مقدمه: روحیه انقلابی‌گری این است که بدانیم کشور ما امروز کجاست و دنیا چه دشمنی‌هایی با ما دارد و هم بدانیم در مقطع کنونی تاریخ کشور ما چگونه عمل کنیم، چگونه برنامه بریزیم. این به‌هیچ‌وجه به معنای این نیست که به کارشناسی، مدیریت درست و ... توجه نکنیم.

خطبه اول: آیت الله نورمفیدی در ابتدای خطبه اول، بخش آغازین مناجات شعبانیه حضرت رسول اکرم (ص) را قرائت کرد و درباره آن سخن گفت:

أیُّهَا النّاسُ ، إنَّهُ قَد أقبَلَ إلَیکُم شَهرُ اللّه ِ بِالبَرَکَةِ وَالرَّحمَةِ وَالمَغفِرَةِ، شَهرٌ هُوَ عِندَ اللّه ِ أفضَلُ الشُّهورِ ، وَأیّامُهُ أفضَلُ الأَیّامِ ، ولَیالیهِ أفضَلُ اللَّیالی ، وساعاتُهُ أفضَلُ السّاعاتِ . هُوَ شَهرٌ دُعیتُم فیهِ إلى ضِیافَةِ اللّه ِ، وجُعِلتُم فیهِ مِن أهلِ کَرامَةِ اللّه ِ ، أنفاسُکُم فیهِ تَسبیحٌ ، ونَومُکُم فیهِ عِبادَةٌ ، وعَمَلُکُم فیهِ مَقبولٌ ، ودُعاؤُکُم فیهِ مُستَجابٌ

اى مردم! همانا ماه خدا ، همراه با برکت و رحمت و آمرزش، به شما روى آورده است؛ ماهى که نزد خدا برترینِ ماه هاست و روزهایش برترینِ روزها، شب هایش برترینِ شب ها و ساعاتش برترینِ ساعات است. ماهى است که در آن به میهمانى خدا دعوت شده اید و از شایستگانِ کرامت الهى قرار داده شده اید.  نَفَس هایتان در آن، تسبیح است، خوابتان در آن، عبادت، عملتان در آن، پذیرفته و دعایتان در آن، مورد اجابت است. 

امیرالمونین (ع) فرمودند شاید در آخرین جمعه ماه رمضان بود که پیامبر خطبه‌ای بیان فرمودند و مردم را به آمدن ماه رمضان توجه دادند. مردم بهوش باشید و خود را آماده کنید که ماه خدا دارد می‌آید ماهی که از همه ماه‌ها برتر است. تنها ماهی که از میان این دوازده ماه در قران آمده است، رمضان است.

شَهْرُ رَمَضَانَ الَّذِي أُنْزِلَ فِيهِ الْقُرْآنُ هُدًى لِلنَّاسِ وَبَيِّنَاتٍ مِنَ الْهُدَى وَالْفُرْقَانِ ...(بقره/185):

ماه رمضان ماهی است که قرآن در آن نازل شده برای هدایت بشر و برای راهنمایی و امتیاز حق از باطل.

ماه رمضان ماهی است که قران در آن نازل شده است. از این آیه استفاده می‌شود که رابطه محکمی بین قرآن و این ماه وجود دارد. کدام قرآن؟ قرآنی که برای هدایت بشر آمده است، کتاب هدایت است؛ وَبَيِّنَاتٍ مِنَ الْهُدَى وَالْفُرْقَانِ؛ و بعد بلافاصله می‌فرماید:

... فَمَنْ شَهِدَ مِنْكُمُ الشَّهْرَ فَلْيَصُمْهُ...(بقره/185):

 ... پس هر که دریابد ماه رمضان را باید آن را روزه بدارد.

یعنی روزه هم تقریباً به یک معنا به‌خاطر نزول قرآن است، شکرگزاری بندگان خدا در برابر این نعمت قرآن است. فاء تفریع در (فَمَنْ شَهِدَ) بیانگر این است که روزه برای این است که قرآن را خداوند در ماه رمضان برای ما انسان‌ها نازل کرده است. پس هر که در این ماه در شهر خود است باید روزه بگیرد. تنها ماهی که در قرآن نامش آمده ماه مبارک رمضان است. پیامبر هم فرمود؛ آماده شوید دارد ماه رمضان می‌آید با دست پُر هم می‌آید؛ بِالبَرَکَةِ وَالرَّحمَةِ وَالمَغفِرَةِ؛ با برکت و رحمت و آمرزش می‌آید. رسول خدا می‌فرماید: وَأیّامُهُ أفضَلُ الأَیّامِ ، ولَیالیهِ أفضَلُ اللَّیالی، وساعاتُهُ أفضَلُ السّاعاتِ ؛ روزهایش بهترین روزهای سال و شب‌هایش بهترین شب‌های سال است و ساعت‌هایش بهترین ساعات است.

هُوَ شَهرٌ دُعیتُم فیهِ إلى ضِیافَةِ اللّه ِ؛ مردم شما مهمان خدایید. میزبان خداست و میهمان شمایید و نه مهمان معمولی، بلکه مهمانی عزیزید. خدایی که رازق و خالق و رب ماست و همه چیز ما در ید قدرت اوست، بندگان خود را در ماه مبارک رمضان گرامی می‌‌دارد. آماده شوید برای این میهمانی. این چه مهمانی‌ای است که میزبان گرسنگی می‌دهد، میهمانی‌ها که همه با خوراک و نوشیدنی همراه است. ممکن است کسانی در این نکته بمانند. میهمانی و گرسنگی و میهمانی و تشنگی؟! بله، برای این که در محفل انس خدا و در محضر ربوبی، شکم‌پرستان و هواپرستان راهی و جایی ندارند. جای شهوت‌پرستان هوس‌پرستان نیست. جای کسانی است که با هوای نفس خود مخالفت می‌کنند. روزه یعنی مخالفت با خواسته‌های نفسانی، مهمش اینجاست. شما بعد از اذان صبح دست از خوردن و نوشیدن می‌کشید و دست به آن نمی‌برید، چون خدا خواسته است. این مخالفت با هوای نفس است و کسی که مخالفت با هوای نفس می‌کند نزد خداوند منزلت پیدا می‌کند. گرسنگی هم از نظر جسمانی و هم معنوی بسیار ارزشمند است. رسول اکرم (ص) فرموده است:

أجيعوا أكبادكم، واعروا أجسادكم، لعل قلوبكم ترى اللـه عز وجل:

به شکم‌هایتان گرسنگی بدهید و به بدن‌هایتان سختی بدهید، باشد که دل‌هایتان خداوند عزیز و بزرگ را مشاهده کند.

شکم‌پرستی نکنید، به خودتان گرسنگی بدهید شاید دلهایتان خدا را ببیند. اینها نکات مهم و ظریف و دقیقی در معارف اسلامی در رابطه ما با خداست. خداوند دعوت به میهمانی کرده تا با مخالفت با هوای نفس، خود را به او نزدیک کنیم. در روایات آمده است که روزه کامل و حقیقی آن است که گوش و چشم و زبان هم از گناه امساک کند. دل را هم از حقد و کینه و بدبینی و بدگویی و بدخواهی از دیگران حفظ کنیم، چرا که اینها نمی‌گذارد در میهمانی خداوند حضور پیدا کنیم.

امیدوارم آنچه لازم بود درباره ماه مبارک رمضان و این کلام رسول خدا به محضر شما عزیزان رسانده باشم.

رسول خدا (ص) فرمود: ماذا تستقبلون و ماذا یستقبلکم» مردم می‌دانید به چه روی آورده‌اید و چه به شما روی کرده است؟! یکی پرسید: رسول خدا آیا دشمنی در راه است یا وحی نازل شده است؟ پیامبر فرمود: نه دارد ماه رمضان می‌آید. خداوندا به ما توفیق بده در فرصتی که ما داده‌ای، همین ماه مبارک رمضان، چشم و گوش و زبان و دل ما را از آنچه که نمی‌پسندی بتوانیم حفظ کنیم و انشاء الله ماه مبارک رمضان مبارکی نصیب ما بگردان. رمضانیان می‌فهمند رمضان یعنی چه. میرزا جواد آقا ملکی تبریزی، یک سال شب‌زنده‌داری کرد و نخوابید و عبادت کرد برای اینکه شب قدر را درک کند. چرا که

لَيْلَةُ الْقَدْرِ خَيْرٌ مِنْ أَلْفِ شَهْرٍ(قدر/3):

شب قدر از هزار ماه ارجمندتر است.

ارزش شب قدر از هزار ماه بیشتر است. آنها می‌فهمند رمضان و شب قدر یعنی چه؟ یکسال نخوابید تا شب قدر را درک کند. خود مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) به من فرمودند که بعد از ماه رمضان وقتی محضر امام (ره) می‌رسیدیم. دقیقاً در چهره‌شان معلوم بود که امام بعد ماه رمضان با امام قبل از رمضان فرق کرده است. چون قدر رمضان را می‌دانست. خداوند انشاء‌الله این توفیق را به همه عنایت بفرماید.

 

 

خطبه دوم: آیت الله نورمفیدی در خطبه دوم گفت: هفته گذشته به مناسبت شهادت استاد بزرگوارمان استاد مطهری، روز و هفته معلم بود. معلمان کشور در روز معلم محضر رهبر معظم انقلاب رسیدند و معظم‌له در آن محفل مورد توجه قرار دادند که اجمالاً به نکاتی از آن اشاره می‌کنم. در مورد سند 2030 مطالبی فرمودند. ریشه این سند هم به سازمان یونسکو برمی‌گردد که زیر سلطه قدرت‌های عالم‌اند. یکی از مسائلی که در آنجا مطرح است، برابری جنسیتی و دوم تربیت جهانی بشر که جمله دربسته‌ای است و منظورشان روشن نیست. مقام معظم رهبری فرمودند که اینها هم مثل خیلی از سازمان‌های بین‌المللی، به دنبال به کرسی نشاندن مقاصد سلطه‌گران عالم هستند، به دنبال این‌اند که در جوامع بشری، انسان‌هایی تربیت بشوند که به سبک زندگی غربی و با فرهنگ غربی و لیبرالیسم غربی تربیت شوند و این درست نقطه مقابل آن چیزی است که ما تمام وجودمان به آن اعتقاد داریم. ما مسلمانیم، پیرو قرآنیم پیرو رسول خاتمیم؛ زندگی ما و سبک زندگی ما خودش راه خاصی دارد، مبتنی بر توحید و معاد و نبوت و امامت و فضائل اخلاقی است. اگر دقت کنیم در معارف اسلامی خود، حتی نگاه قاضی به دو نفری که مراجعه کردند، باید مساوی باشد. امیرالمومنین (ع) می‌فرماید اگر تمام دنیا و ثروت و قدرت آن را در اختیار من قرار دهند تا یک دانه جو را از دهان مورچه‌ای به ظلم بیرون کشم، این کار را نمی‌کنم. این خیلی به ما درس می‌دهد. سبک زندگی ما بر چنین پایه‌هایی استوار است. ما چطور می‌توانیم، اجازه بدهیم که فرزندان ما به سبک جهانی، یعنی آن‌طور که آنان می‌خواهند، تربیت شوند. این اصلاً برای ما قابل‌قبول نیست. برای هیچ کشور اسلامی هم نباید قابل‌قبول باشد. ما با دنیا حرف داریم. حالا خودمان چقدر عمل می‌کنیم به‌جای خودش اما به‌هرحال ما برای گفتن خیلی حرف داریم. نکته‌ای که ایشان مورد تنبه قرار دادن همین مسئله سند 2030 بود. ایشان موضع قوی و محکمی در این زمینه داشتند. نکته بعدی که ایشان مورد توجه قرار دادن، این بود که کسانی که می‌خواهند در این کشور، روحیه انقلابی‌گری را تضعیف کنند، خدا از آنان درنمی‌گذرد. ناچارم درباره آن توضیح بدهم که روحیه انقلابی‌گری یعنی چه؟ ممکن است برخی تعبیرهای نامناسبی از آن داشته باشند. روحیه انقلابی‌گری این است که بدانیم اکنون کشور ما کجاست، به کجا رسیده است. هم بدانیم کشور ما امروز کجاست و دنیا چه دشمنی‌هایی با ما دارد و هم بدانیم در مقطع کنونی تاریخ کشور ما چگونه عمل کنیم، چگونه برنامه بریزیم. این به‌هیچ‌وجه به معنای این نیست که به کارشناسی، مدیریت درست و ... توجه نکنیم. اینهمه رهبر معظم انقلاب دراند بر مسائل علم دانش تأکید می‌کنند. معنای انقلابی‌گری این نیست که به دانش و مدیریت صحیح و درست پشت کنیم و هرطور دلمان خواست عمل کنیم، بی‌مبنا و بی‌بنیان. باید بدانیم که چگونه باید عمل کنیم که این کشور از تهاجم دشمن محفوظ بماند و ما یک کشور پیشرفته و مترقی را به آیندگان تحویل بدهیم. انقلابی‌گری بی‌حساب کار کردن نیست. هر جور که احساسات ما می‌گوید عمل کردن، نیست.

مسئله دیگری که باید اشاره کنم این است که هفته گذشته، رژیم عربستان، 37 نفر از مخالفان خود را سر زد. اکثریت اینها از پیروان اهل بیت عصمت و طهارت بودند. چند وقت پیش هم کودک 6 ساله‌ای در تاکسی می‌نشیند، مادر کودک هم صلوات می‌فرستد و راننده ملعون وهابی، ماشین را نگاه می‌دارد و می‌رود شیشه مغازه‌ای را می‌شکند و با شیشه شکسته سر این کودک را در مقابل چشمان مادرش می‌برد. این آل سعودی است که امروز مورد حمایت آمریکا و خیلی از قلدرهای جهانی است. شب و روز در یمن آدم می‌کشد و در اختیارش امکانات نظامی قرار می‌دهند تا طبق گزارش خود سازمان ملل، در هر دوازده دقیقه، یک کودک یمنی یا در اثر حوادث نظامی یا به‌خاطر حواشی این جنگ از بین می‌رود. اگر این جنگ تا 2020 ادامه پیدا کند، پیش‌بینی کرده‌اند که یک‌میلیون و 800هزار نفر از مردم یمن کشته خواهد شد و 657میلیارد دلار به این کشور مسلمان بیچاره لطمه وارد خواهد شد. کی دارد در دنیا این کارها را می‌کند. همان که اگر یک قاتل در ایران اعدام شود، سر و صدای دفاع حقوق بشر آنان گوش فلک را کر می‌کند. این‌جور دارند جنایت می‌کنند و بیچاره مردم عربستان، برای اینکه ترامپ گفته است اینها مانند گاو شیرده هستند تا وقتی که شیر دارند آنها را می‌دوشیم و وقتی شیرشان تمام شد، سرشان را می‌بریم. تحقیر و توهین از این بیشتر می‌شود. خاک‌برسرها به‌جایی که جواب بدهند، محمد بن‌سلمان گفته که ما دو دوستیم، دوست گاهی حرف‌های خوب می‌زند و گاهی حرف‌های بد. همین اخیراً 500 میلیون دلار آمریکایی‌ها، عربستان را دوشیدند. دنیا اینها را می‌بیند و خم به ابرو نمی‌آورد اما کسانی را که برای استقلال و حیثیت‌شان می‌جنگند به‌عنوان تروریست اعلام می‌کنند. بد روزگاری داریم. انشاء‌الله هرچه زودتر، بشریت و همه انسان‌ها را خداوند متعال با ظهور حضرت ولی‌عصر (عج) نجات بدهد. خدایا ریشه ظلم و جنایت را از جامعه بشری برکن و به‌جای آن درخت پُربرکت عدالت و حق‌خواهی را برای بشریت، باطراوت و شاداب و خُرّم بگردان.

خداوندا به همه ما در ماه رمضان، توفیق عبادت، مناجات، سحرخیزی و تهجد عنایت بفرما.

آیت الله نورمفیدی، در پایان، خود و دیگران را به رعایت تقوای الهی دعوت کردند.