نماینده ولی‌فقیه در گلستان با اشاره به مشکلات مردم، گفت: آن رفتاری که می‌تواند برای برون‌رفت از این مشکلات به ما کمک کند، حضور مؤثر و انتخاب درست است؛ نه بی‌تفاوت بودن و عدم مشارکت.

آیت‌الله سیدکاظم نورمفیدی در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: برای همه ما مُسلّم است که شرکت در انتخابات یک امر دینی و عَقلانی است، از نگاه مکتب اسلام، انسان فردی آزاد و مختار آفریده شده و خداوند به او قدرت و اجازه دخالت در تعیین سرنوشتش را داده است. این ویژگی و خصلت منحصربه‌فرد بشر هم یک حق است و هم یک تکلیف. شرکت در انتخابات مصداق بارز استفاده از این حق و انجام تکلیف است، لذا اگر نگاه ما به این مقوله یک نگاه معنوی باشد همه ما هم حق داریم و هم تکلیف که در تشکیل جایگاهی که می‌خواهد درباره امورات سرنوشت ما تصمیم بگیرد، نقش فعال داشته باشیم.

امام‌جمعه گرگان افزود: در کنار این نگاه در هر حال ما به‌عنوان یک انسان در یک جامعه زندگی می‌کنیم، اگر نسبت به زندگی فردی و اجتماعی مان دغدغه داریم باید تلاش کنیم تا مسیر جامعه و تصمیم گیران امور جامعه به سویی برود که شرایط زندگی بهتر را برای ما فراهم کند.

نورمفیدی ادامه داد: در این نگاه یقیناً حضور در انتخابات و انتخاب نمایندگانی که بتوانند به‌درستی به وظیفه نمایندگی خود در تقنین قوانین و نظارت بر اجرای قانون عمل کنند، یک فعل کاملاً عُقلایی است و هر فرد عاقل وقتی در معرض شرایطی قرار می‌گیرد که به او اجازه داده می‌شود تا گزینشی کند و این گزینش حتماً در سرنوشت او مؤثر است، عقل به او حکم می‌کند که او هم نقش خود را ایفا کند و در این حرکت حضور مؤثر داشته باشد.

نماینده ولی‌فقیه در گلستان خاطرنشان کرد: این که مردم ما گرفتار مشکلات و کمبودهایی هستند موضوعی است کاملاً درست، اما باید فکر کنیم آیا این مشکلات با عدم شرکت ما حل می‌شود؟ یقیناً هیچ انسان مطلعی عدم مشارکت را راه‌حل مشکلات نمی‌داند، اما از آن سو اگر مردم ما مشارکت فعال، هوشمندانه و مطالبه گر داشته باشند و با شرکت گسترده خود نمایندگانی را انتخاب کنند که قدرت تحلیل و شناخت دقیق مشکلات و راه‌های برون‌رفت از این وضع را بلد باشند و مجلسی تشکیل شود که توجه‌اش به رفع مشکلات و پیشرفت کشور باشد، یقیناً می‌تواند برای همه مفید باشد.

وی تأکید کرد: لذا با هر تحلیل بخواهید به موضوع بنگیرد، آن رفتاری که می‌تواند برای برون‌رفت از این مشکلات به ما کمک کند، حضور مؤثر و انتخاب درست است؛ نه بی‌تفاوت بودن و عدم مشارکت.

امام‌جمعه گرگان در ادامه گفت: نماینده‌ای که می‌خواهد در جایگاهی قرار بگیرد که به قول حضرت امام راحل (رحمة الله علیه) در رأس امور کشور است، مطمئناً باید واجد شرایط خاصی باشد. در هر حال کشور و نظام ما ویژگی‌های خاص خودش را دارد و نمایندگان این مردم هم باید دارای شرایط خاص این جایگاه باشند.

نماینده ولی‌فقیه در گلستان بیان کرد: اگر به شاخص‌های مطرح‌شده توسط حضرت امام (ره) و مقام معظم رهبری توجه کنیم می‌بینیم این ویژگی‌ها را به‌کرات برای ما برشمرده‌اند؛ اینکه نماینده مردم ایران باید مؤمن، خدا ترس، ساده‌زیست، بدور از زندگی اشرافی، امانت‌دار، پاک‌دامن، هوشمند، مدیر، شجاع، صادق و معتقد به استفاده از کارشناسان دلسوز و مؤمن و همچنین همیشه با مردم و در بین مردم باشد. این‌ها ویژگی‌هایی است که باید در وجود فردی که می‌خواهد وکالت مردم مؤمن و دارای سابقه غنی در فرهنگ و تمدن بشری هستند را بر عهده بگیرد، جمع شده باشد و مردم ما هم سعی کنند این ویژگی‌ها را در انتخاب خودشان در نظر داشته باشند.

 

جوان مسیحی ایتالیایی در دفتر نماینده ولی‌فقیه در استان گلستان به دین مبین اسلام مشرف شد.

 صبح چهارشنبه 30 بهمن 98، یک جوان ایتالیایی به نام « آدریانو نولینی » با حضور در دفتر نماینده مقام معظم رهبری در استان گلستان و امام‌جمعه گرگان با اقرار به وحدانیت باری‌تعالی و نبوت پیامبر اکرم صلی‌الله علیه و آله و سلم و امامت دوازده معصوم علیهم‌السلام و بیان شهادتین به دین مبین اسلام مشرف شد.

قدرت واقعی نظام اسلامی ایران مردم ما هستند و این قدرت از هر سلاحی قوی تر است و باید با حضور شکوهمند در انتخابات، قدرت خود را به دشمنان نشان دهیم، حضور در صحنه مردم هرچه باشکوه‌تر باشد، بهترین سلاح برای ایستادن در مقابل زورگویی دشمنان است.

آیت الله  سیدکاظم نورمفیدی در دیدار جمعی از زنان نخبه و فرهیخته استان گلستان با ایشان گفتند: باید با قدرت در برابر دشمنان بایستیم، چرا که آنان جز زبان زور، چیزدیگری نمی فهمند و در این مسیر اول نیاز به حضور گسترده مردم در صحنه های مختلف داریم و در کنار آن حتما نیازمند سلاح و تجهیزات لازم هستیم.

نماینده مقام معظم رهبری ادامه دادند، کسانی که در کشور مخالف ساخت موشک هستند، اشتباه می کنند، چرا که  داشتن بنیه قوی نظامی، یکی از اساسی ترین حربه ها برای دفع دشمن است، اگر ما کشوری قوی نباشیم، دشمنان و ابرقدرت‌ها، مانند بسیاری از کشورها هر بلایی که بخواهند بر سر ما خواهند آورد. در جریان به شهادت رساندن سردار سلیمانی همه دیدند که قدرت موشکی ما در کنار حضور گسترده مردم در تشییع جنازه آن شهید، با وجود حمله سهمگین ما به پایگاه عین الاسد دیگر دشمن جرات عکس العمل بعدی را به خود نداد.

 ایشان به نقش موثر بانوان در این مسیر اشاره کرد و گفت: خانم ها همانطور که در دوران انقلاب و دفاع مقدس بیشترین کمک را به اسلام و ایران داشتند، امروز نیز با همان شور  در صحنه بمانند، به ویژه در چند روز آینده با شرکت گسترده و قدرتمند خود در پای صندوق های رای بار دیگر شکوه و عظمت خودشان را نشان دهند.

آیت الله نورمفیدی خاطرنشان کرد: شاید برای برخی از مردم ما یک نامزد با ویژگی های کامل مورد نظرشان در حوزه انتخابیه نباشد، اما نباید دلسرد شد و با حضور در انتخابات از بین نامزدهای موجود افراد صالح انتخاب شوند، نقش شما بانوان برای با شکوه برگزار شدن انتخابات و دعوت از مردم برای شرکت بسیار مهم است،  باید همه را تشویق و ترغیب به حضور و مشارکت حداکثری کنیم. اگر مدرس پیدا نمی‌شود، به سراغ افرادی که به مدرس نزدیک ترند برویم و نمایندگان شایسته را انتخاب کنیم.

امام جمعه گرگان با گرامیداشت سالروز ولادت حضرت فاطمه (س) و امام خمینی (ره) به جایگاه زن در مکتب اسلام اشاره کرد و گفت: اسلام هیچ تفاوتی بین زن و مرد قائل نیست و حضور زنان را در مسائل سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و سایر امور جامعه منع نکرده است، زنان باید در وهله اول به مهمترین وظیفه خود که انسان‌سازی و تربیت  نسل شایسته برای ورود به جامعه است توجه داشته باشند و در کنار آن در عرصه های مختلف جامعه حضور پیدا کنند و با ارزیابی جایگاه شان، ابتدا به شان خود واقف بوده و خود را قبول داشته باشند تا به جایگاه و منزلت خود برسند ، تا زمانی که این مورد انجام نگیرد، حرف و سخن ما هیچ تاثیری نخواهد داشت و کسی که قدر و ارزش خود را نداند، منحرف خواهد شد. انقلاب اسلامی فضای خوبی برای حضور زنان در جامعه ایجاد کرده که باید این فرصت را مغتنم بشمرند  و نقش خود را هم چون گذشته به خوبی ایفا کنند.

 

 

آیت ا... نورمفیدی در دیدار با تعدادی از اصحاب رسانه و اساتید دانشگاه کشورآلبانی:استعمار با اسلامی که مقابل زر و زور بایستد مخالف است

«یکی از دیدار کنندگان اهل کشور آلبانی: ما قبل از سفر به ایران، برداشت های نادرستی از کشور شما داشتیم.»

استعمار و استکبار با اسلامی که در مقابل زر و زور بایستند و اجازه ندهد که انسان‏ها استثمار شوند مخالف است.

آیت ا... نورمفیدی در دیدار با تعدادی از اهالی رسانه و اساتید دانشگاه کشور آلبانی که به استان گلستان سفر کرده بودند، افزود: در طول تاریخ همیشه زورمداران به دنبال کسب ثروت و قدرت و به استضعاف کشاندن انسان ها بودند و در سده‏های اخیر هم کشورهای استعماری همین رویه را در پیش گرفته و با هر عاملی که مانع کار آنهاست، مخالفت می‏کنند و بر همین اساس دین اسلام که شعار اساسی اش صلح و عدالت است همیشه از سوی این عده مورد هجمه واقع شده است و آنان با اسلامی که در مقابل زر و زور آنها ایستاده، مخالف بوده و هستند اما با اسلامی که با اهداف استعماری آنها کار نداشته باشد، مشکلی نداشته و ندارند.

ایشان ادامه دادند: اینکه حضرت امام خمینی(ره) به موضوع اسلام ناب و اسلام آمریکایی اشاره دارند و بر روی این تقسیم بندی تاکید می کنند بر همین اساس است که اسلام ناب بزرگترین مانع بر سر راه استعمار و استعمارگران و ظلم و ظالمان است.

نماینده مقام معظم رهبری گفتند: بعد از فرو پاشی اتحاد جماهیر شوروی، امریکا خودش را قدرت مطلقه دنیا می دید و فکر نمی کرد  که دیگرمانعی در مقابل اعمال شوم آنها قرار گیرد اما جمهوری اسلامی با وجود همه تنگناها و مشکلات، یک تنه در مقابل  زورگویی آنها ایستادگی کرد و آنها برای تخریب این قدرت معنوی یعنی دین مبین اسلام با تشکیل گروه های تکفیری امثال داعش به دنبال مخدوش کردن  چهره واقعی اسلام  هستند و پروژه اسلام ستیزی را در دنیا به راه انداختند. در حالی که اسلام رحمانی و اسلام ناب محمدی هیچ شباهتی با اسلام تکفیری و داعشی ندارد، و دینی که پیامبر رحمت (ص) برای بشریت عرضه کرد به هیچ وجه اجازه نمی دهد که مسلمانی را بسوزانند و به نوامیس مردم تجاوز کنند و اینگونه قتل و غارت و تجاویز راه بیاندازند. این جنایات ربطی به اسلام  ندارد و اسلام داعشی نوعی از همان اسلام آمریکایی است. قرآن کریم با صراحت ما را به مودت و مهربانی و برادری دعوت کرده است و بر ما تکلیف کرده که  به تمام انبیاء الهی و پیروانشان احترام بگذاریم، همه پیامبران خدا از اول تا آخر برای ما محترم هستند.

آیت ا... نورمفیدی در ادامه اضافه کردند: در اوایل انقلاب در منطقه ما به علت حضور برادران شیعه و سنی، خیلی تلاش کردند که زمینه اختلاف را فراهم کنند و جنگ شیعه و سنی راه بیاندازند ولی خداوند به من لطف کرد و توفیق داد که در تمام این فراز و نشیب ها و اختلافات بایستم و جلوی آن را بگیرم و فضای استان را به سمت همدلی و برادری و احترام متقابل پیش ببریم و نتیجه آن این است که  امروز شما می توانید از نزدیک به منطقه ترکمن صحرا که اهل سنت هستند بروید و ببینید که شیعه و سنی در کنار هم برادرانه زندگی می کنند. تلاش برای اختلاف توسط مخالفین انقلاب اسلامی بسیار زیاد بود و حتی در اوایل انقلاب اسلامی وقتی برنامه ریزی کردند که بنده را ترور کنند، و موفق نشدند ولی چند نفر از همراهان ما شهید و یا مجروح شدند،  پس از دستگیری عامل ترور، وقتی از او پرسیدم به چه دلیل می خواستی مرا ترور کنی؟ در پاسخ گفت: به ما اعلام شد که شما مانع رشد تضادها هستید  و نمی گذارید اختلاف ها در جامعه زیاد شود.

وی اضافه کردند: من شیعه هستم ولی تمام سعی من این است که وحدت بین شیعه و سنی را حفظ کنم  و اعتقاد دارم، هدف و اصول یکی است. ما باید دراین مسائل دقیق باشیم و به شکر خدا در استان ما شیعه و سنی در کنار هم با آرامش زندگی می کنند و اعتقادات خودشان را دارند و به مناسک و مراسم خودشان بر اساس مذهب خود عمل می‏کنند، و این شرایط را شما می توانید از نزدیک ببینید و آن را گزارش کنید.

آیت ا... نورمفیدی در پاسخ به سوال  یکی از حاضران در خصوص وضع مساجد اهل سنت در استان گفتند: این که به دروغ گفته می شود اهل سنت در ایران مسجد ندارند، حرف نابجایی است. در استان ما با وجود اینکه نزدیک به 35 درصد جمعیتش از برادران  اهل سنت هستند اما 3 برابر برادران شیعه مسجد دارند و بدون هیچ مشکلی مراسم دینی و مذهبی خود را انجام می‏دهند.

در این دیدار یکی از دیدار کنندگان اهل آلبانی به آیت ا... نورمفیدی گفت: ما قبل از سفر به ایران، برداشت های نادرستی از کشور شما داشتیم اما امروز با چشم خودمان دیدیم که آنچه وهابیت و دشمنان اسلام در مورد وضع اهل سنت در ایران گفته اند نادرست است. و خود ملاحظه کردیم که در این منطقه شیعه و سنی هم چون دو برادر در کنار هم زندگی می کنند و امیدواریم شما ما را به سبب قضاوت نادرست گذشته ببخشید.

 

  مراسم بزرگداشت عالم بزرگوار و خدمتگزار آیت الله نورالله طبرسی نماینده سابق ولی فقیه در استان مازندران و امام جمعه ساری و نماینده مردم مازندران در مجلس خبرگان رهبری روز پنجشنبه 24 بهمن 98 با حضور حضرت آیت الله نورمفیدی ، حجت‌الاسلام حاج شیخ احمد مروی تولیت آستان قدس رضوی و دیگر شخصیت های فرهنگی و مذهبی در شهرستان ساری برگزار شد.

همچنین حضرت آیت الله نورمفیدی با حضور در بیت حضرات آیات نظری و صدوقی به دیدار این بزرگواران رفتند.