نماینده ولی فقیه دراستان گلستان وامام جمعه گرگان؛

باید از جوانان نخبه در راستای توسعه کشور استفاده شود

 برای  طی کردن مسیر توسعه و پیشرفت، نیازمند آن هستیم که کشور از ظرفیت بسیار خوب جوانان نخبه و اندیشمند و با استعداد بیشتر بهره بگیرد.

آیت الله سیدکاظم نورمفیدی در دیدار محمد تیموری ماسوله و شهریار سلیمانی  دو جوان گرگانی رتبه برتر کنکور سال 99 با ایشان  گفتند: برخورداری از استعداد یک نعمت الهی است و باید قدردان این نعمت بود که راه قدردانی و شکرگزاری از نعمت استعداد، استفاده مفید و حداکثری از آن است. تفکر، اندیشه و استعداد علمی از جمله نعمت هایی است که هر چقدر انسان از آن استفاده کند و آن را به کار بگیرد قدرت آن بیشتر خواهد شد. افراد نخبه و با استعداد باید از گذران وقت در امور بیهوده پرهیز کنند، البته تفریح و ورزش باید در جای خود استفاده شود اما تا جایی که ممکن است باید از قدرت اندیشه و استعداد علمی استفاده مفید کنند.

نماینده ولی فقیه در گلستان جایگاه خانواده را در فرهنگ اسلامی بسیار مهم خواند و گفت: بنیان خانواده در غرب از دست رفته است و رابطه والدین با فرزندان تا یک نقطه ادامه دارد و سپس تقریباً قطع می شود. این در حالی است که در زندگی ما روابط خانوادگی و احترام به پدر و مادر یک اصل محسوب می شود. یکی از علل موفقیت جوانان نخبه در سکوهای علمی تلاش و دغدغه مندی والدین آنها است که باید قدردان پدر و مادر خود باشند. همچنین برنامه ریزی درست فضای آموزشی در موفقیت جوانان بی تاثیر نخواهد بود. باید آموزش و پرورش استعدادهای دانش آموزان را بپروراند و در راستای شناسایی و شکوفایی استعدادهای برتر گام بردارد، اگر چنین فضایی شکل بگیرد، دانش آموزان با استعداد بسیاری وجود دارند که با فراهم شدن فضای مناسب، رشد می کنند و اقدامات بزرگی را رقم خواهند زد.

امام جمعه گرگان با قدردانی از افتخارآفرینی دو جوان گلستانی در کسب رتبه تک رقمی کنکور تجربی، تصریح کرد: کسب این موفقیت موجب خرسندی ما شد، گلستان روزی مرکز علم بود طوری که بوعلی سینا در زمان قابوس بن وشمگیر از بلخ و بخارا به منطقه ما آمد و یکی از کتاب های خود را در منطقه ما نگارش کرد. و امیدواریم به همت جوانانی مثل شما به آن دوره پر افتخار برگردیم.

لازم به ذکر آقایان محمد تیموری ماسوله رتبه سوم  و شهریار سلیمانی رتبه ششم  کنکورتجربی را در سال 1399 کسب کردند.

 

  دو اثر از آثار خطی ملامحمد امین استرآبادی و میرزا محمد استرآبادی از عالمان قرن یازدهم (که تا کنون به چاپ نرسیده) به همت حضرت آیة الله نورمفیدی نماینده ولی فقیه دراستان گلستان وامام جمعه گرگان و پس از تحقیق توسط موسسه دارالمعرفه قم به تازگی منتشر گردید.

 این کتاب با بیش از 800 صفحه در قطع وزیری به چاپ رسیده است.

  ️نماینده ولی فقیه در استان گلستان و امام جمعه گرگان در پیامی به آيت الله حسن صانعی ارتحال برادر ایشان آیت الله العظمی یوسف صانعی را تسلیت گفت.

  پیام آیت الله  نورمفیدی بدین شرح است:

 

بسمه تعالي

 

 محضر آیت الله آقای حاج شیخ حسن صانعی دامت برکاته

 

ارتحال برادر بزرگوارتان حضرت آیت الله آقای حاج شیخ یوسف صانعی موجب تاثر گردید.

آن مرحوم از سابقین در علم و انقلاب و همراهی با امام بزرگوار بودند .

این حادثه مولمه را به حضرتعالی و همه منتسبین تسلیت ، برای آن مرحوم رحمت و رضوان الهی و برای شما و همه بستگان صبر جمیل و اجر جزیل از خداوند متعال مسئلت می نمایم.

 

والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

سید کاظم نورمفیدی

 

حجت الاسلام والمسلمین شیخ محمدقاسم لیوانی امام جمعه موقت گرگان و رضا جعفری مسئول دفتر نماینده ولی فقیه در استان گلستان و امام جمعه گرگان به نمایندگی از سوی حضرت آيت الله نورمفيدي نماینده مقام معظم رهبری دراستان گلستان با حضوردر مناطق  آسيب ديده در اثر زلزله شهرستان رامیان (روستای قورچای و روستای ویرو) ضمن دلجویی از روند کمک به زلزله زدگان به مسئولان استان توصیه داشتند که با توجه به اینکه فصل سرما در پیش است و آن منطقه نیز یک منطقه کوهستانی است همه دست به دست هم بدهند و مشکلاتی که برای زلزله به وجود آمده برطرف شود.

همچنین با حمایت حضرت آیت الله نورمفیدی نماینده مقام معظم رهبری در استان گلستان و امام جمعه گرگان تعداد 5000هزار پرس غذای گرم توسط خادمین موکب علی بن موسی الرضا (ع) استان گلستان در مناطق زلزله زده (روستای قورچای و روستای ویرو) توزیع گردید.

 

نماینده ولی فقیه در گلستان کرونا را یک خطر عمومی دانست و بر لزوم رعایت پروتکل های بهداشتی از سوی مردم تأکید کرد.

آیت الله سیدکاظم نورمفیدی ظهر امروز در خطبه های عبادی سیاسی نماز جمعه گرگان اظهار کرد: در ماه های اخیر نماز مبارک جمعه به خاطر شیوع ویروس خطرناک کرونا تعطیل بود و به دنبال آن محدودیت هایی ایجاد شده بود و در حال حاضر نیز با تجویز ستاد مبارزه با کرونا که برگزاری نماز جمعه را بلامانع اعلام کردند ما نسبت به شروع نماز جمعه اقدام کردیم.

امام جمعه گرگان با اشاره به آیاتی از سوره بقره، افزود: قرآن کریم گرفتاری ها را به عنوان یک نوع امتحان و آزمایش مطرح می کند، در شرایط عادی همه انسان ها خوب هستند اما در سختی ها و گرفتاری ها مانند شیوع ویروس کرونا جوهر وجودی انسان ها خود را نشان می دهد و انسان های دارای ایمان حقیقی و خداباور در مقابل سختی ها و گرفتاری نمی شکنند و صبر پیشه می کنند اما افرادی که به خداوند ایمان واقعی ندارند در سختی ها از پا درمی آیند.

وی با بیان اینکه تمامی گرفتاری و مشکلات پیش آمده برای انسان به طور کامل بد نیست و از برخی جهات برای انسان فایده دارد، تأکید کرد: شیوع ویروس کرونا روحیه احسان، نوع دوستی و دستگیری از دیگران را به عنوان یک جریان اجتماعی در جامعه تجلی بخشید، برای مثال در مسئله شیوع ویروس کرونا دنیا برای ریشه یابی این بیماری و کشف واکسن آن به تکاپو افتاده است.

آیت الله نورمفیدی بر لزوم رعایت پروتکل های بهداشتی از سوی مردم تأکید کرد و افزود: کرونا یک خطر عمومی است و همه برای حفظ سلامت خود و دیگران باید ضمن حفظ فاصله اجتماعی از ماسک استفاده کنند و از برگزاری مراسمات تجمعی بپرهیزند.

امام جمعه گرگان سلامتی را یک نعمت الهی دانست و گفت: باید قدردان نعمت های الهی باشیم و از لحاظ شرعی حق نداریم نعمت های خداوند را نادیده بگیریم و نادیده گرفتن نعمت های الهی کفران نعمت محسوب می شود و عذاب به همراه دارد.

 وی از زحمات کادر پزشکی و پرستاری در راه سلامت مردم قدردانی کرد و ابراز داشت: بسیاری از کادر درمانی در خدمت رسانی به بیماران کرونایی به مقام شهادت نائل آمدند و خیرین نیز در مسیر کمک مومنانه نقش پررنگی ایفا کردند که جای قدردانی دارد.

 آیت الله نورمفیدی به اقدام هیئت های مذهبی در رعایت پروتکل های بهداشتی در ماه محرم اشاره کرد و یادآور شد: بیش از 90 درصد هیئت های عزاداری پروتکل های  بهداشتی را رعایت کردند که جای قدردانی دارد.

 امام جمعه گرگان با بیان اینکه تمام تلاش دشمن ایجاد شکاف و گسست اجتماعی در جامعه است، افزود: با شیوع کرونا دشمنان به عینه مشاهده کردند که توطئه های آنها علیه ملت ایران بی اثر مانده و پیوندهای اجتماعی در جامعه ما محکم تر شده و بر همگان آشکار شد که کشورهایی که خود را ابرقدرت جهان می دانند هیچ نقشی ندارند.

 آیت الله نورمفیدی در ادامه اجتماع گروه های مختلف فلسطینی و دیدار اسماعیل حنیه با سیدحسن نصرالله در لبنان پس از 28 سال را دو رویداد مهم منطقه برشمرد و تأکید کرد: آمریکایی ها از جمله امارات به عنوان یک کشور اسلامی با رژیم غاصب اسرائیل روابط عادی برقرار کردند تا به زعم خود یک نوع شکست در جبهه مقاومت ایجاد کنند حال آنکه برخلاف تصور آنها این اتفاق موجب اجتماع و گردهم آمدن فلسطینی ها شد و دیدار اسماعیل هنیه با سیدحسن نصرالله در لبنان حاوی استحکام روابط بین آنها است.

 وی متذکر شد: برقراری رابطه امارات با اسرائیل موجب شد وحدت فلسطینی ها با جبهه مقاومت در مقابله با رژیم غاصب اسرائیل در منطقه محکم تر شود.

 تمام جمعه گرگان اقدام موهن نشریه فرانسوی در توهین به ساحت مقدس مقدس پیامبر اکرم(ص) و همچنین آتش زدن قرآن کریم در سوئد را محکوم کرد و افزود: مسلمانان برای پیامبران بزرگ الهی احترام قائل هستند و اقدام توهین آمیز این کشورها نشان دهنده عداوت، دشمنی و خصومت آنها با مسلمانان، پیامبر اسلام(ص) و قرآن کریم است و باید بدانند این اقدامات نه تنها روحیه مسلمانان را تضعیف نمی کند بلکه موجب قوت قلب مسلمانان خواهد شد.

 آیت الله نورمفیدی تصریح کرد: اقدام توهین آمیز نشریه فرانسوی به پیامبر(ص) و آتش زدن قرآن کریم در سوئد نشان می دهد این کشورها هیچ گاه خیرخواه ما نیستند.

 وی به زلزله رامیان اشاره و تصریح کرد: خوشبختانه زلزله رامیان تلفات جانی به همراه نداشت اما ویرانی های زیادی را در روستاها به وجود آورده است و با توجه به نزدیک شدن به فصل سرما ضروری است مسئولان در اسرع وقت نسبت به رفع مشکلات زلزله زدگان اقدام کنند و اگر در این مدت کوتاه امکان بازسازی واحدهای خسارت دیده وجود ندارد باید برای فصل سرما تدابیری انجام شود.