آیت الله سیدکاظم نورمفیدی در مراسم عمامه گزاری طلاب حوزه علمیه اهل سنت سیمین شهر اظهار کرد: اینکه ابتدای سال تحصیلی محصلینی که زحمت کشیدند و ده تا دوازده سال درس خواندند برایشان چنین جلسات باشکوهی برگزار می شود و مردم جمع می شوند برنامه خوبی است که علما هم بیایند و موعظه کنند و مردم را به راهی که خدا می خواهد هدایت کنند.

وی افزود: در آیه 53 سوره اسرا خدا به پیامبر (ص)می فرماید به بندگان من بگو آن هایی که به خودشان ظلم کردند از رحمت خدا مایوس نشوند که خدا همه گناهان را می آمرزد و  مشمول رحمت الهیه می شوند که خدا هم غفور و هم رحیم است از این آیه استفاده می شود که رابطه بین خدا و مردم یک رابطه خیلی خوبی است و ما علما  و روحانیون وظیفه داریم محبت خدا را در دل ها بیاوریم. خدای متعال به برخی از انبیایش مثل داوود پیغمبر و بعضی انبیای دیگر خطاب کرد یا داوود هم خودت مرا دوست بدار هم کاری کن مردم مرا را دوست بدارند. داوود گفت من خودم دوستت دارم اما چکار کنم مردم تو را دوست بدارند به او خطاب شد ای داوود نعمت های من را به مردم بگو تا مردم بدانند رابطه بین من و آن ها رابطه خوبی است.

امام جمعه گرگان گفت: شما می دانید ما غرق در نعمت های خدا هستیم همین شب و روزی که هیچ توجهی به آن نداریم از نعمت های بزرگ الهیه است، خداشب را برای آسایش آفریده است و روز را هم برای تلاش و فعالیت قرار داده است.

وی با طرح این پرسش که خدا چند نوع اسم دارد؟ اظهار کرد: خدا چون وجود بی نهایت است اسماء بی نهایت دارد، در برخی از دعاها هزاران اسم برای خدا گفته شده که به نظر من بخشی از اسماالهی است چون خدا وجودی بی نهایت است پس صفاتش هم نامحدود است؛در قرآن 127 اسم آمده است این اسم ها بدون تناسب و ... نیست هر کدام حکایت از حقیقتی در وجود ذات اقدس الهی است.

امام جمعه گرگان ادامه داد: در این 127 اسم مفسران گفته اند 95 درصد اسما نشان دهنده لطف و رحمت خدا به بندگان است پس خداوند رئوف و رحیم و ... است خدا با ما مهربانی می کند اما ما چه ؟ ما با خدا لج می کنیم و قهر می کنیم؟ ما که هستیم که با خدا قهر کنیم؟ یک قطره اگر در اقیانوس بریزد باقی می ماند امااگر آن قطره به اقیانوس نرسد از بین می رود ما هم مثل این قطره هستیم اگر به خدا وصل شویم می مانیم اگر وصل نشویم نمی مانیم.

وی افزود: دریکی از آیات شریفه قرآن آمده است آن هایی که به غیر از خدا وصل شده اند تا عزت پیدا کنند افرادی که غیر خدا را انتخاب می کنند مانند عنکبوت می مانند که برای خود خانه ای آماده می کند اما خانه اش سست است افرادی که غیر خدا را اولیای خود قرار می دهند خانه سستی دارند؛ آیا ثروت چیزی است که بتوانیم به آن خود را وابسته نگه داریم نه علم نه قدرت نه ثروت چیزی نیست که انسان بتواند به آن تکیه کند حتی علم هم به خدا وصل می شود.

وی ادامه داد: فردی می گوید از پیامبر (ص)شنیدم خدای متعال صد جزء رحمت دارد رحمتش صد در صد است یک دانه از این 100 تا را به همه موجودات از جن و انس و پرندگان و چرندگان زمین داده است. یعنی هر چه مهر و محبت می بینید از همان یک جزء است مهربانی بین انسان ها، حیوانات و ... از همان یک قسمت نشات می گیرد حتی درندگان هم با فرزندانشان هم مهربانی می کند و 99جزء را برای روز قیامت کنار گذاشته است.

امام جمعه گرگان گفت:  کسی که خدا را دوست داشته باشد مراقب خودش هم هست حق الناس را رعایت می کند رابطه خدا با بندگانش خوب و عالی است این ما هستیم رابطه خوبی نداریم آنکه خدا می خواهد مهربانی است با یکدیگر جنگ نکنیم این خلاف خواست خداست باید در دل هایمان نسبت به هم مهربان باشد و به هم رحم کنیم و مشکلات هم را حل کنیم.

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید