آیت الله نورمفیدی دردیدارسید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با ایشان اظهار داشت: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مسئولیت عرصه فرهنگ و تلاش برای بهبود آن را برعهده دارد و از طریق فرهنگ‌سازی می‌تواند بهترین خدمت را به مردم کند.

آیت الله سیدکاظم نورمفیدی اظهار داشت: یکی از نمونه‌های موثر در فرهنگ ‌سازی، رفتار است که بهترین تاثیر را در این بخش دارد و مسوولان باید رفتار خوبی داشته باشند تا خوبی آن به مردم هم برگردد.

امام جمعه گرگان با اشاره به تلاش های استاندار گلستان، این تلاش‌ها را دلسوزانه توصیف کرد و گفت: این رفتار از ابزارهای مهم فرهنگ‌سازی محسوب می‌شود و اگر مردم، تلاش مدیران را مشاهده کنند با مسوولان همراهی و همکاری می کنند.

آیت الله سیدکاظم نورمفیدی در حاشیه بازدید از نمایشگاه کتاب گلستان اظهار کرد: این نمایشگاه را تشبیه می کنم به گلستانی که همه گل هایش از هر نوعی که باشد جاذبه دارد.

وی با بیان اینکه باید خوشحال باشیم که این گلستان برای جامعه ما جاذبه دارد، افزود: زمانی که وارد شدم متوجه شدم که خیلی شلوغ است و مورداقبال قرار گرفته است، خیلی خوشحال کننده است که جامعه ما با کتاب انس ویژه ای و رابطه ویژه ای پیدا کرده است چراکه هرچه کتاب حضورش در میان جامعه  و مردم بیشتر شود این نشانه رشد و ارتقای جامعه خواهد بود.

امام جمعه گرگان ادامه داد: امیدوارم این نمایشگاه های کتاب با جامعه ما و همه طبقات اجتماعی از جوانان و کودکان و ... انس بیشتری پیدا کند.

آیت الله سیدکاظم نورمفیدی در همایش طلاب جدیدالورود خواهران اظهار کرد: سال تحصیلی را به خانم های جدید الورود به حوزه های علمیه تبریک و تهنیت عرض می کنم انشالله در این مسیری که قرار گرفته اید هم خودتان و هم خدا کمک کند خواهران شایسته ای برای دفاع از مکتب اسلام باشید.

وی افزود: ممکن است برخی از افرادی که تازه وارد حوزه علمیه می شوند ندانند اینجا چه می کنند و چه وظیفه هایی دارند و یا هدف های غلطی در ذهن برخی ها ترسیم شده باشد؛ برای اینکه برایتان روشن شود وظیفه طلابی که وارد حوزه علمیه می شود چیست توضیحی می دهم.  مهم است و همه باید به آن توجه کنیم اگر بخواهیم وظیفه حوزه های علمیه را در یک جمله خلاصه کنیم سه عنوان به عنوان مسئولیت افرادی که وارد حوزه های علمیه می شوند می توان نام برد: تحصیل، تذهیب و تبلیغ و از این سه مورد خارج نیست.

وی افزود: از بین این سه مورد مهمترین تبلیغ است و این دو مورد اول مقدمه ای برای این است که حوزوی ها تبلیغ کنند و پیام خدا را به نسل های آینده وبه مردم برسانند. مسئولیت اصلی حوزه های علمیه پیام رسانی است، یعنی پیام خدا، پیام پیامبر، ائمه، معصومین و اولیای دین را به مردم برسانیم.

امام جمعه گرگان ادامه داد: وظیفه ما هم به عنوان طلبه پیام رسانی است منتهی انبیا این پیام را از طریق وحی دریافت می کردند و به مردم می رساندند اما ما ازطریق تحصیل و تذهیب مقدمه را به دست می آوریم تا با این علم و دانش بتوانیم احکام الهیه را دریافت کنیم، اما چگونه باید این پیام ها را دریافت کنیم؟

وی گفت: ما به حوزه علمیه می آییم تا با اطلاعاتی که به دست می آوریم  این قدرت و توان در ما به وجود بیاید تا حکم خدا را از این طریق استنباط کنیم که نام آن را اجتهاد می گذارند و اجتهاد امروز مسئله مهمی است.

امام جمعه گرگان ادامه داد: اجتهاد یعنی اینکه این توان در یک طلبه به وجود بیاید تا با مراجعه به احادیث حکم خدا را استنباط کند و این پیام را بگیرد و به مردم برساند که کار مهمی است.

وی افزود: نکته اول تحصیل است، طلبه وقتی وارد حوزه می شود علومی راتحصیل می کند وعلمی به دست می آورد، شاید همه آن ها به مرحله اجتهاد نرسند اما به مرحله ای می رسند که چیزی یاد بگیرند و به فهمی از موضوع برسند یا حداقل می تواند با اندیشه های متفکران اسلامی آشنا شوند طلبه ای که 15 سال در حوزه علمیه درس می خواند می تواند حرف های علامه طباطبایی را درک کند یا خودش نمی تواند اظهار نظر کند اما اندیشه هایی مانند مطهری که حضرت امام گفته اند هر چه نوشته است درست است را درک می کند.

امام جمعه گرگان گفت:  مسئله تحصیل مهم است و کار وحی را برای ما انجام می دهد تا پیام خدا را از راه تحصیل به دست بیاوریم.

وی ادامه داد: تذهیب خیلی مهم است یک پزشک یا جراح قلب نیازی نیست که تذهیب کند و یک یهودی هم می تواند پزشک باشد حساب آن ها با حساب ما فرق می کند، دانشجویان دیگر نیازی به تذهیب ندارند، اما ما می خواهیم پیام خدا را به مردم برسانیم باید عیب و ایرادتمان را برطرف کنیم.

 امام جمعه گرگان گفت: این فکر را نکنید که حوزه های علمیه روضه خوان تربیت کند مگرامثال  شیخ مفید وشیخ طوسی،  ... روضه خوان بودند؟ این افراد کلام الهی و روایات تاریخی و احادیث را به دست ما رساندند که کار پر زحمتی بودند.

وی افزود: حوزه های علمیه عالمان آگاه و دلسوخته، خطر پذیر و ... را تربیت می کند، برای ما تحصیل خالی به درد نمی خورد و حتما باید با تذهیب همراه باشد و وقتی این ها انجام شود کار تبلیغ شروع می شود.

امام جمعه گرگان گفت: در رابطه با مسائلی که حقوق زن را در اسلام زیر سوال می برند خود خانم ها باید عالمانه و محققانه از مبانی اسلام منطقی و مستند دفاع کنند حمایت کنند دفاعی مانند شهید مطهری که از حجاب دفاع کرد و چه زیبا دفاع کرد، من به خاطر دارم وقتی کتابش بیرون آمده بود بسیاری از خانم ها محجبه شده اند چرا که خیلی خوب و خردمندانه از حجاب دفاع کرده بود.

وی گفت: مسئولیت اصلی حوزه های علمیه تبلیغ و پیام رسانی است که دو مقدمه تحصیل و تذهیب است ، چون کار ما انسان سازی است اگر تذهیب نباشد به درد نمی خورد.

آیت الله سیدکاظم نورمفیدی در مراسم عمامه گزاری طلاب حوزه علمیه اهل سنت سیمین شهر اظهار کرد: اینکه ابتدای سال تحصیلی محصلینی که زحمت کشیدند و ده تا دوازده سال درس خواندند برایشان چنین جلسات باشکوهی برگزار می شود و مردم جمع می شوند برنامه خوبی است که علما هم بیایند و موعظه کنند و مردم را به راهی که خدا می خواهد هدایت کنند.

وی افزود: در آیه 53 سوره اسرا خدا به پیامبر (ص)می فرماید به بندگان من بگو آن هایی که به خودشان ظلم کردند از رحمت خدا مایوس نشوند که خدا همه گناهان را می آمرزد و  مشمول رحمت الهیه می شوند که خدا هم غفور و هم رحیم است از این آیه استفاده می شود که رابطه بین خدا و مردم یک رابطه خیلی خوبی است و ما علما  و روحانیون وظیفه داریم محبت خدا را در دل ها بیاوریم. خدای متعال به برخی از انبیایش مثل داوود پیغمبر و بعضی انبیای دیگر خطاب کرد یا داوود هم خودت مرا دوست بدار هم کاری کن مردم مرا را دوست بدارند. داوود گفت من خودم دوستت دارم اما چکار کنم مردم تو را دوست بدارند به او خطاب شد ای داوود نعمت های من را به مردم بگو تا مردم بدانند رابطه بین من و آن ها رابطه خوبی است.

امام جمعه گرگان گفت: شما می دانید ما غرق در نعمت های خدا هستیم همین شب و روزی که هیچ توجهی به آن نداریم از نعمت های بزرگ الهیه است، خداشب را برای آسایش آفریده است و روز را هم برای تلاش و فعالیت قرار داده است.

وی با طرح این پرسش که خدا چند نوع اسم دارد؟ اظهار کرد: خدا چون وجود بی نهایت است اسماء بی نهایت دارد، در برخی از دعاها هزاران اسم برای خدا گفته شده که به نظر من بخشی از اسماالهی است چون خدا وجودی بی نهایت است پس صفاتش هم نامحدود است؛در قرآن 127 اسم آمده است این اسم ها بدون تناسب و ... نیست هر کدام حکایت از حقیقتی در وجود ذات اقدس الهی است.

امام جمعه گرگان ادامه داد: در این 127 اسم مفسران گفته اند 95 درصد اسما نشان دهنده لطف و رحمت خدا به بندگان است پس خداوند رئوف و رحیم و ... است خدا با ما مهربانی می کند اما ما چه ؟ ما با خدا لج می کنیم و قهر می کنیم؟ ما که هستیم که با خدا قهر کنیم؟ یک قطره اگر در اقیانوس بریزد باقی می ماند امااگر آن قطره به اقیانوس نرسد از بین می رود ما هم مثل این قطره هستیم اگر به خدا وصل شویم می مانیم اگر وصل نشویم نمی مانیم.

وی افزود: دریکی از آیات شریفه قرآن آمده است آن هایی که به غیر از خدا وصل شده اند تا عزت پیدا کنند افرادی که غیر خدا را انتخاب می کنند مانند عنکبوت می مانند که برای خود خانه ای آماده می کند اما خانه اش سست است افرادی که غیر خدا را اولیای خود قرار می دهند خانه سستی دارند؛ آیا ثروت چیزی است که بتوانیم به آن خود را وابسته نگه داریم نه علم نه قدرت نه ثروت چیزی نیست که انسان بتواند به آن تکیه کند حتی علم هم به خدا وصل می شود.

وی ادامه داد: فردی می گوید از پیامبر (ص)شنیدم خدای متعال صد جزء رحمت دارد رحمتش صد در صد است یک دانه از این 100 تا را به همه موجودات از جن و انس و پرندگان و چرندگان زمین داده است. یعنی هر چه مهر و محبت می بینید از همان یک جزء است مهربانی بین انسان ها، حیوانات و ... از همان یک قسمت نشات می گیرد حتی درندگان هم با فرزندانشان هم مهربانی می کند و 99جزء را برای روز قیامت کنار گذاشته است.

امام جمعه گرگان گفت:  کسی که خدا را دوست داشته باشد مراقب خودش هم هست حق الناس را رعایت می کند رابطه خدا با بندگانش خوب و عالی است این ما هستیم رابطه خوبی نداریم آنکه خدا می خواهد مهربانی است با یکدیگر جنگ نکنیم این خلاف خواست خداست باید در دل هایمان نسبت به هم مهربان باشد و به هم رحم کنیم و مشکلات هم را حل کنیم.

 

آیت الله سیدکاظم نورمفیدی در گفتگو با صدا و سیمای مرکز گلستان به مناسبت هفته نیروی انتظامی اظهار کرد: ایامی که گذشت  مقارن بود با هفته دفاع مقدس  که برگ زرینی در تاریخ کشور به شمار می رود  ، همراهی مردم در آن روزهای بسیار سخت تعیین کننده بود، آن روزها تمام کشور حکم یک پادگان را داشت، همه مردم در صحنه حضور داشتند و شاید حضور این چنینی مردم سابقه نداشته باشد.

وی درادامه گفت :در هفته نیروی انتظامی قرار داریم و نیروی انتظامی از میان نیروهای مسلح مسئولیت مهمی را بردوش دارد که برقراری امنیت و نظم است. این مسئولیت سنگینی است چراکه در همه جا حضور دارند از مبارزه با اشرار گرفته تا حفظ امنیت در شهرها برعهده نیروی انتظامی است.در دفتر تاریخ نیروی انتظامی هم برگ های زرینی وجود دارد که افتخاری برای نیروی انتظامی است.

امام جمعه گرگان تصریح کرد: امنیت مسئله ای نیست که تنها یک نیرو بتواند آن را برقرار کند حتما حضور مردم و همراهی مردم با نیروهای انتظامی در تمام زمینه ها کار ساز است، بنابراین ما از نیروی انتظامی به خاطر تمام زحماتی که برای  خدماتی که برای ایجاد امنیت و نظم کشور ایجاد می کنند و شهدایی که تقدیم کردند علو درجات را تقاضا می کنیم و این همراهی مردم و نیروی انتظامی از مسائلی است که همه ملت ما برای امنیتی که آرمان همه ماست قطعا ادامه دار خواهد بود.

آیت الله نورمفیدی اظهار داشت :در رابطه با عملکرد نیروی انتظامی در استان نمی توانم نظر صد درصدی بدهم چرا که باید با نگاه موشکافانه و بررسی صد درصدی انجام بگیرد، آن مقداری که من در جریان مسائل هستم مخصوصا فرماندهان نیروی انتظامی که در این استان مسئولیت داشتند در مجموع خوب است و باید راضی باشم این به این معنا نیست که نقدی وجود ندارد و تعالی نیست نه روز به روز باید بهتر و کامل تر شویم هر کجا هستیم در هرزمینه ای نباید متوقف شد و هر حدی را به عنوان آخرین حد در نظر گرفت در هر کاری انسان می تواندبه هر جایی که تصورش هست برسد.