در خطبه رسول خدا (ص)که به مناسبت ماه مبارک رمضان برای مسلمانان فرموده اند دستوراتی داده شد و مسلمانان را به این دستورات خطاب می کنند اولین دستوری که در این قسمت خطبه است این است که چشم هایتان را از آنچه حلال نیست حفظ کنید چشم دریچه ای برای روح انسان است از طریق چشم خیلی مسائل وارد جان انسان و روح انسان می شود و خیلی هم گسترده است.

 بسیاری از چیزهایی که از طریق چشم وارد قلب می شود این باعث توانمندی قلب و نورانیت قلب می شود نگاه کردن به آسمان در شب هایی که ستاره باران است وقتی چشم به این صحنه با عظمت آسمان نگاه می کند دل تحت تاثیر قرار می گیرد انسان را به فکر وا می دارد که این همه عظمت از کجا ، این باعث بصیرت انسان می شود انسان را به رب العالمین هدایت می کند، همین چشم ممکن است صحنه هایی را نگاه کند که از آن طریق پیامی برای قلب داشته باشد گاهی ممکن است این واردات خیلی هم مضر باشد هرچند هم ممکن است این نگاه لذت بخش هم باشد اما نمی داند این وقتی وارد قلب می شود بادل و جان انسان چکار می کند.

به همین دلیل خدای متعال در آیات شریفه قرآن و سوره نور می فرماید :ای پیامبر ما به مومنین بگویید چشم شان را بپوشانند از برخی از چیزها، که منظورش نگاه به زنان نامحرم است.

و در آیه بعد می فرماید :پیامبر ما به خانم های مسلمان بگو چشمشان را از نگاه کردن به مردان نامحرم محفوظ نگه بدارند. این دستوری که خدای متعال در قرآن داده ممکن است ما هم توجهی نداشته باشیم که مگر یک نگاه به نامحرم چه اشکالی می تواند داشته باشد. روایات بسیاری داریم که فلسفه آن را روشن کرده است.

 از پیامبر اکرم (ص)نقل شده که نگاه کردن یک تیری است مسموم از تیرهای شیطان که از سمت شما رها می کند و اگر کسی این نگاه ممنوع را درک کند از باب خوف از خدا و چون خداوند دستور داده است خداوند ایمانی به او می دهد که شیرینی ایمان را در دلش می چشد.

در روایت دیگری داریم از پیامبراکرم(ص) که اگر فردی چشمش به یک خانم نامحرمی افتاد که این نگاه او را می کشد خدا عبادتی نصیبش می کند که شیرینی عبادت را لمس می کند.

امشب شب هجدهم ماه مبارک رمضان و فردا یکی از شب های قدر است انشالله همه ما خودمان را آماده کنیم برای درک شب قدر و قدر این شب ها را بدانیم انشالله با دعا به درگاه الهی ، خداوند برکات مادی ومعنوی خود را نصیب ما بگرداند.

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید