رسول خدا (ص)دو دستور داده است که خیلی کوتاه ولی تاثیر گذاراست . یکی صله رحم که در رابطه با آن روزهای گذشته صحبت شد یکی هم حفظ زبان، این زبان از نعمت های بزرگ الهی است که امیرالمونین علی (ع)در مورد آن گفت اگر زبان نبود انسان نبود ، آنچه را که گذشته را به آینده وصل می کند و تاریخ را ثبت می کند همه این ها مربوط به زبان و ناشی از کلمات است، زبان از نعمت های بزرگ خداوند متعال است و این جزء کوچک از اجزایی است که بیشترین گناه را می تواند انجام دهد. امام غزالی در احیای علوم برای زبان بیست نوع گناه ذکر می کند.

مثلا دروغ، غیبت، سخن چینی و دو به هم زنی، نفاق در سخن، بد زبانی و دشنام، مسخره کردن دیگران به زبان، افشای راز دیگران، گفتگو در رابطه با اموری که در حوزه انسان نیست و اینجور مواقع انسان هم خود را بی آبرو می کند و هم منزلت انسان در جامعه کم می شود. تهمت زدن به دیگران با این فضاهای مجازی خیلی زیاد شده و من در این زمینه هشدار می دهم که بترسید از اینکه آبروی دیگران را بریزیم این حق الناس است.

شهادت باطل که خدایی نکرده انسان علیه کسی شهادت دروغ دهد که بسیار زشت است. اشاعه فحشا به زبان ، توجیه کردن و آب و تاب دادن به برخی مسائل بی اساس، نشر شایعات بی اساس، یک چیزی را در فضای مجازی می بینید که نمی دانید راست است یا دروغ و شما هم این را به دیگران منتقل می کنید این گناه دارد که با آبروی مردم بازی کند.

 چرا این قدر از معارف اخلاقی خود دور شده ایم برخی از این ها از گناهان کبیره است بنابراین این زبان را باید از برخی چیزها حفظ کنیم.

پیامبر اکرم (ص) از دروغ خیلی بدش می آمد و فردی که دروغ می گفت تا توبه نمی کرد از گفته خودش، پیامبر(ص) او را نمی پذیرفت.

کسی خدمت امام صادق (ع) رسید و شروع به تعریف از فردی کرد و گفت آدم بسیار خوبی است نماز را این طور می خواند چگونه قرآن می خواند امام صادق (ع) فرمود : با نماز و روزه مردم فریب نخورید این ها ممکن است عادت شده باشد برای کسی، اگر می خواهید مردم را امتحان کید دوجا می توانید امتحان کنید یکی اینکه اگر حرف زد دروغ نگفت و دیگری اینکه اگر به او رازی را سپردی فاش نکرد خیلی چیزها می تواند امانت باشد سرّ مردم هم امانت است دست ما.

این دو مطلب می تواند ملاک باشد یکی راستگویی نشانه خوبی انسان هاست یکی هم امین بودن که به هیچ امانتی که به او سپردی خیانت نمی کند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید