آیت الله سیدکاظم نورمفیدی در دیدار با مدیران کاروان حج تمتع سال 97 با ایشان اظهار کرد: در آستانه فریضه حج قرار داریم و از کشورهای اسلامی مردم مسلمان سرازیر می شود به سوی خانه خدا و آن هایی هم که توفیق این فریضه را پیدا نکردند در این ایام حج دل ها و متوجه آن مکان می شود و برای زواری را که این فریضه بزرگ را انجام می دهند موقعیت خوبی است، چه برای آنهایی که مشرف می شوند و چه آن هایی که توفیق ندارند.

وی افزود: برای همه زمان و فرصت مناسبی است که همه امت اسلامی در هر کجای عالم که هستند به این فریضه بزرگ توجه کنند، لازم است توجه کنیم خدای متعال منظور و هدفش از این فریضه بزرگ چه بوده است؟ در طول سال یک اجتماع و نماز جماعت روزانه داریم و همه مسلمانان دور هم جمع می شوند در صورتی که هرکس می تواند خودش نمازش را بخواند، اما در عین حال به عنوان یک امر مستحب موکد این است که به جماعت خوانده شود.

وی افزود:ما یک اجتماع هفتگی داریم در روزهای جمعه که اجتماع شرط است و نمی شود فرادا خوانده شود و حتما باید به جماعت باشد، همچنین یک اجتماع سالانه در روز عید فطر و عید قربان هم داریم که مسلمانان هرکجا باشند وظیفه دارند شرکت کنند و از همه این ها بزرگتر اجتماع در ایام حج است.

آیت الله نورمفیدی ادامه داد: فریضه حج به شکلی برنامه ریزی شده که نمی توان فرادا انجام داد یعنی هر وقت هرکسی دلش خواست نمی تواند آن را انجام دهد بلکه در یک روز تمام امت اسلامی باید در عرفات جمع شوند و این امری است که باید در مورد آن تامل کنیم و ساده از کنارش عبور نکنیم.

وی گفت: نماز چرا واجب شده است؟ فلسفه نماز یادخداست، روح نماز یاد خداست که خدا وارد دل ها شود و عبودیت ما مسلمانان در مقابل خدا ابراز شود وقتی ما می گوییم ایاک نعبدو ایاک نستعین یعنی ما فقط بنده تو هستیم.

امام جمعه گرگان گفت: باید تلاش کنیم بفهمیم هدف از این فریضه بزرگ چه بوده که با این شکل و برنامه ها اجرایی شود؟ باید دقت کنیم تا اعمال این حج خیلی خشک برگزار  نشود و به دور زدن معمولی دور خانه خدا و ... انجام نشود، اسلام که اکمل ادیان آسمانی است نمی شود که بی روح و بی جان باشد.

وی افزود: جانِ این فریضه کوچ کردن به سوی خداست و همه حاجیان در این فصل از زندگی و خانه و کاشانه خود دل می کنند و به سوی خدا کوچ می کنند و اصل رفتن به محضر خداست.

امام جمعه گرگان اظهار کرد: رفتن به حج نباید به گونه ای باشد که تنها به بازار رفتن و ... خلاصه شود و هدف اصلی حج مدام باید به حجاج تذکر داده شود.

وی ادامه داد: روحانیون به هر شکلی که می توانند تذکر دهند ومطالب را با تکرار یادآوری کنند، در قرآن هم مباحثی تکرار شده است این تکرار لازم است که حجاج بدانند کوچ ما به سوی خداست و قطعا خدا قدر مهمان خود را می داند و برایش ارزش قائل می شود خدا بهترین میزبان است احسن المحسنین است و حاجی باید قدر آن را بداند.

وی افزود: یک فرد کشاورز وقتی زمان دروی گندمش می رسد تمام فکر و ذکرش این است که گندمش را جمع آوری کند گاهی برخی کشاورزان به من می گویند دولت پول ما را نداده است یعنی در آن زمان تنها فکر و ذکرش همین است در ایام حج هم فکر و ذکر حاجی باید همینگونه باشد چون مهمان خداست و میزبان خداست و هیچکس به اندازه خدا قدر مهمانش را نمی داند.

وی ادامه داد: آیه قرآن وقتی می خواهد به حج اشاره کند می گوید این اجتماع را خدا لازم کرده تا مسلمانان شاهد منافع خود باشند، اما منافع مسلمانان چیست؟ جنس خریدن؟ متاسفانه برخی اینگونه اینگونه این آیات را تعبیر می کنند.

امام جمعه گرگان گفت: اینکه در ایام حج مسلمانان بروند جنس آمریکایی و چینی بخرند یعنی پول خود را به جیب آمریکابریزند عین ضرر است من نمی توانم آیات قرآن را اینگونه معنا کنم اما اگر اجناس فقط مال کشورهای اسلامی باشد ایرادی ندارد فکر می کنیم به یک کشور اسلامی کمک می کنیم باز فکر می کنیم پولمان در جیب خودمان می رود اما حالا اینگونه نیست و اجناس از کشورهای غیر مسلمانان است.

وی تصریح کرد: خدا این فریضه را واجب کرده است و علما و روحانیون باید تذکر دهند تا مسلمانان از خواب بیرون بیایند اسلام اکمل ادیان است قرآن نور است و نمی شود ما این نور را داشته باشیم و بی راهه برویم.

امام جمعه گرگان گفت: انتظار دارم حجاج گلستانی مظهر وحدت باشند و کوچکترین حرکتی که باعث شود به این وحدت ضربه بزنیم کارشیطان است، سعی کنید حاجیان کاری نکنند که موجب سرشکستگی کشور شود برخی حجاج به فروش تسبیح و زعفران و ... می پردازند که کار زشتی است مدیران کاروان اجاز ندهند چنین اتفاقی رخ دهد. 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید