آیت الله سیدکاظم نورمفیدی در دیدار با معاون بنیاد شهید کشور با ایشان اظهار کرد: بنیاد شهید هم خودش مبارک است و هم شهدا برای انقلاب مبارک است، به تعبیر من شهدا برگ برنده ای در مشکلاتی است که برای انقلاب پیش می آید مثل سرو صداهای اخیر و جریات اخیر، این جاهاست که نام آوری یاد شهدا فضا را آرام می کند.

وی با بیان اینکه تمام ائمه ما به شهادت رسیدند، با اشاه به حادثه کربلا افزود: در تاریخ تشیع شهدای ائمه هم انگشت اشاره شان به سمت کربلاست و حتی امام رضا (ع) می گوید اگر می خواهی گریه کنی برای امام حسین (ع) گریه کن؛ اینکه به آنجا حواله داده می شود به خاطر این است که شهیدی مانند امام حسین (ع) مبارک است، حتی خود امام حسین (ع) هم به حضرت زینب (س) گفت صبر کنید این دوران ها می گذرد و همین جا عَلَمی بلند می شود تا روز قیامت ادامه پیدا خواهد کرد.

امام جمعه گرگان ادامه داد: بنیاد شهید بنیاد مبارکی است و شهدا مبارک هستند برای انقلاب و در فراز و نشیب ها ومشکلاتی که رخ می دهد، توجه دادن به خون پاک شهیدان، پاک باختگان در راه خدا می تواند مردم را در صلات مستقیم حفظ کند.

وی گفت: بنیاد شهید به خانواده شهدا و جانبازان تا جایی که توانسته عنایت داشته است و امیدوارم بیشتر توفیق پیدا کند.

 

آیت الله سیدکاظم نورمفیدی در دیدار با مدیران کاروان حج تمتع سال 97 با ایشان اظهار کرد: در آستانه فریضه حج قرار داریم و از کشورهای اسلامی مردم مسلمان سرازیر می شود به سوی خانه خدا و آن هایی هم که توفیق این فریضه را پیدا نکردند در این ایام حج دل ها و متوجه آن مکان می شود و برای زواری را که این فریضه بزرگ را انجام می دهند موقعیت خوبی است، چه برای آنهایی که مشرف می شوند و چه آن هایی که توفیق ندارند.

وی افزود: برای همه زمان و فرصت مناسبی است که همه امت اسلامی در هر کجای عالم که هستند به این فریضه بزرگ توجه کنند، لازم است توجه کنیم خدای متعال منظور و هدفش از این فریضه بزرگ چه بوده است؟ در طول سال یک اجتماع و نماز جماعت روزانه داریم و همه مسلمانان دور هم جمع می شوند در صورتی که هرکس می تواند خودش نمازش را بخواند، اما در عین حال به عنوان یک امر مستحب موکد این است که به جماعت خوانده شود.

وی افزود:ما یک اجتماع هفتگی داریم در روزهای جمعه که اجتماع شرط است و نمی شود فرادا خوانده شود و حتما باید به جماعت باشد، همچنین یک اجتماع سالانه در روز عید فطر و عید قربان هم داریم که مسلمانان هرکجا باشند وظیفه دارند شرکت کنند و از همه این ها بزرگتر اجتماع در ایام حج است.

آیت الله نورمفیدی ادامه داد: فریضه حج به شکلی برنامه ریزی شده که نمی توان فرادا انجام داد یعنی هر وقت هرکسی دلش خواست نمی تواند آن را انجام دهد بلکه در یک روز تمام امت اسلامی باید در عرفات جمع شوند و این امری است که باید در مورد آن تامل کنیم و ساده از کنارش عبور نکنیم.

وی گفت: نماز چرا واجب شده است؟ فلسفه نماز یادخداست، روح نماز یاد خداست که خدا وارد دل ها شود و عبودیت ما مسلمانان در مقابل خدا ابراز شود وقتی ما می گوییم ایاک نعبدو ایاک نستعین یعنی ما فقط بنده تو هستیم.

امام جمعه گرگان گفت: باید تلاش کنیم بفهمیم هدف از این فریضه بزرگ چه بوده که با این شکل و برنامه ها اجرایی شود؟ باید دقت کنیم تا اعمال این حج خیلی خشک برگزار  نشود و به دور زدن معمولی دور خانه خدا و ... انجام نشود، اسلام که اکمل ادیان آسمانی است نمی شود که بی روح و بی جان باشد.

وی افزود: جانِ این فریضه کوچ کردن به سوی خداست و همه حاجیان در این فصل از زندگی و خانه و کاشانه خود دل می کنند و به سوی خدا کوچ می کنند و اصل رفتن به محضر خداست.

امام جمعه گرگان اظهار کرد: رفتن به حج نباید به گونه ای باشد که تنها به بازار رفتن و ... خلاصه شود و هدف اصلی حج مدام باید به حجاج تذکر داده شود.

وی ادامه داد: روحانیون به هر شکلی که می توانند تذکر دهند ومطالب را با تکرار یادآوری کنند، در قرآن هم مباحثی تکرار شده است این تکرار لازم است که حجاج بدانند کوچ ما به سوی خداست و قطعا خدا قدر مهمان خود را می داند و برایش ارزش قائل می شود خدا بهترین میزبان است احسن المحسنین است و حاجی باید قدر آن را بداند.

وی افزود: یک فرد کشاورز وقتی زمان دروی گندمش می رسد تمام فکر و ذکرش این است که گندمش را جمع آوری کند گاهی برخی کشاورزان به من می گویند دولت پول ما را نداده است یعنی در آن زمان تنها فکر و ذکرش همین است در ایام حج هم فکر و ذکر حاجی باید همینگونه باشد چون مهمان خداست و میزبان خداست و هیچکس به اندازه خدا قدر مهمانش را نمی داند.

وی ادامه داد: آیه قرآن وقتی می خواهد به حج اشاره کند می گوید این اجتماع را خدا لازم کرده تا مسلمانان شاهد منافع خود باشند، اما منافع مسلمانان چیست؟ جنس خریدن؟ متاسفانه برخی اینگونه اینگونه این آیات را تعبیر می کنند.

امام جمعه گرگان گفت: اینکه در ایام حج مسلمانان بروند جنس آمریکایی و چینی بخرند یعنی پول خود را به جیب آمریکابریزند عین ضرر است من نمی توانم آیات قرآن را اینگونه معنا کنم اما اگر اجناس فقط مال کشورهای اسلامی باشد ایرادی ندارد فکر می کنیم به یک کشور اسلامی کمک می کنیم باز فکر می کنیم پولمان در جیب خودمان می رود اما حالا اینگونه نیست و اجناس از کشورهای غیر مسلمانان است.

وی تصریح کرد: خدا این فریضه را واجب کرده است و علما و روحانیون باید تذکر دهند تا مسلمانان از خواب بیرون بیایند اسلام اکمل ادیان است قرآن نور است و نمی شود ما این نور را داشته باشیم و بی راهه برویم.

امام جمعه گرگان گفت: انتظار دارم حجاج گلستانی مظهر وحدت باشند و کوچکترین حرکتی که باعث شود به این وحدت ضربه بزنیم کارشیطان است، سعی کنید حاجیان کاری نکنند که موجب سرشکستگی کشور شود برخی حجاج به فروش تسبیح و زعفران و ... می پردازند که کار زشتی است مدیران کاروان اجاز ندهند چنین اتفاقی رخ دهد. 

آیت الله سیدکاظم نورمفیدی در دیدار با مجمع خیرین مسکن ساز گلستان با ایشان اظهار کرد: مسئله بی خانمانی برای خانواده های بی خانه مشکل بزرگی است و در شرایط فعلی شاید برای بعضی ها دست نیافتنی شده باشد بنابراین کاری که انجام می دهید و غمی را از دلی برمیدارید بسیار مهم است.

وی افزود: امام  موسی بن جعفر (ع) فرمود: فردای قیامت در سایه عرش الهی که باید بهترین مکان باشد جایی است که خداوند در آنجا کسی را ساکن نمی کند مگر آن هایی را که کاری برای برادر مسلمان خود انجام دهد یا اینکه غمی را از دل او بردارد؛ خانه دار کردن مردم از مصادیق هر سه عنوان است چراکه هم کاری برای مردم انجام می شود هم قلبی را خوشحال می کند و هم غمی را از دل بر می دارد پس کارتان را با این انگیزه انجام دهید تا فردای قیامت خداوند شما را زیر سایه عرش خودش قرار دهد.

امام جمعه گرگان گفت: مجموعه خیرین باید فعال تر و پیگیری شود و انجمن های خیرین در تمام شهرستان های استان تاسیس شودو با حضورفرمانداران، ائمه جمعه و همه اعضایی که لازم هست فعال شود و برنامه ای ریخته شود تا حساب 100 امام فراموش نشود.

وی تصریح کرد: برای اینکه این حساب به فراموشی سپرده نشود مردم باید توجیه شوند و خیرین را باید در این زمینه فعال کرد، یکی از راه های فعال کردن خیرین این است که اقتصاد از دست حاکمیت خارج شود و مردم احساس کنند آزادند میدان باز است و مانعی وجود ندارد، این امر می تواند کمک کند تا خیرین در این رابطه فعال شوند.

امام جمعه گرگان اظهار کرد: این ساختمان هایی که به نام حساب 100 امام بنام مجموعه خیرین ساخته می شود تلاش کنید اینگونه نباشد که ارزان از آب دربیاید، بحث استاندارد نکته خوبی است و موجب خوش نامی است برای مجموعه ای که منصوب به حضرت امام و مردم و خیرین است پس باید دقت شود در استحکام بنا تا در مقابل حوادثی که رخ می دهد محکم باشد و مثل ساختمان مسکن مهر نباشد که در برخی شهرها در حال فروپاشی است.

وی گفت: باید خانه ها به گونه ای ساخته شود که وقتی کسی وارد این خانه ها می شود قلبش خوشحال  شود و برای شما دعا کند.

امام جمعه گرگان در پایان گفت: تلاش شود تا انجمن های شهرستانی در تمام شهرستان های گلستان فعال شود.

دفترنماینده ولی فقیه در استان گلستان وامام جمعه گرگان به مناسبت هفدهم مرداد، روز خبرنگار پیام تبریکی را صادر کرد.

در متن پیام آمده است:

 

بسم الله الرحمن الرحیم

 

((هفدهم مرداد ماه ))مناسبت شایسته روز خبرنگار ، متبرك به نام شهيد محمود صارمی از خبرنگاران متعهد در عرصه رسانه را به همه اصحاب قلم به ويژه روزنامه‌نگاران و خبرنگاران تبريك مي‌گويیم.

روزخبرنگار به برکت خون شهید_صارمی روز پاسداشت منادیان حقیقت گو برای حفظ آرمانهای مقدس ملتی است که قدر تلاش فرزندان صدیق خود را در این عرصه خطیر، می داند و به آن افتخار می کند.

ضمن گرامیداشت این روز به‌پاس رسالت قلم و پاسداشت جایگاه رفیع اهل رسانه فرارسیدن روز خبرنگار را به همه خبرنگاران و روزنامه‌نگاران در خبرگزاری‌ها، سایت‌های محلی و همچنین شبکه تلویزیونی و رادیوئی استان گلستان تبریک عرض می‌ نمائیم.سلامتی، توفیق و ادامه فعالیت آگاهانه در پرتو رهنمودهای حکیمانه رهبر فرزانه انقلاب اسلامی را از خداوند متعال خواهانیم.

آیت الله سیدکاظم نورمفیدی در مراسم نکوداشت سالگرد اقامه اولین نماز جمعه در کشور و تجلیل از خادمین مصلی نماز جمعه گرگان اظهار کرد: این محفل و مجلس برای توجه و اهمیت به جایگاه نماز جمعه برگزار شده چراکه نماز جمعه موجب تحکیم حکومت ونظام اسلامی است .

وی افزود: دوستان اسلامی و مومنان تلاش می کنند این پایگاه همیشه محکم و قوی برگزار شود اما دشمنان اسلام ضد این را می خواهند و به دنبال این هستند که نماز جمعه باشکوه برگزار نشود.

امام جمعه گرگان با اشاره به اهمیت نماز جمعه گفت: همه ما می دانیم شارع مقدس اسلام و خدای متعال یکی از اهدافش از بعثت انبیا این بوده که دل های مردم را به هم نزدیک کند و چیزهایی که موجب نفرت و کینه و .. می شود از میان آن ها بردارد، از آیات شریفه قرآن کاملا مشخص است که می گوید با هم جنگ و دعوا نداشته باشید، به ریسمان خداوند بچسبید و متفرق نشوید و همه  این ها دستورات اسلامی است.

وی تصریح کرد: اینکه دل های ما به هم نزدیک شدند خاص خداست اما شیطان می خواهد بین شما تفرقه و جدایی باشد، شیطان می خواهد بین شما دشمنی و کینه و نفرت به وجود بیاید و امروز هم شاهدیم شیاطین خیلی فعال شدند تا بین مردم و نظام و حکومت اسلامی تفرقه و شکاف ایجاد کنند پس باید خیلی حواسمان جمع باشد چرا که به تعبیر قرآن این خواست شیطان است.

آیت الله نورمفیدی با اشاره به وقایع اخیر در کشور و اعتراض برخی صنف ها به مشکلاتشان اظهار کرد: اعتراضات مردم به جا است و در همه دنیا هم این اعتراضات وجود دارد، اما هیچ کجای دنیا به دنبال براندازی نظام نیستند  حتی در آمریکا و اروپا و در شرق و غرب اعتراضات صنفی وجود دارد اما این اعتراضات عنوان می شود و ما تا این حد را قبول داریم اما اینکه عده ای تلاش می کنند اعتراضات صنفی را به سمت دیگر سوق دهند را قبول نداریم و همه باید در مقابلش ایستادگی کنیم.

امام جمعه گرگان افزود: حتی افرادی هم که مشکل صنفی دارند باید حواسشان جمع شود تا اگر کسی سعی می کند فضا را به سمت آشوب ببرد از حرکت او جلوگیری کنند.

امام جمعه گرگان ادامه داد: درخواست، تقاضا، مشکلات صنفی، این ها چیزهایی است که مردم باید بیایند و بگویند، در خیابان هم بیایند و بگویند و این هیچ اشکالی ندارد اما اگر کسی بخواهد دست از پا خطا کند و جریان اعتراض را به سمت آشوب بکشاند آنجا باید همگی جلوی او بایستند و بین این دو مورد باید فرق بگذاریم تا دنیا ببیند مردم با نظام مشکلی ندارند چراکه آن ها می خواهند مردم با نظام مشکل پیدا کنند و این جریانات را به این سمت هدایت می کنند تا کار خود را انجام دهند اما مردم ما باید هوشیار باشند.

وی تصریح کرد: با تجربه هایی که ما از حوادث مختلف داریم  مثلا در وقایعی مانند 28 مرداد که توسط همین افراد به وجود آمد، زمینه هایی از دروغ و افترا در کشور ایجاد کردند، حتی برای علما و مراجع نامه می نوشتند تا دولت ملی را خراب کنند ومی گفتند آماده باشید که طناب دارتان درب خانه تان تشکیل می شود برای اینکه مردم را از حکومت ملی بترسانند و زمینه برای کودتا فراهم شود، پس حواس ها باید جمع شود.

امام جمعه گرگان گفت: ما در این کشور  حوادث مختلفی را پشت سر گذاشته ایم و نباید اجازه دهیم دوباره این اتفاقات رخ دهد، همانگونه که ما امروز اینجا نشسته ایم و برای کودتای 28 مرداد افسوس می خوریم اجازه ندهیم یک روزی مسائلی به وجود بیاید که دیگران برای این روزهای ما افسوس بخورد. آیت الله نورمفیدی گفت: اعتراضات صنفی سر جای خود قرار دارد و حق مردم است اما آشوب ضربه به اصل نظام میزند.

 

وی افزود: خداوند می خواهد دل های ما به هم نزدیک شود اما شیطان به دنبال جدایی دل ها و دشمنی هاست مثل همین چیزی که در کشورهای اسلامی شاهد آن هستیم و من شکی در این رابطه ندارم که این توطئه شیطان است، وگرنه ایمان، قرآن، اسلام و ... نمی گذارد این اتفاقات رخ دهد.

امام جمعه گرگان اظهار کرد: برای اینکه دل های مسلمانان به هم نزدیک شود برنامه های زیادی در اسلام تعیین شده است، مثلا نمازجماعت روزانه یکی از این موارد است، اما چرا خداوند می گوید نمازهای یومیه خود را به جماعت بخوانید در حالی که نماز را در خانه هم بخوانید کفایت می کند اما اینکه می گویند با جماعت خوانده شود برای این است که موضوعیت دارد و فلسفه بسیار مهمی دارد ومربوط به اسلام است و شاید ادیان دیگرشاید این اجتماعات را نداشته باشند.

وی تصریح کرد: نشستن کنار یکدیگر  خود به خود انس ایجاد می کند و فلسفه و هدف الهی اسلام است؛ ما اجتماع هفتگی داریم که نماز جمعه است که وسیع تراز نماز های روزانه است، به گونه ای که در فقه ما در یک فرسخ در یک فرسخ نمی تواند نماز جمعه را برگزار شود و این نشان می دهد اسلام می خواهد این اجتماع برگزار شود.

امام جمعه گرگان گفت: در طول سال هم یک نماز عید فطر و عید قربان برگزار می شود که خیلی مهم است و مهمتر از همه این ها حج است که خیلی مهم است چراکه از تمام بلاد اسلامی و غیر اسلامی در حج حضور دارند.

وی با اشاره به تعبیر حج ابراهیمی در قرآن اظهار کرد: چرا باید مسلمانان در مراسم حج دور هم جمع شوند؟ پاسخ این است که شاهد منافع خود باشند، اما آیا منافع مسلمانان در جنس های خارجی است؟ اینکه جنس ها از چین و آمریکا و ... در مکه ریخته شود و مردم سرمایه های خود را به آن ها بدهند؟ خیر این مضرات امت اسلامی است؛ خداوند می گوید به مکه بروید تا شاهد منافع خود باشند تا روابط کشورها با هم خوب شود و بازارهای اقتصادی گشایش یابد تا منافعی برای مسلمانان داشته باشد اما ما به قرآن و تکالیف اسلامی توجه نکرده ایم.

آیت الله نورمفیدی ادامه داد: متاسفانه ما از آنچه خدا از ما خواسته دور شده ایم و این گرفتاری ها برای ما به وجود آمده است، در روایتی آمده است کسی محضر رسول خدا (ص) آمد و گفت دوست دارم به مکه بروم اماشرایط آن را ندارم پیامبراکرم فرمود برو نماز جمعه شرکت کن که نماز جمعه حج مساکین است.

وی افزود: روایت دیگری هم وجود دارد که پیامبر اکرم (ص)فرمود کسی که نماز جمعه را ترک کند چه در زمان زنده بودن و یا بعد ازمردن من آن را سبک بشمارد یعنی به نماز جمعه بی اعتنایی کند یا منکر نماز جمعه باشد، پریشانی برایش رخ می دهد و زندگی اش با برکت نخواهد بود کسی که نماز جمعه را از روی جهود و انکار ترک کند نمازش هم نماز نیست، زکاتش هم زکات نیست، حج او هم حج نیست، روزه اش هم قبول نیست و کار نیکی هم انجام دهد فایده ای ندارد پس حداقل ماهی یکبار در نماز جمعه باید شرکت کنند.