان کرد: یامبراکرم (ص)فرمود گاهی روی دل من را ابرهایی می گیرد ومن هم در طول شبانه روز 70 بار استغفار می کنم البته استغفار رسول خدا از گناه نبوده است.

وی اظهار کرد: امروز مسائل اقتصادی و جنگی راکه دشمن علیه ما ایجاد کرده است خیلی بدتر از جنگ نظامی است، در جنگ نظامی همه مردم به میدان جنگ آمدند و همه حضور داشتند اما این جنگ اقتصادی متاسفانه باعث شود مردم فاصله بگیرند .

امام جمعه گرگان گفت: با توجه به مشکلات اقتصادی و بیکاری و گرانی همه باید دست به دست هم دهند تا این مشکلات حل شود.

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید