ويژه برنامه سالروز ورود و سفر امام حسن عسگري(ع) به گرگان با حضور حضرت آيت الله نورمفيدي نماينده ولي فقيه در استان گلستان و امام جمعه گرگان و به همراه تجليل از پيشكسوتان فرهنگي و هنري گرگان همراه با نمازمغرب و عشاء درمسجد جامع گلشن گرگان برگزارشد.

 

وزیر راه و شهرسازی، صبح جمعه با آیت الله سیدکاظم نورمفیدی، نماینده ولی فقیه در استان گلستان دیدار و گفتگو کرد.

در این دیدار آیت الله نور مفیدی اظهار کرد: برای توسعه و اجرایی شدن طرح های بزرگ استان باید حمایت های دولت بیشتر شود.

وی افزود: اقدامات در خصوص طرح هایی به ویژه راه اینچه گرگان - اینچه برون و گرگان - مشهد تسریع شود.

در ادامه محمد اسلامی، وزیر راه و شهر سازی هم اظهار کرد: طرح برقی کردن راه آهن اینچه برون به تهران با تکمیل نقشه های اجرایی به زودی و با کمک روس ها انجام می شود.

اسلامی افزود: راه آهن گرگان به مشهد هم با مشارکت بخش خصوصی اجرایی خواهد شد که تأثیر بر ظرفیت های اقتصادی و اجتماعی منطقه دارد.

وی گفت: با تشکیل صندوق سرمایه گذاری به ارزش ۱۹ میلیارد تومان طرح های حمل و نقل جاده ای و ریلی کشور توسعه می یابد.

آیت الله سید کاظم نورمفیدی در دیدار جمعی از مطالبه گران استانی اظهار کرد: در زمان انتخاب استانداران بنای من بر انتخاب استاندار انتخاب فردی بود که توانایی ایجاد تحول را در استان و توانایی اجرای پروژه‌های بزرگی را داشته باشد.

وی افزود: پروژه آشوراده موضوعی بود که از زمان دولت آقای خاتمی در حال پیگیری آن بودم و همچنان هم هستم، البته شرکت در مراسم کلنگ‌زنی این پروژه به خاطر اهمیت فوق العاده آن بود چون من برای شرکت در هیچ کدام از پروژه های کلنگ زنی شرکت نمی کنم.

امام جمعه گرگان گفت: بحث راه آهن اینچه برون به ترکمنستان  می تواند تحول اساسی برای استان ایجاد کند.

امام جمعه گرگان گفت: در زمان بیان خواسته هادر نزد وزیر راه و شهرسازی  باید موارد ضروری عنوان شود اما راه آهن اینچه برون از اهمیت بالایی برخوردار است و در زمان ایجاد مشکلات برای کشور می تواند راهگشا باشد.

وی ادامه داد: برخی خواسته ها بر اساس ضرورت استان مطرح می شود مانند زهکشی اراضی شمال استان که در حال انجام است، قبلا در آن زمین ها در هر هکتار 300 کیلو گندم برداشت می شد اما حالا چندین تن برداشت می شود.

امام جمعه گرگان گفت: مطالبات خود را رسانه ای کنید تا حمایت های مردمی را همراه خود داشته باشید و من به تنهایی نمی توانم تمام این مطالبات را داشته باشم.

نماینده ولی فقیه در گلستان و امام جمعه گرگان نمای ساختمان ها را نمادی از فرهنگ جامعه بیان کرد و گفت که نمای واحدهای احداثی در استان باید برگرفته از معماری منطقه باشد.

آیت الله سیدکاظم نورمفیدی در دیدار اعضای هیات مدیره نظام مهندسی ساختمان استان گلستان با ایشان اظهار داشت: متاسفانه در ساخت و سازها به این مساله کمتر توجه و نظارت می شود که موجب فاصله گرفتن نمای ساختمان ها با فرهنگ منطقه و فرهنگ ایرانی اسلامی شده است.

امام جمعه گرگان خطاب به اعضای حاضر در این دیدار افزود: شما به عنوان مهندسین و ناظرین ساختمان ها اگر در کار خود جدیت و قاطعیت داشته باشید، می توانید فرهنگ بهره مندی ازمعماری منطقه را در ساخت و سازها نهادینه کنید.

نماینده مردم گلستان در مجلس خبرگان رهبری یادآور شد: در زمان ساخت سایت اداری گلستان در غرب گرگان بر استفاده از نماد منطقه تاکید زیادی داشتم، اما این مساله از سوی مدیران وقت مورد توجه قرار نگرفت.

به گفته آیت الله نورمفیدی، اگر این درخواست رعایت می شد، سایت اداری گلستان به یکی از مناطق زیبای استان برای معرفی گلستان و نیز جذب گردشگر تبدیل می شد.

امام جمعه گرگان همچنین از نمای ساختمان های احداث شده در بلوار گردشگری ناهارخوران مرکز استان انتقاد کرد و گفت که این بلوار یکی از مسیرهای تردد مسافرین و گردشگران بوده، اما نمای ساختمان ها هیچ سنخیتی با فرهنگ ایرانی اسلامی و منطقه گرگان ندارد.

نماینده ولی فقیه در گلستان همچنین بر تلاش در جهت معرفی بیشتر دیوار دفاعی گرگان تاکید کرد و افزود: دیوار دفاعی گرگان که به روایت بسیاری از مورخین و کاوشگران دومین دیوار بزرگ جهان بعد از دیوار چین است، می تواند یکی از بهترین جاذبه های توریستی، تفریحی و گردشگری منطقه و حتی کشور باشد.

امام جمعه گرگان همچنین با اشاره به جمعیت حدود 2 میلیون نفری گلستان گفت: استان بر روی گسل زلزله قرار دارد و توجه به ساخت و سازهای با کیفیت و نظارت دقیق مهندسان بر آن ضروری است.

حسین ویزواری رییس هشتمین دوره هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان گلستان نیز گزارشی از برنامه های این مجموعه ارائه کرد.سازمان نظام مهندسی ساختمان گلستان بیش از 9 هزار و 500 عضو در رشته های عمران، معماری، برق، مکانیک، نقشه برداری، شهرسازی و ترافیک دارد.

((دیوار تاریخی گرگان که در متون قدیمی با نام مار سرخ نیز نامیده شده، دیواری تاریخی است که از کنار دریای خزر در ناحیه گمیشان آغاز و تا کوه ‌های گلیداغ در شمال شرق کلاله ادامه داشته واکنون تنها بخش‌ های کوچکی از آن باقی است.دیوار تاریخی گرگان 200 کیلومتر طول دارد در 29 تیرماه سال 1378 به ثبت ملی رسیده ‌است))

 

در این 40 سال که از انقلاب می گذرد تندروی ها ی زیادی از چپ و راست  ، اصول گرا و اصلاح طلب دیدم  با اطمینان می گویم این تند روی ها دوام ندارد و تمام خواهد شد/ تندروهای اصول گرا و هم تندروهای اصلاح طلب هردوی آن ها به شکلی منزوی شده اند و اگر نشده اند انشالله خواهند شد/من طرفدار حرف حسابم حرف حق و منطقی اگر اصولگرا بزند می گویم آفرین اگر اصلاح طلب بزند می گویم آفرین/در همایش ها و نشست های شیعه و سنی هم همیشه می گویم وحدت با شعار درست نمی شود وحدت مبانی دارد اگر به آن پایبند باشیم وحدت عملی می شود/یکی از مشکلات  استان تهمت و تخریب یکدیگر است .بارها گفتم  اگر با هم اختلاف سلیقه داریم همدیگر را خراب نکنیم و تهمت نزنیم. اگر اختلاف سلیقه داریم حرف خودمان را بزنیم نه این که غیبت و توهین کنیم/یک اصولگرا و اصلاح طلب زمانی که وارد حیطه کاری و خدمت به مردم می شود باید این مسائل حزبی را وارد کار خود نکند و به بهترین شکل خدمت کند این مبنا هم به نفع اصولگرا و هم به نفع اصلاح طلب است

 

نماینده ولی فقیه دراستان گلستان وامام جمعه گرگان ، در دیدار اعضای خانه احزاب گلستان با ایشان اظهار کرد:خوشحالم با همه مشکلات ، امروز نهال جمهوری اسلامی ایران به درختی تنومند تبدیل شده است در این 40 سال که از انقلاب می گذرد تندروی ها ی زیادی از چپ و راست  ، اصول گرا و اصلاح طلب دیدم  .با اطمینان می گویم این تند روی ها دوام ندارد و تمام خواهد شد.

وی افزود: هم تندروهای اصول گرا و هم تندروهای اصلاح طلب هردوی آن ها به شکلی منزوی شده اند و اگر نشده اند انشالله خواهند شد، آنچه که مصلحت انقلاب و نظام است در این است که همه در کنار هم به فرمایش امام راحل بحث های طلبگی انجام دهند.

نماینده مردم استان در مجلس خبرگان رهبری یادآور شد: خودمان در مدرسه آقای بروجردی قم روزی مباحثه می کردیم، سر بحث واقعا دعوا می گرفتیم، در اتاق سیخی بود و یکی از افراد مباحثه سیخ را می گرفت تا من را بزند اما بعد از مباحثه با هم می گفتیم و می خندیدیم.

امام جمعه گرگان تصریح کرد: یکی از خاصیت های بارز بحث های طلبگی این بود که سر بحث بعضا کتک کاری  هم می شد اما بحث که تمام می شد کینه و نفرتی پیدا نمی شد و هرچه بود مربوط به مباحثه بود.

آیت الله نورمفیدی گفت: بعضی ها می گویند ما جزو هیچگونه حزبی نیستیم دررابطه با خود من بارها پرسیده شده است شما اصلاح طلب  یا  اصولگرایی ؟ من گفتم هیچ کدام نیستم و به یک معنا هردو هستم.

نماینده ولی فقیه دراستان گلستان گفت: اگر وابستگی جناحی نداشته باشیم جدی تر می توانیم از نظام دفاع کنیم؛از ابتدا اعتقاد و مبنای بنده همین بوده و هست  ، این برای خیلی ها جای تعجب دارد که من هیچگونه وابستگی ندارم اما می گویم هم اصولگرا و هم اصلاح طلب هستم  چرا که  من طرفدار حرف حسابم حرف حق و منطقی اگر اصولگرا بزند می گویم آفرین اگر اصلاح طلب بزند می گویم آفرین.

وی گفت: آنچه را که امروز همه باید پایبند به آن باشیم این است که این کشور برای استقلال و عظمت خود چه فراز و فرودهایی را تجربه کرده است باید قدر دان همه افرادی که برای توسعه، پیشرفت و اعتلای کشور تلاش کرده اند باشیم .

امام جمعه گرگان گفت: آنچه برای این کشور لازم است توسعه و پیشرفت این کشور در تمام زمینه ها و از جمله مسائل اقتصادی است، در مسائل فرهنگی هم اگر تدبیر و هماهنگی ... در کشور باشد مشکلات حل می شود اما به جای اینکه به فکر پیشرفت آن باشیم با هم دعوا می کنیم، تنازع جامعه را سست می کند و زمینه را برای ورود دشمن آماده می کند.

وی افزود: در قرآن آمده همه باید از خدا و پیغمبر اطاعت خدا کنید ، با هم دعوا نکنید که سست و فشل می شوید و ابهت تان از بین می رود؛ معتقدم اختلاف موجب نفوذ دشمن می شود و کودتای 28 مرداد هم به همین دلیل بود زمینه های اختلاف پیش می آید و موجب می شود شاه را برگرداند اختلاف روزنه ای است که دشمن وارد می شود باید خوشحال باشیم جامعه به این حد رسیده است که خود را تحمل کنیم.

امام جمعه گرگان گفت: در همایش ها و نشست های شیعه و سنی هم همیشه می گویم وحدت با شعار درست نمی شود وحدت مبانی دارد اگر به آن پایبند باشیم وحدت عملی می شود، اما همه شعار می دهیم در استان های دیگر این مشکلات حل نشده است اولینش این است که همدیگر را بپذیریم شیعه نگوید سنی کافر است سنی نگوید شیعه رافضی است.

امام جمعه گرگان گفت: در رابطه با مسائل استان مشکلات به خیلی از چیزها برمی گردد که با گفتن من حل نمی شود و نیازمند زمان است و با تبلیغ درست نمی شود یکی از مشکلات  استان تهمت و تخریب یکدیگر است .بارها گفتم اگر با هم اختلاف سلیقه داریم همدیگر را خراب نکنیم و تهمت نزنیم. اگر اختلاف سلیقه داریم حرف خودمان را بزنیم نه این که غیبت و توهین کنیم.

وی تصریح کرد:  یک اصولگرا و اصلاح طلب زمانی که وارد حیطه کاری و خدمت به مردم می شود باید این مسائل حزبی را وارد کار خود نکند و به بهترین شکل خدمت کند این مبنا هم به نفع اصولگرا و هم به نفع اصلاح طلب است اما اگربخواهیم آن جا را میدان این مسائل حزبی قرار دهیم ائتلاف بهم می خورد باید به این رشد برسیم اما متاسفانه در استان همه همدیگر را خراب می کنیم نیروهای شرق غرب را خراب می کنند اصولگرا اصلاح طلب را خراب می کنندو بالعکس،تخریب یکدیگر یکی از ریشه های مشکلات استان ماست.

آیت الله نورمفیدی در پایان گفت: راه آهن اینچه برون خیلی  می تواند برای استان ما مفید باشد سه رئیس جمهور آمدند و آن را افتتاح کردند اما فقط در مسیر گرگان تا اینچه برون از آن استفاده میشود، این راه آهن می تواند میدان فعال اقتصادی باشد چراکه از چین اجناس 15 روزه می تواند وارد شود اما سر دو سه میلیون دلار اختلاف وجود دارد و برخی از مسئولان ما می ترسند.