آیت الله سیدکاظم نورمفیدی ظهر شنبه در هفتاد و ششمین جلسه شورای فرهنگ عمومی استان گلستان با اشاره به معنای سرمایه اجتماعی اظهار کرد: برای سرمایه اجتماعی باید تعریف درستی ارائه شود و معنای آن درک شود.

وی افزود: اقتصاد مقاومتی یک مسئله ملی و کشوری است و اگر بناست کاری در این زمینه انجام دهیم باید مرتبط به مسئله کشاورزی که اقتصاد استان بر مبنای آن است انجام دهیم.

امام جمعه گرگان ادامه داد: باید در این مسیرعوامل و موانع توسعه و پیشرفت را شناسایی کنیم و در میدان عمل پیاده سازی کنیم تا سرمایه اجتماعی تحقق پیدا کند.

وی با اشاره به بعثت پیامبر اکرم (ص) افزود: در جامعه جاهلی آن زمان سرمایه اجتماعی وجود نداشت اما پیامبردو کار اساسی انجام دادند یکی اینکه نگاه جامعه را از شرک به توحید تغییر دادند و کار دیگر برقراری اخوت اسلامی میان مسلمانان بود.

امام جمعه گرگان ادامه داد: در استان ما به دنبال از بین بردن سرمایه اجتماعی هستند و ما در قدم اول باید همدیگر را باور کنیم و پذیرش یکدیگر از پایه و اساس دارای معنا باشد.

وی افزود: در قدم بعدی باید نسبت به هم صداقت داشته و احترام متقابل به مقدسات یکدیگر داشته باشیم و احترام یکدیگر را حفظ کنیم چراکه اگر این سه اصل در کنار یکدیگر قرار گیرد در کل جهان اسلام دیگر مشکلی پیش نمی آید.

آیت الله نورمفیدی اظهار کرد: پیشنهاداتی که مطرح می شود باید در میدان عمل دیده شود و مردم متوجه کارهایی که انجام شده است شوند چراکه در کنار هم قرار گرفتن آن ها سرمایه اجتماعی و همدلی را به وجود می آورند.

امام جمعه گرگان ادامه داد: یکی از مواردی که سال هاست در ذهن من بوده این است که روستایی به عنوان نمونه انتخاب کنیم و اراضی آن را یکپارچه سازی کنیم چرا که آثار خوبی را با خود به همراه دارد و یک سرمایه اجتماعی را ایجاد می کند و مردم را دعوت به همکاری کرده ایم.

وی افزود: موضوع موزه روستایی خود به خود جامعه را به هم نزدیک می کند و باید به دنبال حفظ هویت اقوام در استان باشیم تا اصالت خود را حفظ کنند اما نباید به قومیت تکیه کنند چراکه موجب فاصله می شود.

امام جمعه گرگان بااشاره به سرمایه های اجتماعی که در ترکمن صحرا وجود دارد، اظهار کرد: این سرمایه ها بایدثبت تاریخی شود.

  نماینده ولی فقیه در گلستان و امام جمعه گرگان گفت: امروز کشور بیش از گذشته نیاز به نیروهای شایسته و متخصص در امور مدیریتی و بخش های مختلف دارد.

به گزارش  روابط عمومی دفتر نماینده ولی فقیه دراستان گلستان وامام جمعه گرگان ، آیت الله سیدکاظم نورمفیدی امروز چهارشنبه در چهارمین همایش گزینشگران استان گلستان که با حضور دبیر هیات عالی گزینش کشور در گرگان برگزار شد، اظهار کرد: تا زمانی که افراد شایسته و با نگاه توسعه ای بر مسند کار نباشند، مشکلات استمرار خواهد داشت.

نماینده مردم گلستان در مجلس خبرگان رهبری عنوان کرد: برای رفع مشکلات نیز نباید همه مسئولیت را متوجه دولت دانست و طبق بیانات مقام معظم رهبری؛ دولت، مجلس، قوه قضائیه، نیروهای نظامی و انتظامی و همه باید برای رفع مشکلات و گرفتاری ها تلاش کنند.

آیت الله نورمفیدی ادامه داد: مسائل و مشکلات جامعه باید اولویت بندی و ریشه یابی شود و از سوی دیگر برای حل آن مدیران شایسته، توسعه طلب و دلسوز به نظام، انقلاب و مردم برای امور انتخاب شوند.

نماینده ولی فقیه در گلستان همچنین با یادآوری سخنان شب گذشته مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه دشمنان امروز از اقبال عمومی مردم نسبت به نظام و انقلاب هراس دارند، گفت: آنان از پیشرفت های دفاعی و علمی کشور ما می ترسند.

آیت الله نورمفیدی همچنین به مساله گزینش نیروها اشاره کرد و گفت: گاهی در مراحل گزینش سوالات بی پایه و اساس پرسیده می شود که مانع از انتخاب افراد شایسته برای بخش های مختلف است.

امام جمعه گرگان به افراد فعال در هسته های گزینش توصیه کرد که سعه صدر داشته باشند و با یادآوری اینکه کار گزینش سخت و حساس است، افزود: یک فرد گزینشی در واقع مانند قاضی عمل و اعلام رای می کند و در واقع انتخاب مدیرانی که شایستگی متناسب با مسئولیت، تعهد، علاقمندی به پیشرفت کشور را داشته باشند، سخت و دشوار است.

چهارمین همایش گزینشگران استان گلستان به مناسب سالروز صدور فرمان تاریخی امام (ره) مبنی بر تشکیل گزینش با حضور استاندار گلستان، دبیر هیات عالی گزینش، معاون نظارت و ارزشیابی عملکرد و مدیر کل تعیین صلاحیت هیات عالی گزینش کشور و مدیران هسته گزینش ادارات گلستان برگزار شد.

 

نماینده ولی فقیه در گلستان و امام جمعه گرگان گفت: با وجود رشد و رونق جهانی صنایع و ابزار، کشاورزی گلستان همچنان سنتی و ناکارآمد است.

به گزارش روابط عمومی دفتر نماینده ولی فقیه دراستان وامام جمعه گرگان، آیت الله سیدکاظم نورمفیدی روز پنجشنبه در بیست و دومین گردهمایی ائمه جمعه استان گلستان با موضوع توسعه آب ، کشاورزی و اقتصاد مقاومتی در گرگان اظهار کرد: این گونه بهره برداری از زمین های کشاورزی دیگر جوابگوی نیاز جمعیت حدود 2 میلیون نفری گلستان نیست و لازم بوده با بهره گیری بیشتر از دانش روز در کشاورزی سنتی استان تحول جدی انجام شود.

امام جمعه گرگان افزود: یکی از نتایج تداوم کشاورزی سنتی ، بهره برداری بی رویه از منابع آب زیرزمینی و نشست فراوان زمین در برخی مناطق است که اگر در این شیوه اصلاح جدی صورت نگیرد ، فرونشست زمین ، خاک گلستان را نابود خواهد کرد.

 

نماینده مردم گلستان در مجلس خبرگان رهبری ادامه داد: افزون بر 16 هزار چاه غیر مجاز و 20 هزار چاه مجاز ، منابع آب های زیرزمینی را تا حد فراوانی کاهش داده که توجه و برنامه ریزی جدی برای جلوگیری از این استفاده ها ضروری است.

آیت الله نورمفیدی اظهار کرد: دستگاه های اجرایی مرتبط با پی بردن به دلایل این گونه آسیب ها برای حل آن اقدام کنند تا نگرانی های مرتبط با آینده این حوزه تا حد زیادی کاهش یابد.

 

نماینده ولی فقیه در گلستان بیان کرد: تا زمانی که در عرصه عمل اتفاقی برای حل این نارسایی های زیربنایی رخ ندهد ، مواضع ائمه جمعه در خطبه ها برای تشویق مردم و کشاورزان به استفاده کمتر از آب تاثیرگذار نخواهد بود .

امام جمعه گرگان بر لزوم استفاده ازهمه ظرفیت های استان برای رسیدن به توسعه نیز تاکید کرد و گفت: متاسفانه گلستان از لحاظ برخورداری از زیرساخت های گردشگری و صنعت عقب تر از دیگر استانها بوده و نیازمند توجه جدی تر است.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

به گزارش روابط عمومی دفتر نمایند ولی فقیه در استان گلستان و امام جمعه گرگان، آیت الله سید کاظم نورمفیدی  در دیدار با سردار آزمون بازیکن گلستانی تیم ملی فوتبال ایران که مالک چندین اسب است، اظهار کرد: مدیرکل ورزش و جوانان گلستان باید موضوع برگزاری سالم مسابقات کورس اسبدوانی در استان را پیگیری کند و ما خواستار نظارت بر این رقابت‌ها هستیم.

وی افزود: از مدیرکل ورزش و جوانان گلستان می‌خواهم که نظارت ویژه بر کورس اسبدوانی داشته باشد تا کسی نتواند به عوامل داخلی استان اعتراض کند.

 

نماینده ولی فقیه در گلستان با بیان اینکه حضور ورزشکاران ایرانی در میادین ورزشی موجب شعله ور شدن غرور ملی می‌شود، گفت: خداوند نعمت‌های زیادی به انسان می‌دهد و انصاف این است تا در مقابل نعمت های خداوند شاکر باشیم.

 

آیت الله نورمفیدی تصریح کرد: از میان فوتبالیست‌های بی شمار در کشورمان فقط چند نفر مانند سردار آزمون هستند و این استعداد توسط خداوند به هر فردی داده نمی‌شود.

وی ادامه داد: به طور قطع اگر برای اعطای این نعمت‌ها شکر به جا بیاورید خداوند آن را بیشتر خواهد کرد و باید قدر آن را دانست.

 

 

 

 

به گزارش روابط عمومی دفتر نماینده ولی فقیه در استان گلستان و امام جمعه گرگان، آیت الله سیدکاظم نورمفیدی در جلسه شورای اداری استان که با حضور وزیر اطلاعات برگزار شد، اظهار کرد: ماهی که در آن قرار داریم ماه میلاد پیامبر بزرگوار اسلام است و چند سفارش پیامبر به ابن مسعود را برای شما بازگو می کنم،  پیامبر اکرم (ص) در هر کدام از این موعظه ها استدلال به آیات شریفه قرآن دارند و فرمایشات خود را مستند می کنند.

وی افزود: پیامبر می فرماید مبادا به دلیل دوست داشتن نزدیکانت  حق دیگران را نادیده بگیری و به گناه مبتلا شوی چراکه این امری است که شاید ما در زندگی روزمره درگیر آن باشیم و اگر محبت خویشان و نزدیکان  بر ما قایل شود ممکن است حقی را نادیده بگیریم.

امام جمعه گرگان اظهار کرد: خدای متعال در قرآن می فرماید در زندگی جاویدن نه مالی به درد انسان می خورد و نه فرزندان که به خاطر آن ها بخواهید حق دیگران را نادیده بگیرد، چراکه آنجا قلب سالم مشتری دارد وگرنه ، نه مال و نه ثروت هیچکدام به درد انسان نمی خورد.

وی افزود: پیامبر فرمودند ابن مسعود به ظاهر خود خیلی کار نداشته باش و باطن خود را اصلاح کن چراکه باطن حقیقتی است که شاید از نظر دیگران پوشیده باشد اما بین ما و خدای ما روشن و آشکار است.

امام جمعه گرگان گفت: درصدد اصلاح باطن خود باشید، اگر قبل از اصلاح باطن  انسان رخت بربندد معلوم نیست چه بلایی بر سرش می آید، خداوند در قرآن فرمود یک روزی همه اسرار انسان رو می شود و دیگر فرصتی برای اصلاح نیست پس بکوش در اصلاح سریره چراکه روزی باطن انسان هارو می شود و این ماهستیم که با رفتار خودباطن خود را شکل می دهیم.

آیت الله نورمفیدی اظهار کرد: هر عملی که از ما صادر می شود مانند خشتی است که در ساختمان وجودی خود به کار میبریم اما اینجا آن وجود ملکوتی ما آشکار نمی شود.

وی ادامه داد: از زحمات جناب امیری مسئول اطلاعات استان که با درایت و پختگی تلاش می کردند و فعالیت هایشان رضایت مردمی را به همراه داشتند تشکر می کنم.

امام جمعه گرگان گفت: در مسائل امنیتی اگر با پختگی و درایت عمل نشود به جای امنیت ضد امنیتی می شود چراکه اقوام مختلفی در استان زندگی می کنند و با نگاه توسعه ای نگر باید به آن ها نگاه شود و موقعیتی که به دست آورده ایم حفظ شود.

نماینده ولی فقیه در گلستان گفت: یکی از جاهایی که اداره اطلاعات باید حضور پیدا کند مسائل اقتصادی است و از آنجایی که در سال اقتصاد مقاومتی قرار داریم انتظار داریم تصمیمات در مورد تحول و پیشرفت و توسعه استان بر مبنای اقتصاد مقاومتی گرفته شود.

وی افزود:  جاهایی که درمورد پیشرفت استان چوبی لای چرخ گذاشته می شود اینجا مسئول اطلاعات باید ورود پیدا کند چراکه شرایط امروز ما ویژه است و همه مدیران و استاندار باید دست به دست یکدیگر دهند تا مشکلات استان برطرف شود.

امام جمعه گرگان گفت: جایی که در مسیر پیشرفت مشکل پیدا می شود یا عمدی است یا عدم توانمندی است که حتما باید با آن برخورد شود.