مقدمه: رئیس جمهور آمریکا به‌جای لشکرکشی و دخالت در کشورهای دیگر به درون کشور خود بپردازد که دارد از نظر اجتماعی و اخلاقی از درون می‌پوکد.

خطبه اول: آیت الله نورمفیدی در ابتدای خطبه اول، بخش دیگری از خطبه 185 نهج‌البلاغه امیرالمومنین (ع) را قرائت کرد و به تفسیر آن پرداخت و گفت:

فَالْوَيْلُ لِمَنْ جَحَدَ الْمُقَدِّرَ وَ أَنْكَرَ الْمُدَبِّرَ زَعَمُوا أَنَّهُمْ كَالنَّبَاتِ مَا لَهُمْ زَارِعٌ وَ لَا لِاخْتِلَافِ صُوَرِهِمْ صَانِعٌ وَ لَمْ يَلْجَئُوا إِلَى حُجَّةٍ فِيمَا ادَّعَوْا وَ لَا تَحْقِيقٍ لِمَا أَوْعَوْا وَ هَلْ يَكُونُ بِنَاءٌ مِنْ غَيْرِ بَانٍ أَوْ جِنَايَةٌ مِنْ غَيْرِ جَانٍ وَ إِنْ شِئْتَ قُلْتَ فِي الْجَرَادَةِ إِذْ خَلَقَ لَهَا عَيْنَيْنِ حَمْرَاوَيْنِ وَ أَسْرَجَ لَهَا حَدَقَتَيْنِ قَمْرَاوَيْنِ وَ جَعَلَ لَهَا السَّمْعَ الْخَفِيَّ وَ فَتَحَ لَهَا الْفَمَ السَّوِيَّ

پس واى بر آن كس كه تقدير كننده را نپذيرد، و تدبير كننده را انكار كند. گمان كردند كه چون گياهانند و زارعى ندارند، و اختلاف صورت هايشان را سازنده اى نيست، بر آنچه ادّعا مى كنند حجّت و دليلى ندارند، و بر آنچه در سر مى پرورانند تحقيقى نمى كنند، آيا ممكن است ساختمانى بدون سازنده، يا جنايتى بدون جنايتكار باشد. و اگر خواهى در شگفتى ملخ سخن گو، كه خدا براى او دو چشم سرخ، دو حدقه چونان ماه تابان آفريد، و به او گوش پنهان، و دهانى متناسب اندامش بخشيده است.

همان‌طور که از هفته‌های پیش عرض کردم، امیرالمؤمنین (ع) برای خداشناسی و توحید و توجه دادن ما به خداوند، مباحثی را درباره خداشناسی مطرح فرمودند که در بخش‌های قبلی بعد از این‌که خلقت مورچه را مورد توجه قرار دادند، اشاره کردند که کل عوالم خلقت؛ اختلاف زبان‌ها و لغات، اختلاف چهره‌ها و در این قسمتی که امروز شروع کردیم. در ابتدا می‌فرمایند وای بر آنها که این‌همه آثار را در این عالم می‌بینند، این‌همه نظم و انسجام و ارتباط این عالم را می‌بینند و درعین‌حال انکار می‌کنند. آدم یک ماشین مرتب را می‌بیند، تعجب می‌کند از ساخت ماشین و سوال می‌کند سازنده این ماشین کیست؟ این یک چیز طبیعی انسان است وقتی یک مصنوع زیبا را می‌بیند و موجب اعجابش می‌شود از سازنده آن سوال می‌کند. امیرالمؤمنین (ع) می‌فرماید آنها که این‌همه آثار عظمت را در عالم خلقت می‌بینند؛ زمین و آسمان و ابر و باد و مه و خورشید و شب و روز و اختلاف زبان‌ها و چهره‌ها و ... همه اینها را می‌بینند و در عین‌حال آن آفریننده را نمی‌بینند. وای به‌حال آنها که معلوم است خیلی عقب‌افتاده‌اند. وای بر آنها که اینهمه را می‌بینند و منکر می‌شوند آن‌که را که این‌همه حساب و کتاب بر عالم درست کرده است و  تدبیر کنند را انکار می‌کنند. اینها خیال می‌کنند که مثل گیاهان خودرو بیابانی هستند. معمولاً انسان یک زمین کشاورزی را می‌بیند قهراً به این فکر می‌افتد که کشاورزش کیست اما در بیابان و صحرا و کوهستان، علف‌های خودرو زیادند. اینها فکر می‌کنند که مثل آن علف‌های خودرواند و هیچ سازنده‌ای ندارند. خود‌به‌خود روییده شدند و صانع و سازنده‌ای ندارند. اینجا اشاره به یک مسئله سطحی و ظاهری است، والا آن گیاهان کوهستانی و بیابانی هم روی حساب و کتاب است. اما ظاهراً کسی را ندارند که آن را کاشته باشد. آنها فکر می‌کنند این‌طوری‌اند، گمان نمی‌کنند آنها را کسی کاشته باشد. اللبته آنها هم روی حساب و کتاب است. امروز دانشمندان به این رسیده‌اند که در همان گیاهان خودرو هم آن‌قدر مصالح و فواید وجود دارد که «لاتعد و لاتحصی»؛ بی‌عدد و بی‌شمار. به‌هرحال این‌ها فکر می‌کنند مثل آن گیاهان خودرواند که کسی آنها را نکاشته و دستی در آنها به‌کار نرفته است.

وَ لَا لِاخْتِلَافِ صُوَرِهِمْ صَانِعٌ؛ به این فکر نمی‌کنند که این‌همه انسان، دو انسان را در همه عالم پیدا نمی‌توان کرد که به‌هم در همه جهات شبیه و مثل هم باشند، پیدا نمی‌توان کردو گاهی این دوقلوها شبیه هم هستند اما اگر دقت کنید می‌بینید صددرصد شبیه هم نیستند. این‌همه اختلاف صور؛ این چه کارخانه‌ای است که هر لحظه یک مصنوع جدیدی در آن ساخته می‌شود! به اینها فکر نمی‌کنند و فکر می‌کنند اینها بدون سازنده است؟! وای به حال این‌ها!

وَ لَمْ يَلْجَئُوا إِلَى حُجَّةٍ فِيمَا ادَّعَوْا؛ هیچ دلیلی هم ندارند. اینها که منکرند و این عالم را بی‌حساب و کتاب می‌بینند و بی‌سارنده گمان می‌کنند هیچ دلیل عقل‌پسند هم ندارند. مگر می‌شود بنای به این زیبایی مصلی، کسی فکر کند همین‌طور از زمین سر درآورده بی‌آن‌که معمار و سازنده‌ای داشته باشد. هیچ عاقلی چنین فکر می‌کند؟! مگر این‌که آدم دیوانه باشد که چنین فکری کند. پس شما که یک بنای معمولی را بدون حساب و کتاب نمی‌دانید، چطور می‌شود این عالم را با این‌همه حساب و کتاب بدانید. حرف‌شان بی‌دلیل است.

وَ لَا تَحْقِيقٍ لِمَا أَوْعَوْا؛ یک‌چیزهایی در ذهنشان فرو شده، وارد شده تحقیقی هم نکردند تا به این نتیجه رسیده باشند. همین‌ها در ذهنشان مانده و فکر می‌کنند به این صورت است. بعد در آخر امیرالمؤمنین (ع) می‌گوید: وَ هَلْ يَكُونُ بِنَاءٌ مِنْ غَيْرِ بَانٍ؛ آیا می‌شود هیچ ساختمان، بدون سازنده باشد؟ أَوْ جِنَايَةٌ مِنْ غَيْرِ جَانٍ؛ یک اتفاقی بیفتد، خدایی‌نکرده یک جنایتی، قتلی اتفاق بیفتد، کسی فکر می‌کند قتل بی‌قاتل باشد؟ منظور این است که هرچیزی انسان می‌بیند بی‌جهت و بی‌بانی و بی‌جانی هیچ چیز اتفاق نمی‌افتد. وقتی خدای متعال در فطرت و نهاد انسان این حسّ را هم قرار داده است، باید در بیرون از بشر هم پاسخی برای آن باشد. این حسّ در نهاد انسان است، خواه شرقی، خواه غربی، مسلمان و کافر و ... همه انسان‌ها. چطور می‌شود این‌چیزی که در نهاد بشر قرار دارد و درباره چیزهای معمولی چنین فکر می‌کند ولی به کل جهان که می‌رسد؛ این خورشید و ماه و کهکشان‌ها و اختلاف فصول و ... چنین فکر نکند! وقتی نمرود با حضرت ابراهیم مواجه شد. حضرت ابراهیم (ع) گفت: خدای من آن است که آفتاب را از مشرق بیرون می‌آورد اگر تو کاره‌ای هستی، خورشید را از مغرب بیرون بیاور.

قَالَ إِبْرَاهِيمُ فَإِنَّ اللَّهَ يَأْتِي بِالشَّمْسِ مِنَ الْمَشْرِقِ فَأْتِ بِهَا مِنَ الْمَغْرِبِ فَبُهِتَ الَّذِي كَفَرَ  وَاللَّهُ لَا يَهْدِي الْقَوْمَ الظَّالِمِينَ(بقره/258):

ابراهیم گفت که خداوند خورشید را از طرف مشرق برآورد، تو اگر توانی از مغرب بیرون آر؛ آن نادان کافر در جواب عاجز ماند؛ و خدا راهنمای ستمکاران نخواهد بود.

قرآن می‌گوید؛ وقتی حضرت ابراهیم (ع) این استدلال را با نمرود کرد، بهت‌زده شد و نتوانست جواب دهد و درعین‌حال درست هم نشد. انشاء الله امیدواریم این مباحث توحیدی امیرالمؤمنین (ع) و این راه خداشناسی را که در نهج‌البلاغه و در خطبه‌های مختلف خود بیان می‌کنند، انشاء‌الله در این خطبه‌های نماز جمعه به شناخت خدای متعال و خداشناسی و ایمان ما کمک کند و روز به‌روز ایمان ما بیشتر شود.

 

خطبه دوم: آیت الله نورمفیدی در خطبه دوم گفت: امروز هفتم ماه ذی‌الحجه و سال‌روز شهادت امام محمد باقر (ع)، امام پنجم به دست هشام‌بن عبدالملک مروان است در سال 114 در 57 سالگی. ایشان 18 سال امامت کردند و وقتی می‌خواست از دنیا برود وصیت کرد او را در کنار قبر پدر بزرگوارش در بقیع دفن کنند. امام باقر (ع) در کنار مزار پدرش امام سجاد (ع) و جد مادری‌اش امام حسن مجتبی (ع) به خاک سپرده شده است. این مصیبت را به محضر مبارک حضرت ولی عصر(عج) و همه علاقه‌مندان به خاندان پیامبر تسلیت و تعزیت عرض می‌کنیم و امیدواریم که خداوند متعال توفیق پیروی از این عزیزان را بیش از پیش به همه ما عنایت بفرماید. حتماً این جمله حضرت امام (ره) را در نظر داشته باشید که فرمود؛ افتخار ما این است که پیرو خاندان پیامبر (ص) و امام باقر (ع) و امام صادق (ع) هستیم. چرا که این دو امام از مهم‌ترین کارهایی که در طول زندگی خود انجام دادند مخصوصاً در زمان امامت ایشان، فرقه‌ها و افکار و عقاید مختلفی در میان امت اسلامی پیدا شده بود؛ مُرجعه، غالیه، مجبره و ... گروه‌های فکری و کلامی بسیاری پیدا شده بودند و کسی هم بتواند با همه این افکار گوناگون بتواند، عمق حرف‌هایشان را بفهمد و پاسخی که منطقی، قرآنی و علمی باشد، جز امام باقر (ع) کسی نبود. کار بزرگ امام باقر (ع) و به دنبال آن امام صادق (ع) در تاریخ اسلام انجام دادند، در روزی که اسلام می‌رفت تا مثل مسیحیت مسیری انحرافی را بپیماید، به میدان آمد و ایستاد و این باب را باز کرد. روایاتی که ما داریم، بیشترش از این دو امام است. چرا که دوران، دورانی بود که شرایط سیاسی و اجتماعی، موجب شد که در به روی ائمه (س) باز شود و این دو امام وارد عرصه علم و دانش شوند و شاگردانی را تربیت کنند که حتی در میان شاگردان آنان ائمه اهل سنت مثل مالک و ابوحنیفه و شافعی دیده می‌شوند که در محضر این دو امام بزرگوار شاگردی کردند. ابوحنیفه می‌گوید: لولا السنتان لهلک النعمان: اگر نبود آن دو سال (که در محضر امام صادق شاگردی کردم) نعمان( ابوحنیفه) هلاک می‌شد.

امیدواریم که همیشه ارتباط و پیوستگی‌مان به خاندان پیامبر (ص) که راه درست را اینها به عرصه آوردند محفوظ بماند و هیچ‌کس نتواند بین ما و خاندان پیامبر (ص) جدایی بیندازد.

فردا روز «ترویه» است؛ روزی است که امام حسین (ع) آن سفر بسیار بسیار مهم و درعین‌حال پُرخطر خود را از کنار خانه خدا شروع کرد. روزی که حاجیان به سمت عرفات می‌رفتند، امام حسین (ع)، با کاروان خود از مکه به سوی کربلا حرکت کرد. ترویه به معنای «آب برداشتن است» به آن ترویه می‌گویند برای این است که آن زمان آب نبود و حاجیان با خود آب برمی‌داشتند برای وقوف در عرفات آب به همراه داشته باشند.

روز یک‌شنبه هم روز عرفه و روز نیایش است. روز آن دعای عرفه مفصل امام حسین (ع) در عرفات است. زیر آفتاب سوزان عرفات، یک‌ساعت، دوساعت آن هم با آن حال که اشک چشمان سیدالشهدا (ع) مثل ابر بهاری جاری بود. انشاء‌الله توفیق دهد به همه ما ارتباطی با خداوند پیدا کنیم به تبعیت از امام حسین (ع). اگر توفیق دعای عرفه پیدا نمی‌کنیم لاأقل حال دعا انشاء‌الله داشته باشیم. به تبعیت از امام حسین (ع) از خدا بخواهیم، مصلحت این کشور، مصلحت امت اسلامی و مصلحت کل بشریت را بخواهیم انشاء‌الله نجات پیدا کنند.

روز دوشنبه هم روز عید اضحی و عید قربان و عید بسیار مهم اسلامی است و انشاء‌الله امیدواریم که خداوند توفیق دهد که بتوانیم نماز عید قربان را باشکوه برگزار کنیم. در عید فطر، حضور عزیزان بسیار خوب است، عید قربان هم مهم است. ما دو عید بزرگ داریم؛ عید فطر و عید قربان. این دو عید را خدایی‌نکرده کوچک نشماریم و در نماز عید قربان انشاء‌الله شرکت کنیم. خدای متعال انشاء‌الله در آن روز همین‌طور که به همه حاجیان و زائران بیت‌الله‌الحرام، انشاء‌الله مسلمانان در هرکجا که در این نماز شرکت می‌کنند مورد عنایت ذات اقدس الهی قرار بگیرند.

دو سه نکته‌ای هست که باید اشاره کنم. یکی اتفاقاتی که در آمریکا افتاده است. در 12 مرداد دو نژادپرست اسلحه به دست گرفتند، در تگزاس و اوهایو و 29 نفر را کشتند و 42 نفر را زخمی کردند. از طرفداران آقای رئیس جمهور هم بودند و معتقد به تبعیض نژادی. آمریکایی که می‌خواهد همه دنیا را زیر چتر خود بگیرد، من این‌جا می‌خواهم به آقای ترامپ خطاب کنم که به‌جای این‌که هر روز در یک جای جهان لشکرکشی کنید و نیروی نظامی پیاده کنید و اوضاع و احوال کشورهای دنیا را به‌هم بریزید که به مقاصد خود برسید، بروید و به فکر داخل خود باشید. داخل آمریکا درست است که از بعضی جهات، از نظر اقتصادی شاید ولی از نظر اجتماعی و اخلاقی و ... در حال انحطاط است. من به چند نکته در این رابطه اشاره می‌کنم. همین حادثه‌ای که اخیراً در آمریکا اتفاق افتاده، این 250 امین حادثه این‌چنینی در سال 2019 بوده است. یعنی 250 بار عده‌ای چاقوکش، اسلحه به‌دست افتاده‌اند به جان مردم، بزرگ و کوچک و این جنایات را انجام دادند. یکی از اساتید فلسفه آمریکایی جمله‌ای گفته است جالب است. می‌گوید، یکی برود به افغانستان که همیشه جنگ و درگیری است، کم خطرتر است از این‌که در آمریکا زندگی کند. در داخل آمریکا خطر، دائمی است. شاید بیش از جمعیتش در دست مردم اسلحه است. 270 تا 300 میلیون اسلحه در دست آمریکایی‌هاست. بیشترین کشوری که افراد اسلحه دارند آمریکاست. از سال 2013 تا 2017 به‌طور میانگین روزانه 310 نفر مورد هدف گلوله قرار گرفتند که از میان آنها 100 نفر کشته شدند. این نشانه ناامنی است. سالانه 1000 زن آمریکایی توسط شوهرانشان کشته می‌شوند. این خانم کلینتون که وقتی وزیر امورخارجه آمریکا بود، سالانه 33 هزار نفر در آمریکا با اسلحه کشته می‌شوند. یعنی روزانه 90 نفر، در آمریکا به‌وسیله اسلحه در آمریکا کشته می‌شوند. پس آمریکا را بت نکنید. بله پیشرفت‌هایی دارد که منکرش نیستیم. از نظر اقتصادی شاید پیشرفت‌هایی داشته باشد. از درون اما این‌جوری است و دارد می‌پوکد. آقای ترامپ به‌جای این‌که کشورهای دیگر را زیرو رو کند، برود و کشور خود را درست کند. ما این پیش‌بینی را می‌کنیم بر اساس قرآن که

وَإِذَا أَرَدْنَا أَنْ نُهْلِكَ قَرْيَةً أَمَرْنَا مُتْرَفِيهَا فَفَسَقُوا فِيهَا فَحَقَّ عَلَيْهَا الْقَوْلُ فَدَمَّرْنَاهَا تَدْمِيرًا(اسراء/16):

و ما چون اهل دیاری را بخواهیم به کیفر گناه هلاک سازیم پیشوایان و متنعّمان آن شهر را امر کنیم (به طاعت، لیکن) آنها راه فسق (و تبهکاری و ظلم) در آن دیار پیش گیرند (و مردم هم به راه آنها روند) پس آنجا تنبیه و عِقاب لزوم خواهد یافت، آن گاه همه را هلاک می‌سازیم.

خدا در قران می‌فرماید؛ اگر بخواهیم کشوری را نابود کنیم، صاحبان زور و زر، فسق و فجور می‌کنند و زمینه را آماده می‌کنند و ما هم نابودشان می‌کنیم. برو بنشین سر جایت و فکر داخل خودتان باشید بروید این مشکلات خود را حل کنید. سالی 33 هزار کشته!

نکته بعد؛ آمریکا نشسته و با طالبان مذاکره کرده است. آمریکایی که به چین می‌گوید، بنشین سر جایت که من هستم و چین هم می‌گوید تو بنشین که من هستم؛ جنگ اقتصادی است. این آمریکا در مقابل طالبان، پای میز مذاکره می‌نشیند. این دور هشتم مذاکره است در یک کشور ثالث. آمریکایی که با آن‌همه قدرت، در مقابل طالبان در افغانستان و می‌نشیند و مذاکره می‌کند در مقابل ایران که امروز، دوست و دشمن می‌رسند به این که ایران یک قدرت منطقه‌ای شده است، بنابرین ما هیچ ترسی نداریم. وقتی گروه طالبان آمریکا را سر میز می‌آورند، کشور ایران که نیروی دفاعی‌اش امروز بحمدلله قدرت دفاعی و نظامی‌اش بسیار پیشرفته شده است چه می‌خواهد بکند؟! سعی می‌کنند برای ما مشکل درست کنند، این را می‌فهمیم اما نه، ما چرا کوتاه بیاییم؟ ما فقط بر اساس مبنای مقاومت باید در این جایگاه قرار بگیریم تا آنها ناچار شوند. وقتی در مقابل طالبان سر فرو می‌آورند، در مقابل کشوری مثل ایران به‌طریق اولی باید این کار را بکنند. ما امیدواریم انشاء‌الله با مقاومتی که ملت ایران و نظام اسلامی و رهبر معظم انقلاب و دولت و همه و همه به آن باور دارند، باید آمریکا را پایین بکشیم.

یمن یک کشور فقیر است و عربستان سعودی به همراهی امارات با پشتیبانی آمریکا، در زمانی کوتاه یمن را نابود کنند. امروز پس از چهار سال، این کشور به‌ظاهر ناتوان به نظر آنان، اماراتی‌ها ناچار شدند کنار بکشند از این معرکه و نیروهای خود را خارج کنند و عربستان سعودی هم به‌زودی ناچار به مذاکره با یمنی‌ها خواهد شد و به‌شکلی از صحنه خارج خواهد شد.

امیدواریم که خدای متعال که به قول قرآن؛

إِنَّ رَبَّكَ لَبِالْمِرْصَادِ(فجر/14):

خدای تو البته در کمینگاه (ستمکاران) است.

خدا در کمین ظالمان است. انشاء‌الله خداوند ظالمان را نابود کند و مظلومین را از این بساطی که ابرقدرت‌ها درست کردند، نجات دهد.

آیت الله نورمفیدی، در پایان، خود و دیگران را به رعایت تقوای الهی دعوت کردند.