امام جمعه گرگان گفت: علمای اسلامی و روشنفکران امت اسلام باید حواسشان جمع باشد تا به مسائل اختلاف انگیز و تحرکات دشمن دامن زده نشود.

  حضرت آیت الله نورمفیدی درپیام تصویری به وبینار سراسری ائمه جمعه اهل سنت کشور گفت: امروز دشمنان، شیعه مزدور و سنی مزدور و هم شیعه جاهل و سنی جاهل را تحریک به اختلاف و تفرقه می کنند تا به منافع خود برسند.

وی با اشاره به ساخت فیلمی در کشور انگلیس که به بهانه  تفرقه افکنی میان شیعه و سنی ساخته شده است ، اظهار داشت: علمای اسلام و مسلمین و روشنفکران امت اسلام باید حواسشان جمع باشد تا به مسائل اختلاف انگیز و تحرکات دشمن، دامن زده نشود.

نماینده ولی فقیه در گلستان و امام جمعه گرگان با اشاره به اینکه، امروز تمام تحرکات دشمن براین است که میان امت اسلامی جنگ و دعوا ایجاد کند تا به منافع اش برسد، افزود: ممکن است در میان اهل تشیع و تسنن افرادی به وجود بیایند که جاهلانه و نادانسته دست به کارهایی بزنند و باعث اختلاف و تفرقه افکنی شوند و آگاهان نباید در دام این نادانی ها بیفتند.

حضرت آیت الله نورمفیدی با اشاره به اینکه، امروز ایران اسلامی در جهات مختلف قدرت اول منطقه است، افزود: بنا به فرموده پیامبر اکرم (ص) که مسلمین باید ید واحده باشند، امروز همه مسلمانان با وحدت در کنار هم ید واحده هستند و تمام تلاش دشمن نیز این است که همانند کشورهای سوریه، فلسطین، عراق و یمن بین مسلمین جنگ و دعوا ایجاد کند.

وی با اشاره به اینکه، همه این موارد و جنگ و اختلاف ها در جهت منافع دشمنان بوده است، افزود: دشمن می خواهد تفرقه درست کند و در میان این تفرقه و سرو صدا و تنش در منطقه به دنبال منافع خود باشد.

نماینده ولی فقیه در گلستان تاکید کرد: امروز همه ناراحتی دشمنان این است که چرا ایران در مسائل منطقه تاثیرگذار است و باعث می شود که جلوی منافع آمریکا در منطقه را  بگیرد.

آیت الله نورمفیدی همچنین در ابتدای سخنان خود ضمن تبریک ایام دهه مبارک فجر گفت: در آستانه چهل و دومین سالگرد پیروزی انقلاب هستیم و لازم است در این ایام به آثار و برکات انقلاب بزرگ اسلامی توجه کنیم.

وی با بیان اینکه، انقلاب اسلامی معجزه ای در تاریخ بشریت بود، گفت: لطف و اراده الهی بود که ملت ایران با دستان خالی اما با رهبری یک عالم، روحانی و مرجع تقلید بتواند بر یک رژیم تا بن دندان مسلح پیروز شود و آن را از تخت قدرت به زیر بکشد.

نماینده ولی فقیه در گلستان با اشاره به اینکه، از مهم ترین برکات مهم انقلاب این بود که ایران اسلامی از دست مستشاران و سلطه آمریکایی ها نجات یابد، افزود: در آن دوران این کشور اسلامی، قرآنی و محمدی با تمام شئونش تحت سلطه بیگانگان و آمریکایی ها بود و و در هیچ شانی از شئونش مستقل نبود و هرچه آنها دستور می دادند باید عملی می شد.

حضرت آیت الله نورمفیدی با بیان اینکه، آنها تاریخ هجرت رسول خدا (ص)را عوض کرده و تاریخ شاهنشاهی را جایگزین کردند، افزود: بنای کار آنها براین بود که مذاهب دینی را کمرنگ کنند و از کارهایی هم که اواخر اتفاق افتاد این بود که باعث تبعید امام راحل به ترکیه شدند تا به مستشاران آمریکایی مصونیت بدهند.

وی با اشاره به اینکه در قبل از انقلاب اینقدر ذلیل بودیم که مستشاران آمریکایی از ما حق توحش می گرفتند، گفت: آنها به این خاطر حق توحش می گرفتند که اینجا یک ملت وحشی هستند و ما چون در میان ملت وحشی کار می کنیم با مطرح کردن جریان کاپیتولاسیون حق توحش بگیریم. 

نماینده ولی فقیه در گلستان افزود: این امام بزرگ بود که آمد و کشور را از حلقوم دشمنان اسلام، پیغمبر و قرآن بیرون کشید و آزد کرد. بزرگترین نعمت همین نعمت انقلاب است و امروز بحمدالله تنها کشوری در جهان هستیم که به آرمان های اسلامی پایبند و متعهد هستیم.

 آیت الله نورمفیدی با اشاره به اینکه، امروز آزادی قدس شریف آرزوی همگان است، گفت: متاسفانه برخی کشورهای عربی و اسلامی با دشمن سازش و همکاری می کنند و امروز تنها کشوری که خار چشم دشمنان و صهیونیسم شده است، ایران بزرگ اسلامی است.

وی با تاکید براینکه امروز ایران اسلامی پشتیان اسلام و مسلمین است، تصریح کرد: همه این نعمات از برکات بزرگی است که باید قدردان آن باشیم . یکی از آثار و برکات انقلاب، وحدت امت اسلام است و همه وظیفه داریم سیره نبوی را در امت اسلامی پیاده کنیم .

امام جمعه گرگان با بیان اینکه باید قدرت ادراکی دانش آموزان در مدارس تقویت شود، گفت: باید به سبک زندگی و همچنین مسائل اجتماعی و دینی دانش آموزان توجه کرد.

  آیت الله «سیدکاظم نورمفیدی»  در دیدار با  معاون حقوقی امور مجلس وزارت آموزش وپرورش با ایشان اظهار کرد: در منزل و مدرسه بیشترین بخش شخصیت انسان شکل می گیرد.

 نماینده ولی فقیه در استان گلستان ادامه داد: آموزش در مدارس در مسیر تقویت حافظه دانش آموزان قرار دارد و حال آنکه باید به تقویت اندیشه و فکر دانش آموزان کمک کنیم و این موضوع در آموزش و پرورش نقص بزرگی به شمار می رود.

 یت الله نورمفیدی بابیان اینکه باید قدرت ادراکی دانش آموزان در مدارس تقویت شود، یادآور شد: باید به سبک زندگی و همچنین مسائل اجتماعی دانش آموزان توجه کرد.

وی افزود: آموزش های مجازی جای آموزش های حضوری را نمی گیرد و حضور آموزگار در سرکلاس درس و رفتار و اخلاق آن به دانش آموزان تاثیر به سزایی دارد.

نماینده ولی فقیه در استان گلستان تاکید کرد: تربیت معلم نیز در آموزش و پرورش حائز اهمیت است و باید به موضوع اخلاق و رفتار با دانش آموزان در تربیت فرهنگیان اهتمام شود و آموزش مسائل دینی نیز در مدارس مورد توجه قرار گیرد.

آیت الله نورمفیدی تصریح کرد: دوستی خدا و تقویت ایمان از دیگر موضوعاتی است که باید در مدارس به آن اهتمام شود و باید ایمان در کالبد و ذهن دانش آموزان بنشیند و آموزش و پرورش باید برنامه ریزی داشته باشد که دانش آموزان از دوران کودکی خدا دوست شوند.

آیت الله «سیدکاظم نورمفیدی» شامگاه روز گذشته (چهارشنبه 8 بهمن) در دیدار با معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی کشور اظهار کرد: امروز در دنیا هر کشوری در  مسئله نوآوری تلاش بیشتری دارد در دنیا جایگاه علمی بالاتری  بدست می آورد.

نماینده ولی فقیه در گلستان  ادامه داد: در کشور ما انتظار این است که از نظر علمی به نقطه ای برسیم که فرزندان ما برای ادامه تحصیل به دنبال کشورهای خارجی نباشند و کشور ما از نظر علم و دانش باید آنقدر ترقی پیدا کند که اروپائیان و دانشجویان از دیگر کشورها به ایران برای ادامه تحصیل مراجعه کنند.

آیت الله نورمفیدی بیان کرد: مقام معظم رهبری در حوزه علمی تاکیدات زیادی دارند و دانشگاه ها باید به سمت کمال علمی که مورد انتظار است حرکت کنند.

وی به مقالات علمی و پژوهش ها اشاره کرد و گفت: امروز دانشمندان ما در حوزه پهپاد و موشک دستاوردهای خوبی بدست آوردند و رزمایش روزهای گذشته نمایش کمال و اقتدار ملت ایران بود و باید در دانشگاه ها نیز اینگونه در حوزه های مختلف اقدام کنیم.

نماینده ولی فقیه در گلستان بابیان اینکه دانشگاه ها باید از ظرفیت افراد فرهیخته و دانشمندانی که از نظر علمی جایگاه بالایی دارند استفاده کنند، افزود: مردم باید پیشرفت های علمی را در بدنه جامعه ببینند.

آیت الله نورمفیدی به شهادت شهید فخری زاده اشاره کرد و گفت: باید چنین دانشمندانی در کشور افزایش پیدا کنند و برای اینکه بتوانیم چنین دانشمندانی تربیت کنیم الزاماتی وجود دارد.

وی بابیان اینکه باید مسئولان دانشگاه نسبت به تقویت بنیه اعتقادی و مذهبی دانشجویان کار کنند، گفت: توصیه من به علما و روحانیون این است که در دانشگاه ها مثل شهید مطهری و شهید بهشتی عمل کنند.

آیت الله نورمفیدی گفت: با بهره گیری از جشنواره اقوام ایران زمین باید شرایطی برای معرفی هرچه بیشتر توانمندی های گلستان فراهم شود.

آیت الله «سید کاظم نورمفیدی» در دیدار با مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی  استان گلستان با ایشان اظهار کرد: دیوار دفاعی گرگان و شهر قدیمی جرجان برای استان بسیار حائز اهمیت است و باعث می شود که گردشگر با تاریخ و تمدن این منطقه آشنا شود.

نماینده ولی فقیه در گلستان ادامه داد: دیوار دفاعی گرگان پس از دیوار چین بزرگترین دیوار آجری جهان به شمار می رود و متاسفانه بر اثر غفلت و عدم توجه به این  دیوار  دفاعی باعث شده که بخش عمده ای از این دیوار تخریب شود.

آیت الله نورمفیدی متذکر شد: اگر بتوانیم دیوار دفاعی گرگان را احیاء کنیم قطعا این منطقه جاذبه جهانی پیدا می کند و بسیار حائز اهمیت است که به این موضوع بپردازیم.

وی یادآور شد: شهر قدیمی جرجان، جزیره آشوراده و دیوار دفاعی گرگان موضوعاتی است که به آن تاکید دارم و باید همه به این موضوعات توجه کنند و قطعا این آثار تاریخی می تواند به گردشگری کمک کند.

نماینده ولی فقیه در گلستان خاطرنشان کرد: جشنواره بین‌المللی فرهنگ اقوام ایران موضوع بسیار مهمی است و آثار خوبی برای استان گلستان به همراه داشته است.

آیت الله نورمفیدی بابیان اینکه این جشنواره باعث آشنایی اقوام ملی می شود، یادآور شد: مردم پیش از کرونا از این جشنواره استقبال خوبی داشتند و باید در این جشنواره به آشنایی فرهنگ ها و صنایع دستی و غیره اهتمام شود.

وی افزود: باید با بهره گیری از جشنواره اقوام شرایطی را برای معرفی هرچه بیشتر توانمندی های گردشگری گلستان به دیگر استان های کشور به وجود بیاوریم.

نماینده ولی فقیه در گلستان بیان کرد: با توجه به اینکه این جشنواره امسال به صورت مجازی برگزار می شود باید با کمیت و کیفیت بیشتری برگزار شود و باید جاذبه لازم برای این جشنواره در فضای مجازی در نظر گرفته شود.

آیت الله نورمفیدی به جزیره آشوراده اشاره کرد و خاطرنشان کرد: این جزیره و توسعه گردشگری آن برای استان بسیار حائز اهمیت است.

وی افزود: استان گلستان یک استان صنعتی نیست و اقتصاد آن برپایه کشاورزی است و حوزه گردشگری می تواند به رونق اقتصادی استان کمک کند.

نماینده ولی فقیه در گلستان بابیان اینکه ظرفیت خوبی در حوزه گردشگری وجود دارد، یادآور شد: میراث جهانی قابوس یک بنای شاخص و منحصربه ‌فرد برای استان و کشور است و باید به موضوعات مرمت و حفاظت این اثر منحصر به ‌فرد جهانی توجه ویژه داشت.

آیت الله نورمفیدی در دیدار با اعضای ستاد یادمان شهدای هفت تپه استان گلستان

نباید بگذاریم جوانان ما از ارزش های دوران دفاع مقدس فاصله بگیرند

اعضای ستاد مردمی پشتیبانی هفت تپه با نماینده ولی فقیه در استان گلستان و امام جمعه گرگان دیدار کردند. در این نشست آیت ا... نورمفیدی تاکید کرد: یادگاران دوران دفاع مقدس میراث عینی هستند که می توانند ارزش ها و خاطرات جنگ را بدون کم و کاست به نسل امروز که نیاز اساسی آنها هم می باشد انتقال دهند و نباید بگذاریم جوانان ما از ارزش های آن مقطع بی اطلاع باشند و از آن فاصله بگیرند. چون احساس می شود یکی از برنامه های اصلی دشمن این است که نسل امروز را منقطع کند، ما وظیفه داریم فضای معنوی دوران جهاد و شهادت را حفظ کنیم.

ایشان افزودند: برگزاری چنین جلساتی با محوریت ساخت یادمان شهدا بسیار ارزشمند است. اجرای طرح جامع یادمان شهدا در هفت تپه اقدامی پسندیده است که برای آشنایی نسل های آینده با فرهنگ ناب دوران دفاع مقدس لازم است، و یادآور روزهای جنگ و جبهه و ایثارگری های رزمندگان و مردم عزیز خواهد بود.

آیت ا... نورمفیدی ادامه دادند: باید زحماتی که نیروها و مردم در هشت سال دفاع مقدس کشیدند را زنده نگه داشت، آن روزها فضای خوبی بود و همه همدل و هم زبان هر آنچه در توان داشتند برای نگهداری انقلاب و نظام به میدان آوردند، حضور در آن صحنه ها خود به خود انسان را از تعلقات و زنجیرهای دنیوی دور می کرد.

نماینده ولی فقیه گفتند: این نکته، تاکید موکد مقام معظم رهبری است که به هر شکل ممکن نگذاریم خاطرات جنگ فراموش شود و باید به دنبال تجدید آن فضاهای معنوی باشیم. در جلساتی که بنده حضور دارم و یادگاران دوران دفاع مقدس از خاطرات آن دوران با یک حرارت خاصی سخن می گویند، واقعا برایم تاثیرگذار است چرا که این عزیزان آن فضاها را لمس کردند و در خلق آن حماسه های ماندگار حضور داشتند. تمامی رشادت ها و دلاوری های رزمندگان و فرماندهان ما در دوران جنگ تحمیلی باید برای نسل جوان امروز که از آن دوران فاصله داشتند به طور صحیح و حقیقی نگارش شود. برگزاری کنگره های تجلیل از شهدای گرانقدر نباید تشریفاتی باشد بلکه باید ذهنیت جامعه را به سمت و سوی ارزشهای دفاع مقدس سوق دهد. از اینرو برگزاری مراسم  تجلیل و گرامیداشت شهدای گرانقدر از امور لازمه است .

امام جمعه گرگان اضافه کردند: امروز برخی زبان دوران دفاع مقدس می شوند که حتی بوی جنگ نیز به مشام آنان نرسیده است و این بزرگترین آسیب به دستاوردها و سختی ها و رنج های رزمندگان این دوران است. فرماندهان و رزمندگان دوران دفاع مقدس بایستی با نگارش واقعیت های جنگ آن را به نسل جوان منتقل کنند تا برای همیشه رشادت های این دوران در ذهن نسل های متوالی باقی بماند. شما که آن شرایط را احساس کردید قطعا نقش بسزایی در این کار دارید. زحمات شما در راستای انتقال مواریث جنگ است و لازم می دانم از همه عزیزان تشکر کنم امروز وظیفه اصلی شما احیای آن فرهنگ جهاد به نسل نو و امروزی است از خدا هم طلب کمک کنید چرا که کار فرهنگی از کار نظامی مهمتر است. در مسائل فرهنگی دفاع مقدس ظرافت های آن را در نظر بگیرید افراط و تفریط در آن نباشد و صراط مستقیم را در نظر داشته باشید، تا شیطان است ما در امان نخواهیم بود تا این شیطان بزرگ و استکبار جهانی وجود دارد ما نباید اصلا احساس امنیت بکنیم، باید همیشه مراقب و مواظب باشیم.

ایشان در پایان اظهار امیدواری کرد با بهبودی شرایط و حضور در منطقه  هفت تپه از نزدیک شاهد ساخت یادمان و حسینیه هفت تپه باشیم و ساخت یادمان های دفاع مقدس را تقویت کنیم تا به عنوان آثار ارزشمند دفاع مقدس حفظ شود.